Základná škola
Klokočova 742
981 01 Hnúšťa
Prišiel koniec šk.roka 2010/2011 a nám všetkým treba bilancovať. Žiakom, či sa dostatočne venovali svojím školským povinnostiam a učiteľom, čo zvládli so zverenými žiakmi.
Žiaci vymeškali spolu 39 411 vyučovacích hodín. Z čoho bolo 36 085 ospravedlnených (priemer na 1 žiaka je 129,34 hod.) a 3326 neospravedlnených (priemer na 1 žiaka je 11,92 hodín). V porovnaní s predchádzajúcim šk. rokom je to približne rovnako. Najviac z I.stupňa vymeškali žiaci I.A triedy a z II.stupňa žiaci VIII.B. Treba povedať, že je veľmi potrebná úzka spolupráca rodičov so školou, žiakov monitorovať, či nezanedbávajú plnenie povinnej školskej dochádzky, alebo naopak viesť deti k otužovaniu, športovaniu, zdravému stravovaniu. Pretože ak má žiak vymeškaných viac vyučovacích hodín, začne zaostávať za ostatnými spolužiakmi a môže to viesť k nechuti učenia sa, nedôslednosti, slabej vytrvalosti.
Prospelo 273 žiakov a 7 žiaci neprospeli, z čoho jednému žiakovi bolo umožnené riaditeľkou školy vykonať opravnú skúšku. Prospeli 120 žiaci, 112 žiakov prospelo s vyznamenaním, 40 žiaci prospeli veľmi dobre. Priemer známok všetkých žiakov zo všetkých predmetov bol 1,88, čo oproti vlaňajšiemu školskému roku znamená zhoršenie o 0,06. Dvom žiakom bolo umožnené vzdelávanie mimo územia SR a preto im bolo umožnené na konci augusta vykonať komisionálne preskúšanie.
Správanie žiakov bolo v súlade so školským poriadkom až na menšie priestupky, ktoré sa riešili pohovormi so žiakmi alebo rodičmi. Došlo aj k viacnásobnému porušovaniu poriadku, alebo k hrubému porušeniu školského poriadku a preto bolo v šk.roku 2010/2011 17 žiakom znížená známka 2.stupňa, 13 žiakom znížená známka 3.stupňa a 13 žiakom znížená známka 4.stupňa. Pokarhanie riaditeľom školy bolo udelené 3 žiakom.
Treba však pripomenúť, že naša škola má aj veľa šikovných žiakov, ktorí majú dobré správanie a môžu byť tak príkladom aj pre iných. Naša škola dbá na to, aby sa žiaci správali slušne nielen vo svojom kolektíve, ale i v škole, meste a celkovo v živote.
Riaditeľka školy na návrh triednych učiteľov, ale i ostatných pedagógov udelila 46 žiakov pochvalu. Bola im udelená za ich snahu, húževnatosť, aktivity, správanie, prospech a pod.
Učitelia a zamestnanci veľmi málo vymeškávali pracovné povinnosti z osobných dôvodov. Kolektív pracoval húževnato a zvlášť sa učitelia pasovali s "novou koncepciou a všetkým s tým súvisiacim." Vzdelávali sa a vo svojom voľnom čase sa venovali žiakom, s ktorými dosiahli pekné úspechy (nielen vedomostné, ale aj zručnosti a schopnosti, kompetencie týkajúce sa osobnostného rastu žiakov). Dbali na formovanie kompetencii - zodpovednosť, úcta, tvorivosť. Podporovali u deti individuálne danosti a vo vyučovaní využívali projektové, zážitkové vyučovanie. Pracovali veľa, síl ubúdalo, ale vydržali do konca a navyše ešte pre žiakov pripravili v júni plno aktivít. Hoci málo, ale predsa, sa našlo pár žiakov, rodičov a starých rodičov, ktorí prišli a poďakovali. Jedno je však isté, že to, čo robili, robili pre deti.
Aj ostatní zamestnanci pracovali na svojich úkonoch. Snažili sa, aby škola bola pekná, čistá, príjemná.
Čo je však veľké pozitívum, že aj žiaci, aj učitelia, asistenti, vychovávateľky, upratovačky, školník, hospodárka, kuchárky, vedúca ŠJ, zamestnanci na aktivačných prácach tvorili jeden pevný celok. Vytvárali spoločnú hodnotu, ktorá je pre nás všetkých neprehliadnuteľná.
Pekné prázdniny
"...Školský zvonec nepočuť a predsa sme tu. Čosi nás zvoláva a my máme vo vnútri akési zvláštne pocity. Všetci cítime vo vzduchu slávnostný moment, sme v očakávaní, stojíme v slávnostnom oblečení a sme medzi svojimi. Hľadíme na seba a vravíme si: je to tu. Koniec školského roka 2010/2011. Chvíľa pre niekoho príjemná, pre iného nudná. Ale čo teraz, čo ďalej?" ...týmito slovami sa začal deň, čo bolo večer...Pozrite sa na začiatok.
30.júna 2011 riaditeľka školy slávnostne udelila pochvalu riaditeľom školy nasledovným žiakom:
1. Za dlhoročnú reprezentáciu školy a mesta, školské aktivity, projekty
Tibor Ďuriš, Denisa Kutliaková, Pavel Ostrica, Ivana Pauková, Tomáš Paššák,
Pavol Pavlove, Diana Dolezsová, Sofia Slováková, Matej Páleš, Róbert Berky
2. Za reprezentáciu školy v šk.roku 2010/2011, školské aktivity, projekty, správanie, prospech
Dominika Brťková, Erika Rapčanová, Stanislava Vetráková, Lucia Krajčiová,
Lucia Cibuľová, Katarína Hirjaková, Matej Bejtic, Diana Ďurianová,
Karin Katreniaková, Martin Temiak, Ivana Kasáčová, Lenka Brádňanská,
Lenka Tomengová, Viktória Hoľková, Micaela Sojková, Martin Rapčan,
Dávid Slovák, Eva Ulická, Bálintová Karin, Natália Horváthová,
Natália Rapčanová, Tamara Vetráková, Erika Lojová, Timea Hrušková,
Ema Kasáčová, Diana a Sandra Líšková,Katarína Sojková
3.Pohybovo najzdatnejší žiaci
Tomáš Paššák( IX.r) a Diana Lacková (VI.B)
4.Za "0" vymeškaných hodín v celom školskom roku 2010/2011
Dávid Slovák ( II.r) a Bibiána Forgáčová (VI.B)
5.Za zber papiera
Viktória Hoľková (203 kg) a Matej Bejtic (270 kg)
6.Najväčšie úspechy na úrovni SR
Tibor Ďuriš (IX.), Stanislava Vetráková (VII.A), Bibiána Sliacka (VIII.A)
7.Najlepší žiacky kolektív
Žiaci V.B - žiaci si navzájom pomáhajú, rešpektujú sa, povzbudzujú sa, vedia spolu pekne
komunikovať, baviť sa, vyjadrujú sa pekne, sú úctiví a slušní
Všetkým ešte raz gratulujeme a chceme povedať, že nielen rodičia môžu byť na Vás hrdí, ale aj my ZŠ sa z Vás tešíme a môžeme hrdo povedať, že ste výborní. Pekné prázdniny.
My, najstarší žiaci školy, sme sa na konci školského roka chceli dostať aj do najväčšej nadmorskej výšky zo všetkých žiakov. Preto sme si naplánovali výstup na Ďumbier v NAPANT-e.
28. 6. 2011 podľa predpovede počasia mal byť ten "deň D". Zo slnečnej Hnúšte sme sa odviezli k veternej Trangoške, kde začala naša túra. Podľa preháňajúcich sa tmavých oblakov na oblohe sme zistili, že výstup nebude jednoduchý. Vtedy ako mávnutím čarovného prútika sme na rázcestí stretli jaskyniara Miška, ktorý nám navrhol náhradný program - návštevu Jaskyne mŕtvych netopierov. Dlho sme nerozmýšľali, lebo Ďumbier začal byť dosť nebezpečný. Preto namiesto na vrchol sme sa dostali do podzemia Ďumbiera. Vystrojení banskou prilbou a opaskom s karabinkou na uchytenie kovového lana v jaskyni, kvôli našej bezpečnosti, sme sa cítili ako jaskyniari. Bol to pre nás veľký zážitok, lebo jaskyňa okrem vysokých a hlbokých chodieb a krásnej výzdoby, bola pre nás aj adrenalínom. Jaskyniar Miško nám urobil odborný a zaujímavý výklad v jednotlivých častiach jaskyne a asi po hodine prehliadky sme vyšli na povrch.
Odtiaľ sme pokračovali chodníkom cez kosodrevinu na Chatu M. R. Štefánika pod Ďumbierom do výšky 1740 m n.m. Videli sme, ako sa so stúpajúcou nadmorskou výškou menia vegetačné pásma - od zmiešaných lesov po alpínske lúky. Kým sme prišli k chate, vietor bol stále silnejší, hmla sa dala krájať a Ďumbier bol pre nás v nedohľadne. Chata nám ponúkla hrejivý krb, teplý čaj a výbornú kapustnicu. Po príjemnom oddychu sme sa pustili na spiatočnú cestu dole do doliny Trangoškou k autobusovej zastávke. Cestou sme už aj zmokli, no náladu nám to nepokazilo, lebo sme mali príjemný pocit, že sme videli a dozvedeli sa nové poznatky a urobili pre naše zdravie. Cesta do Hnúšte nám rýchlo ubehla. Výlet bol peknou rozlúčkou po deviatich rokoch v našej škole.
Žiaci deviateho ročníka, pani učiteľky Bagačková a Veverková
A opäť je to tu. Keď sa v kalendári objavilo meno Ján, rozhodli sme sa zostať spať v škole a nasať atmosféru Jánskej noci. Noc sme nazvali aj nocou odvahy, lebo to nie je len tak, ostať spať sám, bez rodičov, v škole a ešte aj navštíviť v noci park, ktorý nocou dostal prívlastok strašidelný. Svojou návštevou nás rozveselila striga Agáta so svojim Šankom. V športových súťažiach sme posilnili svojho športového ducha a naše tanečné kreácie boli vhodné aj do súťaže Slovensko hľadá talent. A samozrejme aj svoje bruchá sme museli naplniť zdravou a chutnou stravou. Keď sme mali toho dosť a padla na nás únava poslúžili nám naše spacáky. Ráno sme vstali do ružova vyspatí, opäť plní sily a túžobne sme očakávali príchod rodičov. Táto noc mala predsa jednu chybu. Z našej novej, opravenej školy záhadne zmizol duch Vydriduch........
Na Jána sme sa aj my - piataci, šiestaci a siedmaci(spolu nás bolo 29) - rozhodli stráviť Jánsku noc
v škole. Bola plná stríg (majstrovské strigôňstvo nám predviedli pani knihovníčky Marienka
a Martuška z mestskej knižnice, ktoré boli také ochotné a milé a pripravili si pre nás vtipnú
scénku), súťaží, hľadania pokladov aj ničenia papierikov, na ktorých boli napísané
naše negatívne vlastnosti. O podobných zvykoch, ktoré ľudia robili v tomto čase, sme sa dozvedeli z
počítačovej prezentácie. Zaspali sme až nadránom, lebo počas noci v škole sa vlastne nespí. Každému
sa na tejto Jánskej noci páčilo niečo a mnohým všetko.
Dňa 23.júna 2011 žiaci II.stupňa absolvovali teoretickú časť Účelového cvičenia, cieľom ktorého bolo teoretický pripraviť žiakov na nepredvídané udalosti, ktoré sa môžu v bežnom živote vyskytnúť. Aj keď je pravda, že žiakov teória nezaujíma, život potvrdí, že v škole sa oplatí počúvať.
Dňa 27.júna 2011 si žiaci mohli vyskúšať svoje pohybové zručnosti a schopnosti. Ukázalo sa, že sú málo telesne zdatní , nemajú záujem o to, aby boli dobrí a dokonca sa bavili na tom, ako sa nevedia popasovať s prekážkami.
Najlepšie výsledky za dievčatá z II.stupňa mali:
1.miesto Diana Lacková -177 bodov
2.miesto Silvia Szaboová -172 bodov
3.miesto Bianka Forgáčová - 162 bodov
Najlepšie výsledky za chlapcov z II.stupňa mali:
1.miesto Tomáš Paššák - 198 bodov
2.miesto Marek Čellár - 193 bodov
3.miesto Róbert Berky - 183 bodov
Účelové cvičenia vôbec nezvládli chlapci VIII.A triedy, ktorí nevyvinuli žiadne úsilie a k povinnostiam pristúpili veľmi nevhodne.
Víťazom gratulujeme a sme na nich hrdí!
Malý aligátor = maligátor
Listnaté stromy sa na jeseň vyzliekajú.
Inštalatér = inštalátor.
Hlásky delíme na spoluhlásky, dvojhlásky a trojhlásky (=samohlásky).
Kúpele Koláčová (=Kováčová).
Kúpele Smradky (=Smrdáky).
Silu meriame činkou (=silomerom).
Vo vyhni je koláč (=kováč).
Pyramídy stavali Asterix a Obelix.
Pyramídy sú postavené zo zeme kockatej.
Živočíchy delíme na mäsožravé, bylinožravé a všetkožravé (=všežravé).
Žiaci 3.A
Samozrejme, najlepší spôsob, ako sa učiť, je vidieť veci čo najrealistickejšie, nielen v učebniciach. Takúto možnosť nám ponúkli pracovníci o.z. Ozveny a navštívili sme Mlyn vo Veľkých Teriakovciach. Veľmi zaujímavým spôsobom nám pani Gabika predstavila fungovanie samotného vodného mlyna, náradie, ktoré každodenne používali naši predkovia pri zaobstarávaní živobytia, zariadenie izieb, oblečenie i hračky. Uvedomili sme si jednoduchosť a zároveň zložitosť života našich pra-pra-prarodičov.
Vedeli ste, že muflón môže zožrať aj smrteľne jedovatú rastlinu ľuľok a nezomrie, a že jeho rohy vážia 4 - 5 kg? Alebo, že si salamandra ponára do vody iba zadnú časť tela? A že najsilnejšie orlie mláďa zabije alebo vyhodí z hniezda svojich slabších súrodencov? Zaujímavým spôsobom žiaci 3.A ukončili tematický celok Živočíchy a prezentovali spolužiakom nejaké slovenské zviera. Pritom využili poznatky získané na hodinách prírodovedy. Dozvedeli sa tak veľa zaujímavostí z ríše zvierat.
Siedmaci z VII.B triedy si po dlhodobom zbieraní materiálu a informácií o Gotickej ceste - sieti stredovekých gotických kostolíkov - pripravili počítačovú prezentáciu, ktorú predstavili mladším spolužiakom. Okrem odovzdania informácií im doporučili výborný tip na prázdninové dni - cyklotúru po pamiatkach v našom regióne. Siedmaci si touto prezentáciou zároveň precvičili vystupovanie na verejnosti.
P.č. | Meno žiaka | Trieda | Body | Triedny učiteľ |
1 | Dominika Brťková | VII.A | 1 393 | Berčík |
2 | Stanislava Vetráková | VII.A | 1 388 | Berčík |
3 | Erika Rapčanová | VII.A | 1 116 | Berčík |
4 | Tibor Ďuriš | IX. | 941 | Bagačková |
5 | Natália Horváthová | III.A | 856 | Libiaková |
6 | Tamara Vetráková | III.A | 794 | Libiaková |
7 | Tomengová Lenka | IV.A | 740 | Brndiarová |
8 | Ivana Kasáčová | IV.B | 774 | Ulická |
9 | Lucia Krajčiová | VII.A | 727 | Berčík |
10 | Natália Rapčanová | III.A | 710 | Libiaková |
11 | Karin Katreniaková | V.A | 678 | Rapčanová |
12 | Eva Ulická | IV.A | 672 | Brndiarová |
13 | Martina Krajčiová | IV.A | 671 | Brndiarová |
14 | Katarína Hirjaková | V.B | 670 | Rufusová |
15 | Lenka Brádňanská | IV.B | 670 | Ulická |
16 | Sojková Michaela | IV.A | 668 | Brndiarová |
17 | Karin Bálintová | III.A | 666 | Libiaková |
18 | Diana Kiráľová | II. | 661 | Cikraiová |
19 | Natália Sihelská | III.A | 650 | Libiaková |
20 | Martin Rapčan | IV.A | 646 | Brndiarová |
21 | Martin Temiak | V.A | 643 | Rapčanová |
22 | Patrícia Pervanová | V.B | 643 | Rufusová |
23 | David Slovák | II. | 636 | Cikraiová |
24 | Jakub Šagúl | V.A | 625 | Rapčanová |
25 | Erika Lojová | III.A | 620 | Libiaková |
26 | Zuzana Paľová | IV.B | 608 | Ulická |
27 | Jana Tomengová | II. | 605 | Cikraiová |
28 | Dajana Nerádová | V.B | 605 | Rufusová |
29 | Diana Líšková | I.B | 600 | Slováková |
30 | Zuzana Macháčková | V.B | 595 | Rufusová |
31 | Sandra Líšková | I.B | 594 | Slováková |
32 | Tamara Pohorelská | III.B | 590 | Kovalančíková |
33 | Diana Ďurianová | V.A | 588 | Rapčanová |
34 | Ema Kasáčová | I.B | 588 | Slováková |
35 | Katarína Sojková | I.B | 588 | Slováková |
36 | Zuzana Ručkayová | III.B | 585 | Kovalančíková |
37 | Miroslav Barto | I.A | 584 | Katreniaková |
38 | Mário Pauko | IV.A | 583 | Brndiarová |
39 | Romana Medveďová | VI.A | 574 | Škôrňová |
40 | Bianka Sliacka | VIII.A | 570 | Lukáčová |
Miroslav Sihelský | IX. | Bagačková |
Hrdosť je zvláštny fenomén, zvláštny pocit. A teraz v máji sa nám tohto pocitu dostáva akosi viacej.
Ako Slováci sme hrdí na našich hokejistov, ktorí sa síce na MS neumiestnili na popredných miestach, ale aspoň sa so cťou rozlúčili so svojimi fanúšikmi. Rodičia sú hrdí na svoje deti, ktoré prešli úspešne skúškou dospelosti, maturitou. A hrdí sú aj učitelia. Na svojich žiakov. Napríklad aj vtedy, keď na Dni mesta Hnúšte v regionálnej súťaži Hrebendova kapsa reprezentujú školu 4 žiačky a všetky štyri získajú ocenenie. A tak sme hrdí na Mišku Sojkovú (IV.A) a jej 1.miesto (1.kategória - poézia), Martinku Krajčiovú (IV.A) a jej 3.miesto (1.kategória - próza), na Natáliu Horváthovú (III. A) na 1.mieste (1.kategória - próza), Dominiku Brťkovú (VII. A) na 3.mieste (2.kategória - poézia).
Dnes, v ére počítačov, sa tvorivosť v písaní príbehov a básničiek veľmi cení. Dievčatám preto želáme, aby ich fantázia neopúšťala a aby im chuť tvoriť vydržala čo najdlhšie.
Každý človek žije počas života vo viacerých sociálnych skupinách. Najdôležitejšou sociálnou skupinou je rodina a tá má byť najmä pre deti dobrým zázemím, a prosociálnym vzorom správania a konania. Sú rodiny, kde život jej členov sa vyznačuje láskou. V niektorých rodinách aj dnes sú vzťahy založené na násilí a týraní nielen žien, ale i detí. Na citlivú tému násilia a týrania v rodine prišiel žiakom šiesteho ročníka porozprávať náčelník Mestskej polície v Hnúšti pán Milan Migaľa. Beseda sa uskutočnila dňa 30.5.2011. Prebiehala v príjemnej atmosfére a žiaci sa v jej priebehu zamýšľali, aké sú konkrétne prejavy fyzického a psychického násilia, ktoré ja páchané na deťoch. Pán náčelník veľmi rád odpovedal na zvedavé a výstižné otázky viacerých žiakov,k torí sa dozvedeli veľa zaujímavých informácií. O prípadoch detského násilia by sa nemalo len hovoriť, ale naliehavo ich riešiť, aby bezbranné deti netrpeli, lebo to môže značne poznamenať ich telesný a duševný vývin.
Dnešný človek sa má vyznačovať nielen múdrosťou, ale i slušným kultivovaným
vystupovaním. Nemala by mu byť vzdialená etiketa. Toto majú na pamäti i naši žiaci,
ktorým sa naskytla výborná možnosť, aby preukázali svoje znalosti o spoločenskom
styku na medzitriednom školskom kvíze 26.5.2011. Súťažilo sedem súťažných družstiev
6.-9.ročníka. V troch kolách si overovali teoretické vedomosti výberom správnej odpovede
spomedzi troch možností. Veľmi ich zaujala praktická úloha zameraná na vymýšľanie rýmov
ku zásadám spoločenského správania. Kvíz umožnil žiakom, aby pochopili, že inteligentný a slušný
človek sa vždy dokáže prispôsobiť v spoločenskom prostredí. V závere boli najlepšie súťažné družstvá odmenené
sladkými odmenami. Najlešie umiestnenie dosiahli:
7.B - prvé miesto, 6.A - druhé miesto, 8.B - tretie miesto.
Naši žiaci IX. ročníka Tibor Ďuriš a Pavel Ostrica sa zúčastnili okresnej súťaže LEGOMAJSTER v Hrachove. Súťaž je veľmi tvorivá, kreatívna a technická. Dvojčlenné družstvá so svojou súpravou LEGO tvoria "produkt" z piatich vylosovaných tém. Prvý stupeň pracoval nad "Školou snov", druhý stupeň si vylosoval ľubovoľnú tému. Práce všetkých súťažiacich boli veľmi zaujímavé, porota to mala ťažké. Naši chlapci vytvorili firmu na triedenie rádioaktívneho a nerádioaktívneho odpadu v oblasti poškodenej japonskej elektrárne, kde využili prvky automatizácie a senzory. Umiestnili sa "až" na treťom mieste "vďaka neposlušným pásom". Výborná atmosféra, chutné občerstvenie a pekné ceny potešili všetkých zúčastnených.
Plní zážitkov, vedomostí o prírode, nových priateľstiev a so zdravším telom sme sa vrátili zo školy v prírode.
Krásy Slovenska sme mali na dlani. Bývali sme v Nízkych Tatrách s výhľadom na Vysoké Tatry.
Počas pobytu sa nám podarilo navštíviť Štrbské pleso, Múzeum liptovskej dediny v Pribyline, Stanišovskú jaskyňu a absolvovali sme túry na vrch Javorovica a do okolia. Popoludnia a večery sme strávili pri súťažiach, hrách, kvízoch. Nechýbala ani zábava - izba baví izbu, karneval, diskotéka.
Pochvalu si zaslúžia všetci žiaci. Na všetkých miestach, ktoré sme navštívili, ich chválili za správanie, pomoc a záujem. Na tento krásny týždeň budeme dlho spomínať.
Tých sedem dní v prekrásnom prostredí Nízkych Tatier ubehlo ako voda a my sa chceme podeliť s našimi zážitkami, ktoré sme si zapisovali do Denníčka.
V duchu spomienok sa nieslo milé stretnutie žiakov 5.B a 6.A triedy našej základnej školy so vzácnou návštevou - členkami Klubu dôchodcov v Hnúšti - pani Zdechovanovou, pani Bielakovou a pani Morongovou. Beseda s nimi sa uskutočnila v rámci vyučovacej hodiny občianskej náuky 18.5.2011. Žiaci sa pozorne započúvali do ich slov a uvedomili si, že škola sa spája predovšetkým s učením a zodpovednou prípravou mladého človeka na život, ale i s najkrajším obdobím mladosti, na ktoré sa ani po čase nezabúda. Tety dôchodkyne prekvapili svojich pozorných poslucháčov nielen svojím pútavým spomínaním, ale i fotografiami, ukážkami svojich vysvedčení a ručných prác. Zdôraznili pozoruhodnú myšlienku, že škola minulosti sa vyznačovala skromnejšími podmienkami v porovnaní s dnešnou modernou školou, no dokázala vychovať mnoho vynikajúcich osobností. V závere besedy za pozorné počúvanie boli žiaci odmenení sladkou odmenou a zo stretnutia naplneného príjemnou atmosférou si odniesli veľa pekných zážitkov. I oni isto svojím pričinením prispejú, aby mali na školu v dospelom veku len tie najkrajšie spomienky.
Dňa 19.5.2011 sa uskutočnilo obvodné kolo v minifutbale mladších žiakov, kde naši žiaci obsadili 2. miesto a postúpili na okresné kolo.
Erika Rapčanová (VII.A) a Dominika Brťková (VII.A). Dve dievčatá, ktoré sa pravidelne zúčastňujú biologických olympiád (a nielen tých) a sú úspešné.
Výnimkou nie je ani tento rok. V Banskej Bystrici sa 17.5.2011 konalo Krajské kolo biologickej olympiády kategória E odbor botanika. Dievčatá ukázali svoje vedomosti a zručnosti, a tak Dominika získala 2.miesto a Erika 3.miesto.
Dievčatám blahoželáme a tešíme sa z ich ďalšieho úspechu.
Už niekoľko rokov sa pravidelne v máji v rodisku významného štúrovského básnika Jána Bottu, vo Vyšnom Skálniku, koná súťaž v prednese štúrovskej poézie.
Tohto roku našu školu reprezentovali dve dievčatá - Lucka Krajčiová a Stanka Vetráková, žiačky VII.A triedy. Lucka sa predstavila s jednou z najznámejších básní najstaršieho štúrovského básnika, Sama Chalupku - Turčín Poničan.
Stanka predniesla báseň Jána Bottu - Husiarka a umiestnila sa na 2. mieste vo svojej kateórii, k čomu jej srdečne blahoželáme.
Dňa 5. mája 2011 sme sa žiaci 5.-8. ročníka ZŠ Klokočova v rámci školského vzdelávacieho programu zúčastnili geograficko-biologickej exkurzie do Košíc. Cieľom bola návšteva botanickej a zoologickej záhrady.
Na relatívne malej ploche vo vonkajšej časti a expozičných skleníkoch je zhromaždených viac ako 5000 druhov rastlín. Nachádzajú sa tam rôzne okrasné rastliny mierneho, tropického a subtropického klimatického pásma ako aj rôzne netradičné rastliny. Všímali sme si, z ktorých krajín sveta pochádzajú jednotlivé rastliny, napr. fikusy, banánovníky, kakaovník, orchidey, rôzne druhy kaktusov ako aj mäsožravé rastliny. Vonkajšia časť hýrila farbami - pestrofarebnýni tulipánmi.
ZOO nachádza na okraji mesta. Mohli sme obdivovať 151 druhov zvierat z 5 kontinentov. O mnohých sme sa učili na hodinách biológie a geografie a robili si prezentácie. Teraz sme si ich mohli prezrieť na živo, napr. jak divý, lama, tigre. Okrem nich sme videli rysa, vlka, pštrosy, levy, tulene, tučniaky. Najviac nás zaujal hovoriaci krkavec a zebry, ktoré boli priateľské a nebáli sa nás.
Exkurzia sa nám veľmi páčila k čomu prispelo aj krásne jarné počasie. Na zážitky z Košíc budeme ešte dlho spomínať.
Žiačky VII.A triedy
Aj v tomto školskom roku sa stretli v jednej triede žiaci, ktorí svoj slávičí hlas predviedli pri interpretácii ľudových piesní. 22 žiakov súťažilo v troch kategóriách v školskom kole súťaže Slávik Slovenska. Hoci každý z nich si zaslúži za svoj výkon pochvalu, umiestnenie najlepších spevákov je nasledovné:
I. kategória ( 1. - 3. roč. )
1. Marek Kožiak
2. Sandra Lišková
3. Katarína Sojková
II. kategória ( 4. - 6. roč. )
1. Lucia Zvarová
2. Eva Ulická
3. Roman Deme
III. kategória ( 7. - 9. roč )
1. Erika Rapčanová
2. Nina Lukáčová
3. Lucia Krajčiová
Dňa 28. apríla 2011 bol na našej škole Deň otvorených dverí pre rodičov a starých rodičov, ktorý využilo 10 rodičov zo všetkých našich žiakov ZŠ. O toto nazretie do školského života prejavili záujem rodičia 2. - 5. ročníka. Je na škodu veci, že aj rodičia starších ročníkov túto možnosť nevyužili, pretože práve v ročníkoch 6. - 9. sa začínajú objavovať prvé príznaky zanedbávania si plnenia povinností zo strany žiakov, zvýšenej aktivity a nevhodného správania sa počas vyučovania a počas prestávok.
V popoludňajších hodinách boli rodičom poskytnuté aj konzultácie, týkajúce sa prospechu, správania, dochádzky a iných aktivít žiakov za 3. štvrťrok šk. roka 2010/2011. Túto možnosť využilo 86 rodičov žiakov 1. - 9. ročníka, čo činí približne 60%.
Všetkým rodičom, ktorí prejavili záujem v daný deň stretnúť sa so žiakmi a učiteľmi našej ZŠ ďakujeme za ich snahu a ochotu a veríme, že prispejeme tak spoločnými silami k formovaniu dobrého človeka pripraveného na zodpovedný život.
riaditeľka školy
Žiaci 1. stupňa našej ZŠ sa tešia na inú formu vyučovania, a to v škole v prírode, ktorá sa uskutoční od 15. 05. - 21. 05. 2011 v penzióne Limba v Liptovskom Jáne. Záujem o túto formu vyučovania prejavilo 42 našich žiakov, nad ktorými bude dohliadať ako vedúca Mgr. Miroslava Libiaková. Pedagogický dozor budú ešte tvoriť Mgr. Miroslava Slováková, Zdenka Raabová a Stanislava Vetráková.
Tešíme sa spolu s nimi na pekné zážitky, o ktoré sa s nami podelia po ukončení školy v prírode. Zároveň veríme, že sa u nich rozvinú aj také kompetencie, ako je poznať prírodu a vedieť sa v nej orientovať, byť samostatný, vedieť spolupracovať v tíme, byť priateľský. Dôkazom toho budú ich denníčky, ktoré si deti budú priebežne viesť.
riaditeľka školy
Čo je sekta, čo sú kulty, ich spoločné znaky, ktoré sekty sú legálne a ktoré zakázané, to boli otázky a samozrejme odpovede na ne sme našli na zaujímavej a pútavej besede s náčelníkom Mestskej polície v Hnúšti pánom Mgr.Milanom Migaľom 29. apríla 2011.
Dozvedeli sme sa ako a prečo sa ľudia stávajú súčasťou rôznych spoločenstiev, čo ich k tomu vedie, čoho by sa mali vyvarovať, ako nás ľudia chamtiví po moci môžu vtiahnuť pod svoj vplyv. Pýtali sme sa na niektoré známe skupiny ľudí a pán Migaľa nás vystríhal aj pred pyramídovými hrami, s ktorými sa môžeme stretnúť v bežnom živote.
Ďakujeme pánovi Mgr.Migaľovi za to, že si znova našiel pre nás čas a zaujímavými informáciami obohatil naše vedomosti.
Žiaci 9.ročníka
V rámci mesiaca lesov prišla našim žiakom p.Ing.E.Kovácsová priblížiť život stromov, prácu lesníkov a pestovanie lesa. Zaujímavou prezentáciou sprístupnila základné fakty o lesoch a lesníctve na Slovensku. Pre prvákov si pripravila pracovný list a za jeho vypracovanie dostal každý žiak zaujímavú drevenú ceruzku. Nás pedagógov ale aj žiakov potešila množstvom propagačného materiálu ako napr.: pexeso, spoločenská hra, knihy, plagáty...
Ďakujeme, že takouto formou obohatila vedomosti žiakov a posilnila tým ich lásku k prírode.
Dňa 28.04.2011 bude na našej škole Deň otvorených dverí pre rodičov, starých rodičov našich žiakov, počas ktorého budú môcť nahliadnuť do nášho školského života. Kto má záujem s nami stráviť spoločný čas, bude vítaný.
riaditeľka školy
Dňa 28.04.2011 Vás milí rodičia pozývame na konzultácie s triednymi učiteľmi, na ktorých budete mať možnosť odkonzultovať prospech, správanie a dochádzku Vášho dieťaťa, prípadne jeho iné aktivity.
Každá naša spoločná konzultácia je veľkým prínosom pre formovanie mladého človeka a je dôkazom našej lásky a nášho záujmu o neho.
Konzultácie Vám budú poskytnuté od 14.00 hodiny do 15.30 hodiny.
riaditeľka školy
Je názov tureckého mestečka, ktoré navštívia piati pedagógovia našej školy v rámci pracovnej cesty uskutočnenej v rámci jazykového projektu Comenius "Všetky rieky plynú do jedného mora".
Cieľom pracovnej cesty bude zoznámiť sa so vzdelávacím systémom v Turecku, spoznať jeho históriu a kultúru, aplikovať v praxi využitie cudzieho jazyka - anglického, nemeckého, ruského a nadviazať priateľské vzťahy medzi jednotlivými školami, prezentovať nielen svoju školu, ale aj naše mesto a Slovensko. Pracovná cesta sa uskutoční v termíne od 14. 05. 2011 do 20. 05. 2011.
Z dôvodu zhoršenej situácie vo svete sa pracovnej cesty nezúčastnia žiaci, ktorým však všetky poznatky budú sprostredkované prezentáciou.
Ako hovoria turecké príslovia:
Návšteva Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote bola pre žiakov III. B a IV. A triedy nezabudnuteľným zážitkom. Pri príležitosti blížiaceho sa Dňa Zeme si prezreli rôzne druhy hmyzu, ktoré žijú v tropickej časti našej Zeme. Našli tu preparáty najväčších rôznofarebných zástupcov motýľov a chrobákov, s nadšením pozorovali aj živé exempláre exotického hmyzu. Niektoré z nich si na pamiatku aj odfotili.
"Príroda je zdrojom poznania a zážitkov a Múdrosť prírody nás učí." To sú hlavné mottá nášho školského vzdelávacieho programu.
Dôkazom, že sa týmto témam venujeme úspešne, je aj umiestnenie našich žiačok na okresnom kole biologickej olympiády kategória E, kde Dominika Brťková získala 1. miesto a Erika Rapčanová 2. miesto.
Tento výsledok je povzbudením pre nás všetkých.
Siedmy apríl - Deň zdravia sme si pripomenuli aj na hodine anglického jazyka v 5.B. Venovali sme sa téme: "Ako trávime voľný čas". V triede sme si urobili anketu, ktorou sme zistili akému športu sa venujeme. Zistili sme, že každý z nás sa hýbe rád a tým robí pre svoje zdravie veľkú vec. Zároveň sme si precvičili aj angličtinu, keď sme na záver hodiny náš výskum vyhodnotili formou projektu.
žiaci 5.B
1. apríl bol veselý aj v školskej družine, pretože malí družinári mali poobedie venované zdravému
životnému štýlu a tak sa formou hry a aktivít zamysleli nad tým, čo je pre ich zdravie škodlivé a čo
nie. Okrem toho sa otestovali, akú majú empatiu a ako dobre poznajú svojich kamarátov. Boli veľmi
šikovní a určite si dobre zapamätali, čo je pre ich zdravie dobré.
Len včera sa zúčastnila Lucka Cibuľová, žiačka VIII.B triedy, na obvodnom kole literárnej súťaže Hviezdoslavov Kubín, kde obsadila 2.miesto, postúpila do regionálneho kola a už dnes reprezentovala našu školu na prehliadke vlastnej tvorby literárnych prác žiakov ZŠ a osemročných gymnázií ZLATÁ KRAJINA. Toto podujatie sa konalo v Knižnici Mateja Hrebendu v RS. Práce hodnotila spisovateľka PhDr. Marta Hlušíková, a tak Lucka získala cenné skúsenosti pre svoju ďalšiu tvorbu. Dňa 7.4.2011 nás bude reprezentovať v regionálnej literárnej súťaži Hviezdoslavov Kubín. Lucka, držíme Ti palce a prajeme veľa úspechov na súťaži a v ďalšej literárnej tvorbe.
Žiaci VIII.B a triedna učiteľka.
Počas celého mesiaca si pre nás pani učiteľka pripravila každý týždeň trochu ináč.
1. týždeň - ZVIERATKOVÝ
2. týždeň - INDIÁNSKY
3. týždeň - VODNÝ (22.3. Deň vody)
4. týždeň - ROZPRÁVKOVÝ
Žiaci si každý deň volili úlohy samé, podľa obľúbenosti predmetu, atraktívnosti úlohy a pod. Museli mať však na zreteli, že povinné úlohy museli zvládnuť všetci a z voliteľných si mohli vyberať. V triede vládla príjemná atmosféra, žiaci plnili úlohy s nadšením nielen počas hodín, no i cez prestávky si ich vyžadovali. Vypracovávali ich na koberci, pri okne, kde sa im to robilo najlepšie. Pri niektorých úlohách museli spolupracovať aj so svojimi spolužiakmi. Veľmi sa im tento mesiac páčil, takže si to určite ešte zopakujeme.
Marec bol aj mesiacom knihy a my sme opäť mali školskú akciu pri tejto príležitosti - Deň čítania. Okrem čítania zaujímavých poviedok a rozprávaním sa o nich, sme si mohli pozrieť dve predstavenia - krátke divadielko O 12 mesiačikoch, ktoré pripravili žiaci z divadelného krúžku, a scénku Vzácna kniha, ktorú si pripravili najmä žiaci z VIII.B a scenár napísala ich triedna - p. učiteľka Hýbelová. Akcia sa opäť vydarila a čítanie kníh sa snáď stane zase o niečo zaujímavejšie.
Zvyk hádzania Moreny do rieky patrí k tradičným zvykom našich predkov. Terajší šiestaci si ho opäť
pripomenuli, aj v rámci vyučovania dejepisu, a po prechádzke mestom, sprevádzanej spevom pesničky o
Morene, ktorú ich naučila p. učiteľka Rufusová, hodili vlastnoručne vyrobenú Morenu do Rimavy a hneď
sa aj oteplilo.
Už takmer tretí rok sa „prehrýzame“ zákutiami anglického jazyka a vždy je čo objavovať. Každú hodinu nachádzame stále niečo nové. Najradšej sa však učíme s pomocou nášho hrošíka – Toma, ktorý má vo vrecúšku vždy nejaké prekvapenie, no nezabúdame ani na dážďovku Rudolfa. Naše vedomosti nám pomôžu zapojiť sa aj do mnohým zábavných hier, ako napríklad " Loptičková rozcvička", hra „Kto je to?“, „Veľký detektív“, „Naša pamäť“, „Vymeň si miesto“... Nepohrdneme ani pesničkami, či "bicyklovaním" vo dvojiciach priamo v triede. A ak sa nám stále máli, zahráme sa na ozvenu, či si zasúťažíme s obľúbeným Bingom. Je mnoho vecí, ktoré ešte nevieme, ale veď času máme stále dosť, no nie?
Šiestaci zo VI.B si v rámci dejepisu pripravili dramatizáciu príbehu o trójskej vojne, ktorú zahrali mladším spolužiakom - štvrtákom. Tí sa dozvedeli o Paridovi a troch bohyniach, spoznali gréckych hrdinov a videli zánik mesta Tróje. Pre šiestakov to bol tiež zážitok, ktorý si budú dlho pamätať.
V rámci učiva o bábkovom divadle na hodine literatúry zahrali žiaci z V. B bábkové divadielko pre spolužiakov z V. A. Napriek príprave si precvičili aj improvizáciu, ktorú si potom vyskúšali aj žiaci - diváci. Samotnému bábkovému predstaveniu predchádzala výroba maňušiek, hoci niektoré sa podarili až na druhý pokus. Okrem vystupovania na verejnosti si teda žiaci rozvinuli aj svoje manuálne zručnosti a tvorivosť.
So záujmom o kultúru našich predkov, zvieratá žijúce v našom regióne a nerasty pochádzajúce z okolitých hôr sa žiaci 3.A a 4.B v rámci vlastivedy vybrali do Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote.
Navštívili aj zaujímavú výstavu pozostalostí rodu Gömöryovcov. Exkurzia bola obohatením vedomostí, ktoré žiaci získali na vyučovaní vlastivedy a prírodovedy.
Viete si predstaviť, že by sa v rozprávkach zmenilo všetko dobro na zlo? Žiaci z dramatického krúžku si to vyskúšali a zahrali kamarátom zo ŠKD ROZPRÁVKU O KRAJINE ROZPRÁVKOVO. Ale aj tu sa všetko skončilo dobre a zvíťazila LÁSKA, DOBRO a POROZUMENIE.
Často počúvame, že na mori havaroval tanker a do mora uniklo veľké množstvo ropy. To, že je veľmi nebezpečná pre živočíchy, rastliny i ľudí, vieme. Ale ako ju odstrániť? Žiaci 3.A si to vyskúšali pri príležitosti Svetového dňa vody. Pokusom s vodou a olejovou škvrnou zisťovali, či sa im za pomoci pilín, rašeliny, piesku alebo kriedy podarí olejovú škvrnu odstrániť.
Tento deň si pripomenuli aj žiaci III.B a V.B triedy spoločnou aktivitou. Bola nezvyčajná už tým, že klasicky by sa mali starší žiaci podeliť s informáciami s mladšími spolužiakmi, ale teraz tomu bolo presne naopak. Žiaci III.B triedy - spoločne so svojou pani učiteľkou - si pripravili projekt o vode, jej význame pre človeka, ako s ńou treba šetriť, k čomu by mohlo ľudstvo dospieť, keby sa s ňou naďalej hazardovalo..... Žiaci obidvoch tried túto aktivitu brali nanajvýš zodpovedne. A nechýbalo ani záverečné opakovanie, čo si žiaci z týchto informácií zapamätali. Skúšajúci boli tretiaci a odpovedajúci - piataci. Záverečné opakovanie potvrdilo, že žiaci pozorne počúvali, vnímali a mnohému sa priučili. Ako poďakovanie pre tretiakov bol potlesk a sladká odmena od starších spolužiakov. Tešíme sa na ďalšie spoločné aktivity!
21.3. sme zažili pekný zážitok - my, žiaci z divadelného krúžku, sme si nacvičili krátke divadelné predstavenie "O 12 mesiačikoch" pre našich kamarátov z Dedesa. Po predstavení sme si spolu kreslili, čo sa im z rozprávky najviac páčilo. Hoci sme spolu boli len krátko, ich rozžiarené očká nám boli odmenou a inšpiráciou.
Ďalší úspešný deň! 17.3.2011 sa v Banskej Bystrici konalo krajské kolo biologickej olympiády. Našu školu reprezentovala žiačka VII.A triedy Stanislava Vetráková.
Jej projekt Vplyv medi na rast rastlín sa odbornej porote páčil, o čom svedčí aj jej umiestnenie. Stanka získala 2.miesto. Od prvého miesta ju delil len jeden bod
a ešte naviac bola len jedinou siedmačkou v kategórii ôsmakov a deviatakov. Z jej úspechu sa všetci veľmi tešíme. Sme radi, že máme žiakov, ktorí majú všestranný
záujem (Stanka je dobrá recitátorka aj športovkyňa) a úspešne reprezentuje nielen našu školu, mesto, ale aj okres.
Dňa 17. 3. 2011 žiaci 3. B a 4. A mali možnosť zažiť hodinu telesnej výchovy trochu inakšie. Naše pozvanie prijali hlavný tréner Taekwondo klubu Hnúšťa Mgr. Maroš Oláha /1. DAN/, jeho asistentka Bc. Ivana Kyseľová /2. KUP/ a ich zverenci, ktorí sú žiakmi aj našej školy. Predviedli nám súbor pestrých kopov, úderov, blokov, sekov a iných základných pohybov, techník a súborových cvičení (Poomse). Inšpirovali nás, určite využijeme niektoré cviky a pohyby na našich hodinách telesnej výchovy. Zažili sme úžasnú, a zároveň nezvyčajnú hodinu, za ktorú sa im chceme veľmi pekne poďakovať a zaželať im veľa úspechov v ich športovej kariére.
V tohtoročnej súťaži v prednese rozprávky s názvom "Rozprávkové vretienko", ktorá sa konala 7.3.2011, nás žiaci opäť presvedčili, že dokážu zaujať. Snahu súťažiacich sme ocenili pochvalou, potleskom i vecnými cenami. Víťazom držíme palce na okresnom kole.
Žiaci sa umiestnili nasledovne:
I. kategória:
1. miesto - N. Horváthová III. A
2. miesto - O. Radič II. tr.
3. miesto - I. Kasáčová IV. B
II. kategória:
1. miesto - L. Krajčiová VII. A
2. miesto - K. Katreniaková V. A
3. miesto - D. Lacková VI. B
Správna výživa a zdravý životný štýl sú faktormi, ktoré zabezpečujú vývoj detí, ich dozrievanie, funkciu a regeneráciu orgánových sústav, rast organizmu ako celku. Znižuje chorobnosť, zvyšuje telesnú zdatnosť a pohybovú výkonnosť, pracovnú aktivitu a tvorivosť.
Žiaci IV.B triedy uskutočnili anketu, cieľom ktorej bolo zmapovať niektoré stravovacie zvyklosti a zistiť vzťah školákov k ovociu a zelenine.
Po vyhodnotení ankety a dotazníkov sú výsledky nasledovné:
Fašiangy sú obdobím zábavy a veselosti. My sme si takto pripravili "búdu" na našu pani učiteľku, keď nič netušiac vstúpila do triedy a miesto žiakov našla len prázdne lavice s pomôckami na matematiku. Pokiaľ sa rozhliadla, čo sa vlastne deje, odrazu množstvo masiek s patričným krikom sa vynorilo zo svojich skrýš.O zábavu bolo postarané. Po rozhovore o tomto veselom období sa už potom aj neposlušné číslice a matematické úlohy museli prispôsobiť našej šikovnosti a zručnosti. A vraj v škole nie je veselo?!
Žiaci V.B
Žiakom sa niekedy zdá, že sa v škole učia aj veci, ktoré v živote nebudú potrebovať. Na hodine matematiky v VII.B triede si žiaci vyskúšali ako je to, keď poznatky zo školy majú využiť v praktickom - tentokrát - fiktívnom živote. Finančná gramotnosť - je nutná potreba v dnešnom svete. A tak tentoraz sa zo žiakov stali bankári a klienti. Bolo to pre nich zaujímavé,aj keď spočiatku trocha náročné.Neučíme sa len pre známky, ale hlavne pre život.
1. marca 2011 sa žiaci 9. ročníka znova stretli s náčelníkom Mestskej polície v Hnúšti Mgr. Milanom Migaľom. Prednáška s besedou bola pokračovaním z minulého školského roka o trestnoprávnej zodpovednosti. Vysvetľoval rôzne pojmy, s ktorými sa stretávame denne v médiách napríklad bezúhonnosť, lúpež, krádež, podvod, vydieranie, čo už je trestný čin a čo len priestupok, čo znamená register trestov a prečo je potrebné ho mať "čistý".
Žiaci si mohli "zahrať" obete alebo zločincov a na jednoduchých príkladoch pochopili dané pojmy.
Dúfame, že týmto stretnutím získali žiaci rešpekt pred zákonom a zároveň ďakujeme pánovi Mgr. Migaľovi za pútavú prednášku.
Chrup slovenských detí patrí k najhorším v Európskej únii. O dôležitosti starostlivosti o zuby prišla žiakom 2. a 3.ročníka porozprávať študentka stomatológie Lenka Pastýrová. Predstavila osvetový program DENTALALARM, naučila žiakov správne čistiť zuby a pomocou fialovej tekutiny žiakom ukázala, ako ich majú vyčistené. Okrem množstva užitočných informácií, ktoré žiaci získali, sa aj príjemne pobavili.
Obľúbenou tradíciou žiakov 1.stupňa je každoročný viacboj všestrannosti. Tento rok boli najúspešnejší Katka Sojková, Marián Marek, Veronika Parobeková, David Slovák, Natália Horváthová, Daniel Jursa, Zuzka Paľová a Martin Rapčan. Blahoželáme im.
V zimnom a jarnom období sa čoraz viacej vyskytuje chrípkové ochorenie. Toto ochorenie postihuje nielen dospelých, ale všetku vekovú kategóriu. Svojmu zdraviu môžeme poslúžiť v domácom prostredí nielen užívaním rôznych druhov liekov, ale aj užívaním liečivých rastlín vo forme čajov, kvapiek a rôznych sirupov.
Pri tejto príležitosti si žiaci IV.B triedy pripravili projekt o sile a účinkoch liečivých rastlín a o tom, čo musíme dodržiavať, aby sme predišli chrípkovému ochoreniu. Žiaci si týmto projektom prehĺbili vedomosti z prírodovedy o liečivých rastlinách, naučili sa ich poznávať a hlavne ich vedieť pomenovať.
Vážení rodičia,
Dovoľujeme si Vás oboznámiť s celoplošným testovaním žiakov 9. ročníka ZŠ.
Celoplošné testovanie žiakov 9. ročníka sa uskutoční dňa 9. marca 2011 (streda) vo všetkých základných školách.
Časový harmonogram:
7.45 h - 8.00 h - zraz žiakov
Začiatok testovania: 8.10 h
Čas testovania:
8.10 - 8.20 h (10 minút) - úvodné pokyny k certifikačnému testovaniu z matematiky
8.20 - 8.25 h (5 minút) - rozdanie testov, oboznámenie sa s testom
8.25 - 9.25 h (60 minút) - certifikačný test z matematiky
9.25 - 9.30 h (5 minút) - zozbieranie testov
9.30 - 9.50 h (20 minút) - prestávka
9.50 - 9.55 h (5 minút) - úvodné pokyny k certifikačnému testovaniu zo SJL a SJSL
9.55 - 10.00 h (5 minút) - rozdanie testov, oboznámenie sa z testom
10.00 - 10.50 h (50 minút) - certifikačný test zo SJL a SJSL
10.50 - 10.55 h (5 minút) - zozbieranie testov
Ukončenie testovania: 11.00 h
Žiaci môžu používať rysovacie pomôcky( uhlomer, kružidlo, pravítko ) a kalkulačku. Prinesú si písacie potreby (modré alebo čierne pero, ceruzku).
Neprítomnosť na testovaní je nutné podložiť lekárskym potvrdením.
Žiaci, ktorí sa na hlavnom termíne testovania z objektívnych dôvodov nezúčastnia, v zmysle zákona č. 245/2008 Z.z o výchove a vzdelávaní (školský zákon), vykonajú náhradné testovanie dňa 29.marca 2011 na niektorej ZŠ v Banskej Bystrici (v sprievode svojho zákonného zástupcu).
Riaditeľstvo ZŠ Klokočova 742 Hnúšťa
25.2.2011 sa uskutočnil výchovný koncert pre žiakov 1.-7.roč. Pán Budinský z Očovej, predstavil žiakom ľudové hudobné nástroje (fujara, drumbľa, krumhorna, gajdy, trombita, heligonka, píšťalka....), niektoré z nich žiaci nemajú možnosť bežne vidieť, či poznať. Žiaci spoznávali nástroje aj pomocou piesní a tak sa oboznamovali aj s farbou tychto hudobných nástrojov. Spoločne si tiež zaspievali a na záver zatancovali s pani učiteĺkami pri veselom doprovode p.Budinského.
Fašiangy sa pomaly končia, no naši piataci a šiestaci sa tak vžili do fašiangovej atmosféry, že ich fašiangový sprievod zaregistrovala celá škola. Vo fašiangových maskách chodili z triedy do triedy, spievajúc pieseň Fašiangy, Turíce, a žiakom porozprávali stručný priebeh fašiangových osláv v minulosti - túto tému majú ako náplň vyučovania dejepisu v rámci regionálnej výchovy. Zinscenovali aj pochovávanie basy a potom sa pýtali spolužiakov, či si niečo o fašiangoch vďaka ich sprostredkovaniu zapamätali.
Žiaci našej základnej školy sa veľmi tešia, keď môžu medzi sebou privítať vzácnych hostí a od nich sa dozvedieť dôležité informácie potrebné pre praktický život. Tak tomu bolo aj 11.2.2011 a tento deň sa zapíše do pamäti našich deviatakov, ktorí mali možnosť stretnúť sa na vyučovacej hodine občianskej výchovy s riaditeľkou pobočky Slovenskej sporiteľne v Hnúšti, Bc. Erikou Láskovou. Najskôr si pozorne vypočuli jej zaujímavý výklad o klasických a moderných službách sporiteľní a potom svojho hosťa prekvapili viacerými zvedavými otázkami. Tie sa dotýkali internetového bankovníctva, ale i otázky zabezpečenia bánk pred krádežami a hlavne na čo má byť opatrný klient, aby sa nikto nezmocnil jeho účtu. Čas určený na besedu uplynul veľmi rýchlo, no ešte počas jej priebehu sa žiaci potešili aj rôznym drobným reklamným pozornostiam Slovenskej sporiteľne,cktorými boli obdarovaní. Svojím prístupom a pozornosťou dali najavo, že pripisujú veľký význam poslaniu sporitelní a samotnému sporeniu a chcú zodpovedne nakladať s finančnými prostriedkami, pretože aj s tým súvisí, ako si môže človek zariadiť svoju budúcnosť.
Dňa 9.2.2011 sa žiaci 2. a 3. ročníkov oboznámili so Zumbou. Zacvičili a zabavili sa v rytme Zumby. Hravou formou nám ju precvičovala pani Kožiaková, za čo jej veľmi pekne ďakujeme.
Pre žiakov 1. - 4. ročníka ZŠ Klokočova bol 10. február neobyčajný. Celý deň sa totiž niesol v znamení fašiangov. Najprv sa žiaci v jednotlivých triedach rozprávali o význame týchto sviatkov, rozvíjali úctu k tradíciám a zvykom v našom regióne. Niektorí žiaci si pozreli prezentáciu o fašiangoch na Slovensku, ale aj v iných krajinách. Po krátkej prestávke sme sa všetci zišli v krásne vyzdobenej telocvični, kde sa k nám pridali aj naši hostia - predškoláci z materskej školy Klokočova a deti z Dedesa. Veselá zábava sa začala. Aj tento rok sa k nám pridal šašo Bimbo, ktorý s deťmi nielen tancoval, ale pomáhal im aj pri súťažiach. Na záver sme si pochutnali na sladkých šiškách, ktoré nám pripravili naše tety kuchárky. Už teraz sa tešíme na ďalšie takéto pekné dni.
Dňa 07. 02. 2011 mali žiaci možnosť vrátiť sa do ich pôvodných tried, ktoré museli dočasne opustiť kvôli rekonštrukcii školy. Najväčšie prekvapenie a radosť bolo vidieť u detí 1. - 3. ročníkov, ktoré majú triedy na Ul. Francisciho.
Okrem pekného zovňajšku školy žiakov čakali triedy, ktoré im vyzdobili ich triedne učiteľky. Za jednoduchou a čistou líniou tried sa skrývajú hodiny práce a snahy pedagógov. Môžeme však skonštatovať, že ich snahu žiaci ocenili úsmevom, objatím a veľkou radosťou.
Najväčšie objatia, poďakovania si od svojich detí vyslúžila p. vychovávateľka Iveta Humenová, ktorá pripravila pre svoje deti z ŠKD skutočne domáce čarovné prostredie. Samé deti si prestrihli pásku pri vstupe do svojej triedy. Vítala ich hudba "Tri oriešky pre Popolušku" a trieda bola posypaná lupeňmi kvetov. Na stole stáli poháre so sladkým nápojom a koláčikmi. Všetko bolo krásne, ale najkrajšie zo všetkého bolo, keď deti pristúpili k svojej vychovávateľke a objali ju, pričom jej pri objatí povedali: "Ďakujeme Vám veľmi pekne". Pocity a dojmy všetkých prítomných detí, ale i dospelých boli zadosťučinením za kreativitu, ochotu, snahu nielen pani Ivety Humenovej, ale i ostatných pedagógov, ktorí jej pomáhali zrealizovať sen.
Pre školu je veľkým prínosom tvorivý a kreatívny učiteľ, ktorý poteší srdce dieťaťa.
Riaditeľka školy
Dňa 14. 02. 2011 sa začínajú jarné prázdniny, ktoré budú musieť deti ukončiť 20. 02. 2011. Počas týchto prázdnin nebude k dispozícii ani Školský klub detí a mládeže pri našej ZŠ a to z toho dôvodu, že o klub prejavili záujem len dvaja zákonní zástupcovia detí.
Vedenie školy praje všetkým žiakom pekné počasie a pekné strávené chvíle so svojimi rodičmi, priateľmi a rodinou.
Nástup do školy je 21. 02. 2011 o 7:45.
Ak Vaše dieťa relaxuje pri kreslení, maľovaní a má záujem ukázať svoje nadanie, kreativitu, povzbuďte ho v tomto. Školou im boli ponúknuté témy: "Vesmír očami detí", "Európa v škole", "Fašiangy na Gemeri", "Dobšinkého rozprávkový svet". Deti tak môžu zmysluplne využívať svoj voľný čas a prejaviť svoj postoj k danej téme.
V súťažnom a hravom duchu sa niesla vyučovacia hodina občianskej náuky v V.B triede dňa 9.2.2011. Žiaci si formou kvízu preopakovali základné vedomosti, ktoré sa naučili o zdravom životnom štýle. Odpovedali na súťažné otázky výberom správnej odpovede spomedzi viacerých možností, pričom sa mali možnosť dozvedieť aj niečo viac o zákerných chorobách a hlavne o tom, ako im predchádzať. Súťažili medzi sebou štyri súťažné družstvá a našli výraznú podporu i medzi svojimi kamarátmi zo IV.A triedy, ktorá sa výborne zhostila úlohy obecenstva. Kvíz pozostával zo štyroch kôl a nad jeho regulárnosťou držali ochrannú ruku pani učiteľka Rufusová a pán učiteľ Cavar. Niektorým súťažiacim prialo trošku viac i šťastie. No rozhodujúce je to, že žiaci nepodceňujú hodnotu svojho zdravia a sú ochotní pre jeho upevňovanie podniknúť aj aktívne kroky. Je to veľmi dôležité, pretože chorobám treba vopred predchádzať, aby sme nemuseli s nimi zápasiť a vynakladať veľa úsilia a finančných prostriedkov na ich liečbu.
Žiaci VI.B triedy sa vžili do úlohy starovekých Egypťanov a predviedli postup mumifikácie mladším spolužiakom zo IV. triedy. Pripravili si pomôcky, vyrobili sarkofág a naštudovali postup. Múmia, našťastie, prišla len o pomyselné orgány a po skončení balzamovania sa živá a zdravá vrátila do života. Šiestaci si tak vďaka takémuto zážitku budú pamätať zvyky Egypťanov a malí štvrtáci sa môžu tešiť na informácie, ktoré sa budú dozvedať na dejepise.
Dnes, t. j. 28. januára 2011 si žiaci prevezmú od svojich triednych učiteľov polročné vysvedčenia, na ktorých sa odzrkadlí polročná práca, snaha, príprava a aktivita daného žiaka. Polročné vysvedčenia ostávajú žiakom a nevracajú sa späť do školy.
Dúfame, že niekoho potešia a iných naštartujú k zlepšeniu a väčšej snahe. I napriek tomu, že sú pestré, každý žiak - dieťa si zaslúži pochvalu a povzbudenie od svojich rodičov, preto si spolu užite v pohode tento deň.
Aj my sme pre žiakov pripravili v tento deň ako darček za ich snahu filmové predstavenie pod názvom "Pehavý Max a strašidlá".
Riaditeľka školy
V dnešnej dobe sú postrachom ľudstva viaceré civilizačné choroby. Ich liečba si vyžaduje nielen sebadisciplínu nemocných, ale i veľké finančné náklady.
Najúčinnejším prostriedkom prevencie proti nim je uplatňovanie zásad zdravého životného štýlu v každodennom živote. Našim žiakom nie je vlastné zdravie ľahostajné a dali to výrazne najavo i v priebehu štvrtkového odpoludnia 27.1.2011. Súťažné družstvá z tried 6. až 9.ročníka si zmerali svoje vedomosti v kvíze o zdravom životnom štýle. Okrem odpovedí na teoretické otázky, museli súťažné družstvá zostaviť pyramídu zdravého stravovania a vhodný jedálny lístok.
Ich odpovede hodnotila odborná porota, v ktorej okrem vyučujúcich zaujala svoje miesto i vedúca školskej jedálne pani Zdenka Brádňanská. Všetci žiaci si za svoje vedomosti zaslúžia pochvalu, lebo svoje triedy dôstojne reprezentovali. Na prvých troch miestach sa umiestnili súťažné družstvá:
1. miesto - 7.A,
2. miesto - 8.A,
3. miesto - 9.ročník.
Srdečne blahoželáme.
My deviataci, máme tento rok ťažkú úlohu, rozhonúť sa, kde a na ktorú školu si podáme prihlášky. Aby sme to mali ľahšie, 25. 1. 2011 sme privítali zástupcov z niekoľkých škôl z nášho okresu i okresu Brezno. Učitelia aj študenti pozvaných škôl - SOŠ Tisovec, SSŠ Hnúšťa, SOŠ Okružná 16 Rim. Sobota, Gymnázium M. Hrebendu Hnúšťa, Spojená škola - SPŠ Brezno a SŠ Športová 1 nás informovali o odboroch, ktoré sú na ich škole a nových obdoroch, ktoré na budúci školský rok otvoria. Okrem vyučovacieho procesu hovorili aj o mimoškolskej činnosti, projektoch, cestách a stážach v zahraničí. Priniesli ukázať svoje výrobky a niektorí ich priamo predvádzali pred nami. Bolo to veľmi zaujímavé a aj napriek tomu, že sa na nás valilo kopec informácií, mohli sme si utvoriť obraz o rôznych typoch škôl. Tento deň nám určite pomôže pri našom dôležitom životnom kroku, pretože čas sa kráti a čoskoro sa budeme musieť rozhodnúť.
Dňa 25. 01. 2011 sa uskutočnila polročná klasifikačná porada, na ktorej triedni učitelia zhodnotili prospech, správanie a dochádzku žiakov.
Na základe predložených správ môžeme skonštatovať, že dochádzka žiakov je na dobrej úrovni. Počet neospravedlnených hodín sa vyskytoval len u žiakov, ktorých motivácia zo strany rodičov je veľmi slabá, ale aj z dôvodu omeškaného príchodu do školy alebo predčasného odchodu z nej. Najlepšiu dochádzku na 1. stupni ZŠ mali žiaci druhého ročníka a to v priemere 25,57 vymeškaných hodín. Najviac vymeškali na 1. stupni žiaci 1.A triedy - v priemere 57,53 vymeškaných hodín na jedného žiaka. Na 2. stupni mali najlepšiu dochádzku žiaci VIII. A a to v priemere 40,39 vymeškaných hodín. Najhoršiu dochádzku na 2. stupni mali žiaci VIII. B a to v priemere 142,95 hodín. Slabá dochádzka sa vyskytovala aj v IX. ročníku našej školy (98,17 hodín) a v VII. B (96,08 hodín).
Čo sa týka prospechu, triedni učitelia skonštatovali, že žiaci prvých až siedmych ročníkov majú záujem o učenie sa, sú aktívni, veľmi tvoriví a veľmi snaživí. Zapájajú sa aj do rôznych súťaží, programov a aktivít školy. Ostatné ročníky už prejavujú slabý až veľmi slabý záujem o učenie sa, nemajú záujem zapájať sa do súťaží, programov a aktivít školy.
Správanie žiakov na prvom stupni je dobré, žiaci sú živí, aktívni, komunikatívni, zvedaví, dokonca badať zlepšenie ich správania oproti predchádzajúcemu roku. Správanie žiakov na druhom stupni je rôzne, jedni sú úprimní, tolerantní, tvoriví, spolupracujúci, druhí sú nekritickí, provokatívni, netolerantní.
Triedni učitelia hodnotili aj svoju spoluprácu s rodičmi a skonštatovali, že spolupráca s rodičmi je na našej škole veľmi dobrá a 70% rodičov pravidelne navštevuje konzultácie s triednymi učiteľmi a aktívne sa zaujímajú o správanie sa ich detí v škole. Táto skutočnosť veľmi pozitívne pôsobí pri formovaní samotných žiakov a prináša tak len úspech pre dieťa.
Za toto sa chce škola všetkým rodičom veľmi pekne poďakovať. Poďakovanie rodičom patrí aj za rôznu pomoc triednym učiteľom, ale i škole.
Riaditeľka školy
V netradičnom duchu sa dňa 24.1.2011 niesla hodina občianskej výchovy v 8.A triede. Medzi žiakov zavítal pán primátor Hnúšte Mgr Michal Bagačka, aby im odovzdal dôležité dôležité informácie o meste i o poslaní a štruktúre mestského úradu. Ešte predtým, ako sa dostal k slovu, ho príjemne prekvapili žiaci 6.A triedy, ktorí v jeho prítomnosti odprezentovali svojimi slovami zaujímavé projekty a vyjadrili sa k otázke, čo ich najviac teší v meste, kde bývajú. Z ich vystúpenia mali radosť aj starší spolužiaci a odmenili ich potleskom. Pán primátor vo svojom vystúpení poukázal na dôležitý fakt, že všetci obyvatelia Hnúšte si spoločne vytvárame kultúrne a príjemné prostredie svojou aktivitou a záujmom o veci verejné. Čas určený na besedu ubehol veľmi rýchlo. V jej závere pán primátor zodpovedal na niekoľko zvedavých otázok a presvedčil sa o tom, že budúci osud Hnúšte nie je našim žiakom ľahostajný.
Zápis do 1. ročníka základnej školy je veľká udalosť tak v živote dieťaťa ako aj rodičov. Všetci s napätím očakávajú, čo pre nich budúce pani učiteľky pripravia.
V našej škole bol aj v tomto roku zápis tak ako vždy - rozprávkový. Na úvod sa všetkým predstavili princezné, ktoré potom budúcich prváčikov previedli po kráľovstve našej školy.
V príjemnom prostredí, s priateľským prístupom pani učiteliek, plnili rôzne úlohy. Na konci cesty všetkých čakala pani riaditeľka, ktorá ich odmenila nielen sladkou odmenou a kráľovskou korunou, ale najmä pasovaním za žiaka našej školy.
Žiaci 3.B si zopakovali polročné učivo z vlastivedy formou projektov. Projekty si pripravili a následne prezentovali pred spolužiakmi. Žiaci spracovali a prezentovali nasledovné témy:
Malý dedinský chlapček. Plátené nohavice, biela plátená košieľka, modrá vestička, kapsička prevesená cez plece, na hlave klobúčik a na nohách krpce. To je Maťko. Šaliansky Maťko. Symbol rovnomennej súťaže v prednese slovenskej povesti, ktorej okresné kolo sa konalo 12.1.2011 v CVČ v Rimavskej Sobote. Našu školu reprezentovali dievčatá - víťazky školského kola: Tamara Vetráková (III.A), Karin Katreniaková (V.A), Stanislava Vetráková (VII.A). Dievčatá nás reprezentovali dobre a prednes povesti Skalickí plavci v podaní Stanky Vetrákovej sa porote páčil tak, že získala 3. miesto, k čomu jej blahoželáme.
Podľa § 20 ods. 2 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov je zákonný zástupca dieťaťa povinný prihlásiť dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky v základnej škole. Podľa uvedeného odseku vedenie školy vyhlasuje zákonným zástupcom detí, že zápis na
sa uskutoční 17. 1. 2011 o 15.15 hod v hlavnej budove ZŠ (vchod od telocvične).
Žiak má podľa menovaného § 20 ods. 5 plniť povinnú školskú dochádzku v základnej škole v školskom obvode určenom zriaďovateľom, v ktorom má trvalý pobyt.
Vedenie školy chce dať do pozornosti zákonným zástupcom detí, ktoré sa zúčastnia zápisu do 1. ročníka na školský rok 2011/2012, aby si preštudovali § 19 ods. 1 až 4 citovaného zákona (ods. 4 - Odklad plnenia PŠD).
Pre Vaše deti ponúkame:
Dňa 21.12.2010 sme sa zúčastnili okresného kola v gymnastickom štvorboji v Rimavskej Sobote. V kategórii A 1.-3. ročník obsadili dievčatá R.Lacková, J.Bobáková, K.Bálintová, N.Horváthová pekné 2. miesto a v kategórii B 4.-6.ročník obsadili dievčatá Z.Paľová, I.Kasáčová, I.Brťková, D.Lacková 3.miesto. Dievčatám gratulujeme a sme hrdí na ich športový úspech.
Dňa 21.12.2010 sa v našej škole konala literárna súťaž v prednese povestí "Šaliansky Maťko".
Do súťaže sa zapojilo 14 žiakov z II.stupňa. Súťažilo sa v dvoch kategóriach. I.kategóriu tvorili žiaci
4.-5.ročníka a II.kategóriu žiaci 6.-7.ročníka. Všetci zúčastnení prejavili recitátorské schopnosti na
veľmi dobrej úrovni a opäť potvrdili, že majú veľký záujem nielen poznávať našu históriu, ale aj kladný vzťah k rodnému jazyku.
Do okresného kola postúpili žiaci, ktorí získali 1.miesta. O umiestnení žiakov rozhodovala porota učiteľov slovenského jazyka v zložení: Mgr.Daniela Lukáčová, Mgr.Anna Škôrňová, Mgr.Jana Juhaniaková, Mgr.Kamila Brndiarová a Mgr.Elena Hýbelová.
Výsledky súťaže:
I.kategória:
1.miesto: Karin Katreniaková V.A
2.miesto: Patrícia Pervanová V.B
3.miesto: Michaela Sojková IV.A
II.kategória:
1.miesto: Stanislava Vetráková VII.A
2.miesto: Dominika Brťková VII.A
3.miesto: Lucia Krajčiová VII.A
Víťazom srdečne blahoželáme a prajeme veľa úspechov v okresnom kole a v ďalších súťažiach.
Učitelia SJL.
V tomto adventnom čase sa žiaci 3. a 4. ročníka vybrali do Gemersko - Malohontského múzea v Rimavskej Sobote, kde si vyrobili vianočné dekorácie.
Aké vianočné zvyky udržujú v rodinách žiakov 5.A triedy, sme sa dozvedeli na hodine dejepisu, kde piataci predviedli projekty vo forme scénok a plagátov a boli naozaj kreatívni aj vtipní.
V 5. B triede sa mohli žiaci vďaka besede s pani Oľgou Trochovou dozvedieť, ako prebiehali vianočné sviatky počas jej detstva a majú tak predstavu, ako sa slávili Vianoce v minulosti v našom meste. A že ani zďaleka neboli také štedré ako dnes.
V tomto duchu sa niesla zaujímavá prednáška a následná beseda s milým hosťom, pánom Bc.Martinom Pliešovským, ktorý dňa 16.12.2010 zavítal medzi žiakov šiesteho ročníka.Svojím názorným sprievodným slovom a popisom vzácnych starých pohľadníc nášho mesta dokázal zaujať svojich poslucháčov od samého začiatku.Podarilo sa mu presvedčivo dnešnej mladej generácii vysvetliť,aby bola hrdá na dielo svojich predkov,ale i na to,čo pozoruhodné sa dosiahlo v nedávnom období.Žiakov veľmi zaujalo i oboznámenie s územným plánom rozvoja Hnúšte na nasledujúce obdobie.Škoda, že čas sa rýchlo mí- ňal,pretože bolo cítiť,že slová pána Pliešovského padli na úrodnú pôdu a žiaci by ho boli radi i ďalej počúvali.Z besedy si odniesli veľa zaujímavých poznatkov.
Blížiacu sa atmosféru vianočných sviatkov mali možnosť precítiť žiaci piateho a šiesteho ročníka,ktorí 13.12.2010 navštívili Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote.Pracovníčky múzea pripravili pre žiakov zaujímavé aktivity súvisiace s obdobím adventu. Zaujímavé boli tvorivé dielne zamerané na výrobu peknej vianočnej ozdoby z farebného papiera a výkresu, ale i pútavá prednáška o ľudových zvykoch predvianočného i vianočného obdobia. Prednáška bola obohatená premietaním obrázkov a v jej závere si žiaci zahrali betlehemskú hru. Spolu s pedagogickým dozorom, p.uč. Hýbelovou a p.uč. Cavarom, si žiaci odniesli domov veľa krásnych zážitkov. Návšteva múzea prispela k upevneniu výtvarných zručností a obohatila vedomosti žiakov o gemerskom regióne v rámci vyučovacieho predmetu občianska náuka.
Keďže tento rok je pre nás rokom rozhodovania, a to nie je až také ľahké, na pomoc nám prišla "Burza" stredných škôl v Rimavskej Sobote, ktorú sme 9.12. navštívili. Zástupcovia SŠ z okresov Rim. Sobota, Lučenec a Banská Štiavnica predstavili odbory, ktoré otváraju na svojich školách a akcie , ktoré počas roka organizujú. Mohli sme sa popýtať vyučujúcich a študentov, uvidieť a aj ochutnať ich výrobky, dať sa namaľovať i učesať. Ponuka bola naozaj bohatá a my máme nad čím uvažovať, dávať si pre a proti jednotlivým školám, kým podpíšeme prihlášky.
Žiaci deviateho ročníka.
V piatok, 3.12., tretiaci a štvrtáci našej školy prijali pozvanie od študentov Gymnázia v Hnúšti na príjemné športové a zábavné dopoludnie v športovej hale. Ďakujeme im za pekný hudobný program, zaujímavé súťaže i sladkú odmenu. Teší nás, že mnohí z nich boli niekedy aj našimi žiakmi a že z nich vyrástli úžasní mladí ľudia.
Ďakujeme
Posledný deň vyučovania je 22.12.2010. Prázdniny sa začínajú 23.decembra 2010 a končia 7.januára 2011. Vyučovanie sa začne 10.januára 2011.
Počas Vianočných prázdnin netreba zabudnúť na oddych a relax, ale i na bezpečnosť a slušné správanie.
Vedenie školy
Je názov nášho tohtoročného Vianočného programu, ktorý pre svojich blízkych ako malý darček pripravujú žiaci našej školy spolu so svojimi učiteľmi. Tešíme sa na Vás a budeme Vás čakať 17.12.2010 o 16:00 hodine v kultúrnom dome, kedy odbalíme náš darček pre Vás a spríjemníme Vám tak predvianočný zhon.
Ako malé poďakovanie za našu snahu bude samozrejme Váš úsmev, pokoj v duši, potlesk a malý finančný príspevok 1,-€.
Žiaci ZŠ
Aj v tomto roku chce naša škola prispieť už známou charitatívnou akciou pod názvom "Nie si sám" deťom DEDESA v Hnúšti. Tento darček chceme uskutočniť 20.12.2010 pred Mestským úradom v Hnúšti. Nebude chýbať vianočná kapustnica, vianočný punč, čaj, káva, sladkosti a drobné darčeky.
Ak máte chuť podporiť túto akciu a stať sa súčasťou celku, ktorý nezištne daruje pokoj v duši aj inému ako sebe samému, tak príďte medzi nás.
Vedenie školy
Dňa 3.12.2010 sme sa my, siedmaci, zúčastnili besedy s pani spisovateľkou Martou Hlušíkovou v Mestskej knižnici v Hnúšti.
Pani knihovníčka Marienka Kvetková nás zoznámila so životom pani spisovateľky , ktorá nám ďalej hovorila o svojej tvorbe.
Dozvedeli sme sa, že pani spisovateľka píše nové príbehy. Na záver nám prečítala úryvok z knihy Bublinkové rozprávky.
Sme radi, že sme mohli pani spisovateľku spoznať a dúfame, že sa nám podarí ešte s ňou niekedy stretnúť, pretože to dnešné stretnutie bolo veľmi príjemné.
Žiaci VII.A a VII.B triedy
Dňa 2.12.2010 sa uskutočnilo oblastné kolo Zimného viacboja všestrannosti, na ktorom sa zúčastnili žiaci z okresov Rimavská Sobota a Revúca. Účasť na tomto oblastnom kole prijali i naši siedmi žiaci z prvého stupňa, z ktorých dvaja sa umiestnili na treťom mieste a to:
Dávid Slovák, s počtom bodov 245, za kategóriu 3. ročník
Martin Rapčan, s počtom bodov 327, za kategóriu 4. ročník
Konkurencia bola veľmi veľká, nielen čo sa týka do počtu zúčastnených športovcov, ale i fyzickej kondícii mladších žiakov. Všetkým zúčastneným gratulujeme a zvlášť Dávidovi a Martinovi.
V zmysle tohto hesla sa niesli v našej škole športové podujatia, ktoré mali upriamiť pozornosť žiakov na pozitívne trávenie voľného času, konkrétne na šport. Deviataci a ôsmaci sa ešte v októbri zapojili do volejbalového turnaja - víťazné družstvo deviatakov si napokon zmeralo sily s družstvom učiteľov a ich športové nadšenie ich doviedlo až k víťazstvu. V novembri sa zase žiaci piateho, šiesteho a siedmeho ročníka zúčastnili turnaja v minifutbale - chlapčenské i dievčenské družstvá. Z nich sa nakoniec pod pozorným rozhodcovským dohľadom pána učiteľa Berčíka najúspešnejšie umiestnili chlapci zo šiesteho ročníka a dievčatá zo siedmeho ročníka. A bokom neostali ani mladší žiaci - v rámci športového popoludnia si zasúťažili v loptových disciplínach a tiež sa zamysleli nad tým, prečo je pohyb lepší ako niečo, čo ich o zdravie oberá.
Kiežby všetkým takéto športové naladenie vydržalo čo najdlhšie!
Šiestaci opäť nelenili a v jedno pondelkové dopoludnie sa pokúsili zhotoviť výrobky, aké asi vyrábal praveký človek. Ich tvorivosť a zručnosť sa prejavili naplno, o čom svedčia najmä samotné výrobky. Určite si vedomosti o období praveku lepšie zapamätajú aj vďaka takejto aktivite.
V rámci vyučovacieho procesu sa v dňoch 3. - 4. novembra 2010 na našej škole uskutočnili aktivity súvisiace s Ochranou človeka a prírody. Na teoretickú časť boli prizvaní odborníci z radov polície, záchrannej služby, civilnej ochrany a hasičského zboru, ktorí svojou prednáškou a ukážkou zaujali našich žiakov a obohatili tak náš výchovno-vzdelávací proces. Touto cestou sa chce vedenie školy poďakovať:
p. Márii Husenicovej, členke RZP spoločnosti Falck záchranná, a. s.
p. Viere Veverkovej, členke RZP Brezno
p. Mgr. Karolovi Angerovi, zástupcovi Civilnej ochrany a krízového riadenia v Rim. Sobote
p. Ing. Jozefovi Nosáľovi, zástupcovi Civilnej ochrany a krízového riadenia v Rim. Sobote
p. por. Emilovi Longauerovi, zástupcovi PZ obvodného oddelenia v Hnúšti
p. npráp. Martinovi Štefánikovi, zástupcovi PZ obvodného oddelenia v Hnúšti
p. nrtm. Štefanovi Rapčanovi, zástupcovi HaZZ v Hnúšti
p. rtm. Michalovi Kvetkovi, zástupcovi HaZZ v Hnúšti
za ich kreatívny prístup k žiakom a za spoluprácu s našou školou.
riaditeľka školy
27. októbra 2010 sme sa zúčastnili okresnej súťaže Mladých záchranárov civilnej ochrany v Muráni, spolu s okresom Revúca. Našu školu reprezentovalo družstvo v zložení žiakov 9. ročníka: Denisa Kutliaková, Ivana Pauková, Tomáš Paššák a Pavol Pavlove. Príprava na súťaž bola dosť náročná, pretože žiaci museli zvládnuť vedomosti zo zdravotnej prípravy, civilnej ochrany, topografie, ale aj zručnosť v streľbe zo vzduchovky a fyzickú zdatnosť. Súťaž bola veľmi dobre pripravená po stránke organizačnej, pomohlo jej aj pekné prostedie a dokonca prialo aj nádherné slnečné počasie. Hoci sa družstvo zúčastnilo tejto súťaže prvý krát, do "boja" so súpermi sa postavili zodpovedne, s obrovským nasadením a umiestnili sa na peknom treťom mieste v našom okrese. Medaila, darčeky a samozrejme krásny pohár boli pre naše družstvo ocenením ich prípravy na túto súťaž.
Jesennú náladu si žiaci V.B triedy pripomenuli na triednickej hodine svetlonosmi. Mnohí z nich výrobu svetlonosov absolvovali po prvýkrát. Niektorým sa darilo viac, iným menej,ale veľká snaha nechýbala nikomu. Svojimi výrobkami si nakoniec vyzdobili triedu. A ako sa im darilo, o tom svedčia zábery.
Dňa 22.10.2010 sme sa zúčastnili literárnej exkurzie do Banskej Bystrice a jej okolia. Naše stopy viedli po miestach štúrovských spisovateľov.
Prvá naša zastávka bola v Hornej Lehote, kde sme si zaspomínali pri pomníku Sama Chalupku na jeho život a dielo. Boli sme radi, že sme spoznali rodnú dedinku nášho štúrovského básnika.
Naša cesta pokračovala do Literárno-hudobného múzea v Banskej Bystrici. Tam nás zaujali pútavé príbehy o ďalších spisovateľoch, ktoré nám sprostredkovala pani sprievodkyňa rôznymi ukážkami. Mali sme možnosť využiť doterajšie vedomosti a aktívne sa zapojiť aj do prednesu poézie. Zaujalo nás moderné spracovanie literárnych diel, ktoré pripravili študenti umeleckých škôl, formou videozáznamov.
Našou ďalšou zastávkou bola dedinka Tajov, kde sme navštívili rodný domček Jozefa Gregora Tajovského. Zaujali nás skromné podmienky, v ktorých tento slávny spisovateľ tvoril a prehĺbili sme si poznatky aj z jeho života.
Obchodný dom Európa bol našou poslednou zastávkou, kde sme nešli len kvôli nákupom, ale aj prehĺbiť si vedomosti z oblasti dejepisu. Šikovní návrhári nám prostredníctvom dokonalých makiet sprístupnili egyptské umenie.
Plní krásnych zážitkov a nových skúseností sme sa vrátili domov a tešíme sa na ďalšie zaujímavé exkurzie.
Žiaci V.A,B; VI.A,B a IX.ročníka
Dňa 21. októbra 2010 sme sa v rámci štátneho vzdelávacieho programu zúčastnili exkurzie do Hvezdárne v Rimavskej Sobote. Keďže my, žiaci 5. a 6. ročníka, sme boli vo hvezdárni prvý krát, zaujalo nás prostredie i samotná budova hvezdárne. Okrem rôznych fotografií planét, hviezd a iných vesmírnych telies sme si mohli pozrieť aj výtvarné práce žiakov. V prednáškovej miestnosti nám zamestnankyňa hvezdárne porozprávala o slnečnej sústave, jej planétach, mesiacoch a samozrejme o Slnku, ich pohyby, demonštrácie javov vo vesmíre s použitím pomôcok, projektorov a na záver nám premietla zaujímavý filmo vesmíre. Zážitkom bola prehliadka otáčavej kupoly hvezdárne s obrovským ďalekohľadom, ktorým sme mohli pozorovať Slnko a škvrny na jeho povrchu. Návšteva hvezdárne obohatila naše vedomosti získané na hodinách geografie.
"Meno mám od studničky Timrava. Bola tam taká čistučká vodička horská..."
To sú slová spisovateľky Boženy Slančíkovej-Timravy. Práve tejto pani spisovateľke je venovaná súťaž, ktorá sa koná každoročne v jeseni. Školské kolo v prednese pôvodnej slovenskej prózy sa v našej škole konalo 19.10.2010. Víťazmi sa stali v II. kategórii Karinka Katreniaková (V.A) v III. kategórii Stanka Vetráková (VII.A).
Dievčatám, ktoré nás budú reprezentovať v okresnom kole súťaže, držíme palce.
Naša cesta do Francúzska sa začala 10.10.2010 o 6.00 hodine, kedy sme sa stretli pred Tescom v Hnúšti a skontrolovali sme, či sme všetci zdraví a prítomní. Potom sme autami našich rodičov išli do Rimavskej Soboty, kde sme o 7.15 hodine nastúpili do autobusa Student Agency. Sedačky boli kožené, pekná stevardka nám hneď ponúkla časopisy a noviny a neskôr horúci nápoj(čaj, čokoládu, kávu, kapučíno). Cesta nám ubehla rýchlo , lebo sme pozorovali krajiny, ľudí a pomedzi to sme počúvali hudbu a pozerali filmy. Večer o 17.15 hodine sme prišli do Prahy - Florenc, kde sme mali 6 hodín na prehliadku Prahy. Zažili sme cestovanie metrom, videli sme Hradčany, Karlov most, Chrám sv. Víta, Václavské námestie, Pražský orloj, Národné múzeum, Múzeum hračiek, uličky Prahy , večernú osvetlenú Prahu a samozrejme krásnu atmosféru. Večerná Praha bola nádherná a určite zostane dlho v našej pamäti. Potom sme sa navečerali v typickej českej reštaurácií a mohli sme ďalej vyraziť na cestu do Paríža. Autobus prišiel včas, a tak sme o 23.55 hodine 10.10.2010 vyrazili z Prahy na cestu do Paríža. Bola tma , ale my sme i tak očkom sledovali cestu a dianie okolo nás. Hranice s Nemeckom sme prekročili o 2.25 hod. 11.10.2010. Hneď za ich prekročením nás zastavila colná pohraničná kontrola, ktorá nás legitimovala. Pravdupovediac, boli sme aj zaskočení, ale aj to patrí do reálneho života a zvlášť v dnešnej dobe, keď neustále počujeme o rôznych útokoch. O 8.25 hodine11.10.2010 sme prekročili nemecko-francúzske hranice a už sme nerušene cestovali priamo do Paríža. Tam sme dorazili o 13.00 hodine. Zastavili sme presne v centre Paríža, pri hlavnom vlakovom nádraží. Boli sme očarení nielen jeho veľkosťou, ale i architektúrou samotnej budovy, do ktorej boli zakomponované obchodíky, butiky a moderné toalety. Francúzsky partneri prišli pre nás autobusom a cestou zbierali ostatných partnerov, a to z Českej republiky a Turecka.
Do Brezolles, mestečka s ktorým sme partnermi v projekte, sme sa dostali o 18.15 hodine 11.10.2010. Tam na nás čakali pedagógovia z Brezolles a rodičia francúzskych žiakov. Privítali nás a odprevadili do našich dočasných domov. V ďalších dňoch sme videli francúzsku školu, prácu v nej, vyučovanie, pracovali sme na projekte - tvorili sme na skle, vyhodnocovali sme naše výtvarné práce z predchádzajúceho obdobia, logo a motto projektu a dohodli sme si ďalšie úlohy na nasledujúce mesiace. Francúzski partneri nám ukázali ich najbližšie mestá s pamiatkami, na ktoré sú hrdí a medzi ne patrili mestá: Brezolles, Chartres, Senonches, Chateaudun, Dreux a Paríž. Mali sme možnosť vidieť ako sa Francúzi starajú o životné prostredie, ako im na ňom záleží a čo preto aj urobia. Plno upravenej zelene, parkov, umelých jazierok a rybníkov, športových ihrísk, chov koní a dobytka, čistota riek a ulíc. V Brezolles sme pozreli školu, radnicu, historický kostol, jazierka. Senonches sa nachádza v národnom regionálnom parku du Perche, v ktorom bolo vybudované rekreačné stredisko na báze čisto ekologickej - z dreva, plno stromov, veľké jazero plné rýb, chodníky, cestičky pre bicykle, krásne posedenie pri východe a západe slnka, chov koní, bazén na kúpanie, veľké športové ihriská. Naozaj odporúčame na príjemný relax priamo v prírode. Starostlivosť o hosťa tiež vynikajúca. V Chartres sme videli krásny chrám Notre Dame, okresný parlament, v ktorom nám premietli projekt starostlivosti o vodu a rieku l´ Eure a životné prostredie a obdarovali nás malými pozornosťami. Malá prechádzka po tomto starom, ale nádhernom meste bola tiež očarujúca. Všade dýchala história a nesmierny pokoj.
Do Paríža sme sa vybrali pozrieť rieku Seinu a veľmi sme sa tešili i na plavbu loďami. V Paríži sme videli Eiffelovu vežu, múzeum Louvre, katedrálu Notre Dame , City Island, City St. Louis, Champs Elyséss, Víťazný oblúk a zažili sme večeru v Mc. Donalde. V Chateaudune sme strávili jeden pekný slnečný deň, v ktorom sme si prezreli zámok z 15. storočia a neskôr historické centrum tohto mesta.
15.10.2010 sme ráno o 7:30 vyrazili na cestu domov. Cesta nám išla rýchlo a veľmi sme sa tešili na našich blízkych a hlavne na naše domáce pohodlie. Domov sme prišli 16. 10. 2010 o 17:00 hodine a odvtedy začalo naše rozprávanie o našej zahraničnej ceste a zážitkoch.
Chceme, aby z našich žiakov vyrástli zodpovední účastníci cestnej premávky, preto každoročne navštevujeme dopravné ihrisko v Hnúšti. Vlani sme boli hlavne chodcami, ale v tomto školskom roku sme okrem preskúšania vedomostí o dopravných značkách a výbave cyklistu, mali možnosť vyskúšať si cestnú premávku naživo - na bicykloch.Ten, kto si doniesol kolieskové korčule, mohol vyskúšať aj novú U-rampu. Nebolo to jednoduché, ale všetko sme zvládli bez nehôd.
Ďakujeme zamestnancom Mestskej polície v Hnúšti za čas, ktorý nám venovali, pretože takéto skúsenosti sú nenahraditeľné.
12.10. 2010 sme išli v rámci dejepisu do prírody hrať sa na pravekých ľudí. Keď sme tam prišli, namaľovali sme sa, aby sme vyzerali ako pravekí ľudia. Potom sme si vyrobili oštepy, ktorými sme mali uloviť býka, ktorého sme namaľovali na stenu jaskyne. Tento obrad sprevádzal šaman. Potom sme šli loviť, ale nič sme nechytili, a tak sme si opekali to, čo sme si priniesli z domu. Pri odchode sme hľadali kamene, ktoré by mohol použiť praveký človek ako nástroje. Boli sme šťastní, že sme boli na takom dobrom a zaujímavom výlete.
Za VI.A a VI.B Lenka Astalošová
Dňa 11.10.2010 sa uskutočnilo školské kolo literárnej súťaže v prednese rozprávky - Zlatá podkova, zlaté pero, zlatý vlas. V prvej kategórii súťažilo 9 žiakov a umiestnenie je nasledovné:
1. miesto: Ivanka Kasáčová IV.B
2. miesto: Tamarka Vetráková III.A
3. miesto: Natália Horváthová III.A
Ivanke prajeme veľa šťastia v regionálnom kole v Drienčanoch.
V poslednú septembrovú nedeľu sme si pripomenuli Svetový deň srdca. Naše pozvanie prijala MUDr. Knappová - detská lekárka a kardiologička. Porozprávala deťom ako pracuje srdiečko a ako sa treba správne stravovať. A nezabudla im pripomenúť, aký dôležitý je každodenný pohyb na čerstvom vzduchu.
Vedenie školy Vás touto cestou pozýva na prvé stretnutie Rodičovského združenia v tomto šk.roku 2010/2011, ktoré sa uskutoční 30.9.2010 o 15.00 hod v priestoroch hlavnej budovy školy.
Napriek doznievajúcim prázdninám sa naši žiaci chopili svojich školských povinností
s chuťou a elánom. Hoci sme začali pracovať v jednej budove, starší žiaci prejavili
väčšiu toleranciu voči mladším spolužiakom. Spoločnými silami učitelia a žiaci pripravujú
plán činností a aktivít na celý školský rok. Ukazuje sa, že bude naozaj rôznorodý, bohatý,
teda aj náročný, ale podstata je, že každý žiak si môže nájsť oblasť, v ktorej sa bude realizovať.
Pozorné oko učiteľa neprehliadne ani tú najmenšiu snahu žiaka, za ktorú bude priebežne hodnotený
a na konci roka budú najlepší z najlepších odmenení.
Vítaná bude aj pomoc rodičov škole akoukoľvek formou a činnosťou, ktorá skvalitní a spestrí
náš výchovno-vzdelávací proces.
riaditeľka školy
Žiaci a pedagógovia našej školy sa pripravujú v rámci jazykového projektu Comenius na svoju tretiu zahraničnú pracovnú cestu do Francúzska, ktorá sa uskutoční od 10.10.- 15.10.2010. Do mestečka Brezolles západne od Paríža pôjdu 6 žiaci a traja pedagógovia, ktorí sa oboznámia s výchovno-vzdelávacím procesom vo Francúzsku, krajinou a francúzskou kultúrou a zároveň si overia svoje kompetencie, ktoré ako škola posilňujeme. Nevieme čo nás čaká, ale aj tak sa veľmi tešíme. To, čo uvidíme a zažijeme Vám sprostredkujeme neskôr.
Milí žiaci, rodičia, zamestnanci pokúsme sa spolu pozitívne naladení otvoriť nový šk.rok 2010/2011 a to dňa 2.septembra v hlavnej budove našej ZŠ. Brány školy sa otvoria o 8.00 hod. Po oficiálnom otvorení sa žiaci dozvedia základné informácie o vyučovaní, potrebných školských pomôckach, stravovaní a činnosti ŠKD od svojich triednych učiteľov. riaditeľka školy
Takýto je názov nášho školského vzdelávacieho programu. Vybrali sme dobre, lebo v tomto duchu sme pokračovali i cez prázdniny. Žiakom, ktorí boli nominovaní na odmenu za šk.rok 2009/2010 sme umožnili zúčastniť sa projektu, ktorý pripravilo a zrealizovalo naše mesto Hnúšťa. Naši štyria žiaci: Peťa, Marianka, Denis a Tibor navštívili dedinku Stryszowsce v Poľsku. Žiaci tu pobudli sedem dní a načerpali nové skúsenosti, zážitky a poznatky. Podľa rozhovoru s nimi musím skonštatovať, že toto stretnutie s poľskými ľuďmi im ukázalo zase niečo nové. Videli krásny kraj, naučili sa poľské slová, videli život poľských rodín, ich dobrosrdečnosť, súdržnosť obyvateľov obce, zoznámili sa so životom v škole a aktívne prežili čas prázdnin. O tom, že sa im tam naozaj páčilo, svedčia nasledovné výroky, ktoré som zachytila:
"Teta Oľa, bude sa toto organizovať aj budúci rok?",
"Ďakujeme za to, že sme tam mohli ísť",
"Poďte, ukážem Vám môjho druhého otca, mamu, toto je môj nový brat, sestra",
"Zas bude doma nuda a čo teraz ?".
Ak by Vás ostatných zaujímalo, čo znamená napr. "češť. goronco, dužno, droga do skoly, vakacije, bardzo, šukať, smonščony ..." a pod., opýtajte sa týchto našich žiakov, oni Vám určite radi porozprávajú svoje zážitky z Poľska. Všetci určite nezabudnú na pána Mrówku, ktorý zostane našim poľským talizmanom.
Chcem pochváliť aj našich žiakov, ktorí nás naozaj dobre reprezentovali a poľskí ľudia si ich veľmi obľúbili. Môžme byť na nich hrdí. Zároveň sa chcem veľmi pekne poďakovať aj Ing.Oľge Maciakovej, ktorá vypracovala projekt pre mládež a Mgr.Bagačkovi, poslancom, za to, že tento projekt podporili. Projekt bol veľkým prínosom pre mladých ľudí a športovcov.
Na záver treba povedať, že nabudúce padne šťastena na iných žiakov a preto treba na sebe ďalej pracovať. Človek nikdy nevie. A ako sa hovorí: Radšej raz zažiť, ako stokrát počuť.
riaditeľka školy
Dňa 1.júla 2010 začínajú letné prázdniny a končia 31.augusta 2010. Vyučovanie sa začne 2.septembra 2010. Počas letných prázdnin sa bude na našej škole realizovať rekonštrukcia budov.
V prípade, že budete potrebovať niečo doručiť do školy v čase letných prázdnin (napr. potvrdenia, prihlásenie sa do školy atď.) využite listovú zásielku alebo sa telefonicky kontaktujte na t.č. 047/542 36 50
...hrejivé slnečné lúče, spev lastovičiek, vôňa krásneho letného dňa. To všetko navodzuje pocit dovolenky a oddychu... 30.júna 2010 posledný krát zazvonil školský zvonec 2009/2010 a otvoril brány letných prázdnin. Žiaci dostali do rúk hodnotenie celoročnej práce, vypočuli si hodnotenie učiteľov, ale i rodičov. Podstatné však je, aký majú oni pocit zo svojej roboty a snahy. Je nutné urobiť hodnotenie, bilancovanie a posunúť sa vpred. Treba však k tomu aj láskavé a povzbudivé slová maminy a tatka. Leto je tu však aj nato, aby si žiaci oddýchli, stretli priateľov, užili detskú bezstarostnosť a pôžitky leta. Nezabudli sme sa rozlúčiť ani s deviatakmi, ktorým prváčikovia povedali slová na rozlúčku. O tom, že nám odchádzajú naozaj dobrí ľudia, pripravení vykročiť ďalej do života, svedčili ich slová adresované mladším kamarátom, ale i učiteľom a všetkým zamestnancom školy. Aj my im všetci želáme, aby im nikdy nevyhasli nádeje a všetky ich túžby boli naplnené.
Nedá mi nespomenúť, že po slovách nasledovala i riaditeľská pochvala a ocenenie žiakov za ich celoročnú, ale i dlohodobú prácu a aktivitu v škole. Boli žiaci, ktorí mali vynikajúce študijné výsledky, dokonca sme mali jednu žiačku s nulovou absenciou za celý školský rok,nžiakov, ktorí nás reprezentovali na úrovni okresu, kraja, Slovenska a dokonca i v zahraničí, žiakov iniciatívnych, nápomocných.
Rozdali sa ceny, povedali sa posledné slová, urobili objatia a obrovská radosť z prázdnin, nám už nedovolila viac sa zdržiavať v škole. Preto prajem všetkým žiakom a zamestnancom školy nádherné slnečné leto.
riaditeľka školy
O pracovnej ceste do Čiech v rámci projektu Comenius sme informovali svojich spolužiakov prezentáciou vo forme videa a po ňom nasledovalo divadelné predstavenie na tému Všetky rieky plynú do mora. Diváci obidve prezentácie odmenili potleskom a skonštatovali, že zúčastniť sa takéhoto projektu je veľmi zaujímavé a prospešné.
Konečne slnko a my sme v skorých ranných hodinách čakali na autobus do Muráňa. Časť našej triedy, hlavne my chalani a dve dievčatá, sme sa rozhodli "dobyť" Muránsky hrad (935 m.n.m.). Náš najbližší národný park Muránska planina nám umožnil prakticky nahliadnuť do zemepisu 8. ročníka. Po výstupe z autobusu sme bez problémov našli začiatok dobre upraveného a značeného náučného chodníka, na ktorom sme sa mohli prostredníctvom informačných tabúľ rozmiestnených v pravidelných vzdialenostiach dozvedieť o lesnom hospodárstve, pôdach, faune a flóre, krase i histórii Národného parku Muránska planina. Po nenáročnom stúpaní (hoci u niektorých chýbala kondička) sme sa dostali ku chate pod Muránskym hradom, kde sme sa občerstvili a doplnili stratenú energiu. Po pár minútovom výstupe sme už boli na území niekedy nedobytného hradu. Vítala nás zrekonštruovaná vstupná brána, ostatné časti sú zatiaľ nezrekonštruované, ale veľmi dobre sú upravené vyhliadkové miesta na troch svetových stranách. Obišli sme celý hrad, kde sme sa snažili predstaviť si život na hrade. Zaujala nás hlavne väznica a hladomorňa, ako aj miesto, kde niekedy bol výťah, ktorým boli vyťahované zásoby do hradu, lebo prístupová cesta bola veľmi náročná, prečítali sme si povesť, podľa ktorej sa skala, na ktorej sme stáli, nazýva Cigánka. Po prehliadke hradu a pohľade na úžasnú panorámu okolitej prírody, vzdialených miest, v diaľke Nízke Tatry, aj tí, ktorí sme už boli pri výstupe na pokraji síl (a v duchu si nadávali "načo som sem išiel"), sa nám vyčaril na tvárach úprimný úsmev a radosť, že sme tam boli. Po peknom zážitku sme už rýchlejšie schádzali po chodníku späť do Muráňa. Príjemne unavení sme sa už o chvíľu viezli späť do Hnúšte.
Žiaci VIII.A triedy
V 7.A, 6.A a v 6.B triede sme v rámci protidrogovej prevencie uskutočnili dotazník, ktorého cieľom bolo zmapovať prípadnú závislosť detí na internete a na počítačových hrách. Výsledkom dotazníka bolo zistenie, že väčšina z opýtaných sa cíti byť naviazaná na internet. Niektorí postupne zvyšujú čas strávený pri internete, no zatiaľ to pociťujú tak, že to neobmedzuje ich vzťahy s okolím, v spoločnosti. Mnohí však priznali, že surfovanie na internete používajú ako únik pred povinnosťami. Závislosť na počítačových hrách sa zatiaľ nepotvrdila, najmä však vďaka dievčatám, ktoré menej inklinujú k tomuto spôsobu trávenia voľného času. U chlapcov sa však javí takéto trávenie voľna ako dosť zaužívané. Stojí za zamyslenie, či by rodičia nemali pomôcť svojim deťom obmedziť čas strávený na internete, pokiaľ vidia, že ho nepoužívajú kvôli vyučovaciemu procesu. A máloktoré počítačové hry pomáhajú pozitívne rozvíjať osobnosť dieťaťa.
V 7. A triede sa žiaci rozhodli priblížiť postavu nášho najslávnejšieho zbojníka Juraja Jánošíka mladším spolužiakom. Napísali scenár, ako by asi postupoval Jánošík v dnešnej dobe a vyšlo im, že by sa stal mafiánskym bossom. Túto predstavu zdramatizovali a zahrali ako scénku piatakom, ktorým sa toto predstavenie páčilo a zapamätali si aj skutočné fakty o živote Juraja Jánošíka.
24.6.2010 sme si pripomenuli Deň rodiny kultúrnym programom, ktorý sa už tradične spájal aj s ocenením rodičov a rodinných príslušníkov, ktorí boli počas školského roka škole nápomocní. Technika si zvolila vlastný program, nechcela, na rozdiel od ocenených, ochotne spolupracovať, ale tento program sa nekonal preto, aby bol dokonalý, ale aby priniesol radosť a tá sa v tvárach detí nedala prehliadnuť. Vidieť ju bolo aj na tvárach rodičov a starých rodičov, ktorí boli na svoje ratolesti právom hrdí. Všetkým ešte raz ďakujeme za celoročnú pomoc a podporu a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.
Dňa 22.6.2010 sa zúčastnilo 37 najaktívnejších žiakov našej školy na školskom výlete v Bojniciach. Hoci počasie nebolo práve najlepšie, nálada bola výborná.
Navštívili sme najstarší a najvýznamnejší Bojnický zámok, kde sme mali možnosť vidieť starobylé umelecké pamiatky od dôb kráľa Mateja Korvína, ktorý rád sedával pod lipou, pri ktorej sme sa aj my odfotili. Dozvedeli sme sa o živote mnohých šľachtických rodov a spoznali sme panovníkov hradu aj prostredníctvom krásnych malieb. Keďže posledný majiteľ zámku, gróf Ján František Pálffy, bol významným súkromným zberateľom, zachovalo sa mnoho kultúrnych pamiatok, ktoré nás zaujali. Mali sme možnosť vidieť aj jeho hrobku a dozvedeli sme sa veľa z jeho života.
Ďalej naša cesta pokračovala do ZOO, kde sme mohli pozorovať rôzne druhy zvierat. Tie najzaujímavejšie sme si odfotili a môžete si ich pozrieť v našej obrázkovej prílohe. V ZOO je aj mnoho zábavných atrakcií, takže si všetci prišli na svoje.
Plní krásnych dojmov a zážitkov sme sa vybrali domov a určite sa mnohí z nás v duchu zaviazali, že sa budú aj v novom školskom roku snažiť aktívne pracovať, aby si opäť zaslúžili podobný výlet. A teraz HURÁ na prázdniny, načerpať mnoho nových síl!!!
Pohľad žiakov
Výlet začal cestou autobusom. Väčšinu z nás v autobuse sklátila únava. Čokoládovú partiu trhal Ľuboš, ktorý si objednal čaj. Hrozné, rovnako aj české diaľnice. V metre sme predavačku lístkov obrali o všetky drobné a potom sme si už len užívali cestu metrom. Videli sme emákov, chlapa s čudným afro – účesom, alebo týpka, ktorý sa rozprával so svojim odrazom. No a to ubytovanie, výstižná veta: Za tú cenu, fantastické! Spolubývajúci vysokoškoláci, asi nemali radosť z toho, že Kika mala perfektný prehĺad o našich izbách na piatom, deviatom a desiatom poschodí a ich obyvateľoch.
Prvý deń končí a druhý začína.
Na Hradčanoch bola super stráž, Barbie na vozíčku, alebo tehotná a plno schodov v Múzeu hračiek. Ďalej Karlov most a boli sme tiež pozdraviť Orloj. V Múzeu voskových figurín sme videli Ivovho dvojníka Putina, ale aj Jacksona, Elvisa a iných. Pokračovali sme „Václavákom“ = útok na obchody. Koniec druhého dňa.
Ďalší deň sa začal darom v podobe návštevy Múzea Bedřicha Smetanu od pani učiteľky Rufusovej. Ďakujeme.
Absolvovali sme druhú etapu obdivovania Karlovho mostu, tentoraz z brehu. Naše cesty viedli okolo Národného divadla, cez most Légií, pozemnou lanovkou na Petřín. Bolo tam bludisko krivých zrkadiel = ohromná sranda. Dvaja sme sa spolu s pani učiteľkou Škôrňovou odvážili vystúpiť 299 schodov rozhľadne a stálo to za to. Vrátili sme sa na izby a po krátkej pauze sme sa vybrali na posledný výlet. Čakal nás Vyšehrad – na ňom múzejná noc - s vystúpením šermiarov.
Ako posledný zážitok sme absolvovali skoré vstávanie, kvôli autobusu, no a šli sme domov.
Koniec našej výpravy za krásami Prahy.
Chalani a dievčatá 9. triedy
Pohľad pedagóga
Pri plánovaní exkurzie bolo na zváženie, čo ukázať žiakom za krátky čas. Naplánovali sme si pozrieť miesta, ktoré sa nedajú v Prahe nevidieť. Začali sme Zámockými schodami na Hradčany, Múzeum hračiek, chrám sv. Víta, nádvoria Hradčian, Karlov most. Zážitkom bolo pozrieť Dom hudby, so svojim nezvyčajným sortimentom. Dostali sme sa na Staromestské námestie, pozreli si Orloj. Mali sme šťastie, pretože začínali MS vo futbale a Praha pripravila pre svojich návštevníkov možnosť precítiť túto nezvyčajnú atmosféru spoločne premietaním na veľkoplošnej obrazovke, koncerty rôznych kapiel a ďalšie sprievodné akcie. Múzeum voskových figurín bol atrakciou pre chlapcov a dievčatá. Cez Prašnú bránu sme smerovali na Václavské námestie, kde žiaci mali možnosť nakúpiť darčeky pre seba a svojich najbližších. Stretnutie pri soche sv.Václava v pozadí Národné múzeum. Horúčavy nás zmohli, preto nočná Praha pre tento deň nemala šancu. Nasledujúci deň sme navštívili Múzeum B.Smetanu, Smetanovým nábrežím sme sa dostali k Národnému divadlu, pokračovali mostom Legií na Petřín. V nesmiernej horúčave to bolo úžasné miesto na oddych, relax, zábavu. Z bludiska krivých zrkadiel sa deckám ťažko odchádzalo, pretože sa nevedeli prestať smiať na rôznych podobách seba samých. Vystúpiť na rozhľadňu aj napriek únave, sa rozhodli 3 členovia našej skupiny. Ďalší naplno využili detské ihrisko so zaujímavými atrakciami. Po krátkom oddychu na internáte nás ešte čakal Vyšehrad. Opäť pri nás stálo „šťastie“, pretože táto noc bola Nocou múzeí v Prahe. Z obrovského množstva programu sme si vybrali historický šerm s hovoreným a spievaným slovom.
Boli to krátke dni na prehliadku nádhernej Prahy, ale stihli sme toho naozaj dosť. Dalo sa to zvládnuť aj vďaka fantastickým deckám, ktoré sa tejto exkurzie zúčastnili. Bola to senzačná partia, ktorá držala pokope, všetci boli navzájom voči sebe ohľaduplní, pozorní, chalani gavaliersky. Mohla by som použiť množstvo ďalších superlatívov na ich adresu. Som na nich nesmierne hrdá a hrdými môžu byť na nich aj ich rodičia.
Chcem sa poďakovať p.riaditeľke, ktorá nám umožnila uskutočniť túto exkurziu, p. uč. Škôrňovej za ochotu pridať sa k nám a tiež rodičom, za podporu.
tr. učiteĺka 9.triedy
Po precestovaní časti Európy sme sa šťastne vrátili domov plní nezabudnuteľných zážitkov. Hoci počasie možno nebolo ideálne, užili sme si všetko, čo prímorské mestečko a jeho okolie ponúkalo: návšteva druhého najväčšieho mesta Španielska - Barcelony, s jeho historickými pamiatkami a inými zaujímavosťami, pobyt v zábavnom parku s vystúpeniami papagájov, tuleňov a delfínov a inými atrakciami, plavbu loďou s prehliadkou pobrežia Costa Brava. Mohli sme prejaviť svoju fantáziu stavaním stavieb z piesku na pláži, zmerali sme si sily vo volejbalovom turnaji, pri futbale, bedmintone a plávaní v bazéne. Pri všetkých činnostiach sme upevňovali svoje priateľstvá, navzájom si pomáhali - boli sme predsa jeden kolektív, ktorý aj vďaka vzájomnej tolerancii, zodpovednosti samého za seba, ale aj za druhých (pomoc starších mladším) a samozrejme disciplíne, mohol prežiť niekoľko krásnych dní v ďalekom Španielsku.
O tom, že plne rozvíjame naše kompetencie, svedčí aj ukážka prezentácie žiakov 3.A triedy dňa 11.6.2010. Pripravili si s pani učiteľkou Kamilkou hovorené slovo v sprievode vizuálnej prezentácie o P.Dobšinskom. Na túto prezentáciu ma prišli žiaci osobne pozvať, za čo som nesmierne vďačná. Čo ma najviac dostalo, bolo, že po krátkej prezentácii bola predvedená pekná rozprávočka v podaní menovaných žiakov. Ukázali, že sa vedia nielen naučiť texty, ale dokonca sa tešia, keď ich môžu hovoriť. Vedia vystúpiť pred cudzí kolektív a ukázať všetky svoje schopnosti a kreativitu. Vedia pracovať v tíme a vedia sa prispôsobiť danej situácii. Navyše po rozprávke sa prihovorili k svojim kamarátom a zisťovali ich spätnú väzbu k prezentovanej téme. Žiaci boli úžasní. Treba však vyzdvihnúť i prácu pani učiteľky, ktorá vedie žiakov týmto smerom a navyše vysoko oceňujem spoluprácu s inými triedami.
Bola som v tej chvíli na všetkých pyšná a som rada, že som mala možnosť zažiť krásne dopoludnie.
riaditeľka školy
Školský vzdelávací program nám umožňuje realizovať množstvo zaujímavých aktivít. Nové formy, metódy, postupy nachádzajú stále viac priestoru vo vyučovacom procese. Treba objektívne priznať, že pre žiakov sú takéto aktivity zaujímavé, majú možnosť uplatniť svoje nápady, schopnosti a zručnosti. Je už tradíciou u nás, že žiaci 9.ročníka v rámci hudobnej výchovy prezentujú pred spolužiakmi hudbu, ktorú radi počúvajú. To, ako dokážu spracovať a prezentovať vybranú tému, je naozaj obdivuhodné. Na hodinách sa striedajú rôzne žánre, štýly, skupiny, speváci. Vkus žiakov sa bude vekom pravdepodobne meniť, ale u niektorých hudobný smer zotrvá.. Svojich spolužiakov nesmierne zaujal Ľuboš Dovala, ktorý spracoval tému - Vývoj gitary - nielen prezentáciou, ukážkami skladieb, no tiež svojim osobným vkladom - hrou na španielskej, akustickej a basovej gitare. Spontánny potlesk spolužiakov hovoril za všetko.
Na mladého človeka dnešnej doby čaká mnoho nástrah, ktoré môžu zhoršiť jeho zdravie. Ľahko si zvyká na niektoré závislosti a znaky dospelosti hľadá tam, kde by nemal. Veľa cenných informácií o najrozšírenejších závislostiach, akými sú fajčenie, drogy, alkoholizmus sa mohli dozvedieť aj žiaci 7.A triedy z úst pani doktorky MuDr. Evy Farkašovskej. Najskôr pani doktorka oboznámila žiakov, ako sú drogy, alkohol a cigarety škodlivé a potom odpovedala na ich zvedavé otázky. Beseda sa uskutočnila dňa 4.6.2010 v rámci vyučovacej hodiny občianskej výchovy. Škoda, že čas vymedzený na vzájomný rozhovor ubehol veľmi rýchlo, všetko čo sa žiaci dozvedeli, určite prispeje k ich správnym postojom a rozhodnutiam ohľadne používania návykových látok.
V rámci Dní mesta dostal Cenu primátora za našu školu Denis Ďuriš, žiak 9.ročníka. Na 2.stupni ZŠ sa realizoval v matematických, literárnych, geografických a výtvarných súťažiach. Najbližšia a najúspešnejšia pre neho bola geografická olympiáda, v ktorej si pripísal viťazstvo na okresnom kole a dokonca 2krát bol úspešným riešiteľom krajského kola. Denis je žiakom veľmi tvorivým, aktívnym, ochotným. Jeho záujmy sú široké. Učarilo mu umenie, ale rovnako aj technika. Ochotne poradí, pomôže, urobí. Nie náhodnou je potom aj skutočnosť, že rovnaký názor kto má byť ocenený, mali pedagógovia a tiež jeho spolužiaci. Aj to svedčí o tom, že nielen vynikajúce výsledky, ale aj dobré ľudské vlastnosti dnes majú veľkú cenu. Denisko - gratulujeme!
O tom, že sa oplatí byť dobrý, slušný, ale pritom aktívny, tvorivý, kreatívny a nezabúdať pritom na úctu, rešpekt a dobré vzťahy, svedčí aj výprava našich deviatakov. Spolu so svojou triednou učiteľkou Gabikou idú vyskúšať svoje vedomosti z histórie a umenia do Prahy, pričom nezabudnú na ich žarty a humor. Svoje potulky začínajú 10.6.2010 a prajeme im veľa krásnych zážitkov. Zaslúžia si to.
Vyskúšať si vedomosti v praxi a dokázať, že niečo vieme, to je to, čo nás práve čaká. Balíme sa na cestu a ideme vyskúšať vedomosti z geografie a anglického jazyka do Špalnielska, na Costa Brava - Blanes - Kemping Roca od 6.6. do 13.6.2010. Stretneme nových priateľov, uvidíme more, zažijeme život na pláži, plavbu loďou, kultúru španielov a iných národov, zoznámime sa s prírodnými podmienkami Španielska, navštívime Barcelonu, Marineland a vyskúšame španielske jedlo. Všetko to má slúžiť na to, aby sme si otestovali našu prípravu na život. Nápomocní nám teraz ešte budú naši dobrí učitelia, ale o pár rokov si to vyskúšame sami. A kto sa to vlastne balí? Dvadsaťjeden žiakov a učitelia Mirka a Peťo.
Keď sa vrátime, ozveme sa!
21.05.2010 o 18.00 hod.vstúpili do sály v KD v Hnúšti slávnostne oblečené naše dievčatá a chlapci ôsmeho a deviateho ročníka. O tom, že nie sú len krásne oblečení, ale aj duchovne pripravení vykročiť správnou nohou do života, svedčilo ich celovečerné správanie. Všetci prítomní sme boli šťastní, že nám dopriali vidieť ich krásu a prežiť s nimi príjemný večer. Nesklamali nás a práve naopak potvrdili, že sú hodní našej úcty a dôvery. Preto im prajem ešte raz za nás všetkých, aby si krásne spomienky na mladosť, rodičov, priateľov a školu ukryli v srdci čo najdlhšie.
V máji sme sa opäť zúčastnili historicko - technickej exkurzie do Banskej Štiavnice, kde sa konal Festival kumštu a remesiel. Mohli sme si na vlastné oči pozrieť, ako postupovali remeselníci pri výrobe jednotlivých výrobkov a boli ochotní nám o remeslách aj viac porozprávať. Zároveň sme si všímali, aké nástroje používali a ako s nimi pracovali. Bol to príjemný návrat do minulosti.
V rámci protidrogovej prevencie mali žiaci našej školy vytvoriť obraz ideálneho človeka. Zhodli sa na tom, že by mal byť milý, trpezlivý, tolerantný, dobrosrdečný,... Tieto vlastnosti napísali na plagát a ten je vystavený, aby sme ich mali stále na očiach ako vzor a mohli sa postupne stávať ideálnym človekom.
Úctu a uznanie okolia si ľudia získavajú svojimi skutkami a dodržiavaním pravidiel spoločenského správania. Vedieť sa vhodne správať
na verejnosti, v obchode, na ulici, v úrade, alebo na návšteve by malo byť pre každého človeka samozrejmosťou. Kto porušuje etiketu
spoločenského styku, môže zažiť v spoločnosti nepríjemné situácie a dostať sa do hanby. Toto si uvedomujú i žiaci zo 6.A a 6.B triedy, ktorí si dňa
31.5.2010 zmerali svoje sily v medzitriednom kvíze o spoločenskom správaní.
Úroveň ich vedomostí posudzovala porota zložená z pedagógov: Mgr A.Škôrňová a Mgr.P.Cavar.
Niektorými pohotovými odpoveďami žiaci dokázali, že sa v problematike etikety dobre vyznajú. Spomedzi šiestich družstiev
najviac bodov získalo družstvo dievčat zo 6. A triedy - Lucia Krajčiová, Stanislava Vetráková, Petra Kršáková a Erika Rapčanová.
Veríme, že všetky užitočné informácie, ktoré žiaci prostredníctvom kvízu nadobudli, aktívne využijú vo svojom živote.
Naši žiaci VIII.A triedy Tibor Ďuriš a Pavel Ostrica sa zúčastnili okresnej súťaže LEGOMAJSTER v Hrachove. Súťaž je veľmi tvorivá, kreatívna a technická. Dvojčlenné družstvá so svojou súpravou LEGO tvoria "produkt" z piatich vylosovaných tém. Prvý stupeň pracoval nad "Továrňou na čokoládu", druhý stupeň si vylosoval ľubovoľnú tému. Práce všetkých súťažiacich boli veľmi zaujímavé, porota to mala ťažké. Naši chlapci vytvorili firmu na recykláciu odpadu, kde využili prvky automatizácie a senzory. Umiestnili sa "až" na druhom mieste "vďaka neposlušným drôtikom". Ale priniesli si domov aj cenu LEGÁČIKA, ktorú udeľujú všetci súťažiaci a z nej mali chlapci najväčšiu radosť. Výborná atmosféra, chutné občerstvenie a pekné ceny potešili všetkých zúčastnených.
Naši chlapci už cestou domov vymýšľali nové zlepšováky pre ďalší ročník.
Dňa 21. mája 2010 sme so žiakmi 7. ročníka navštívili Úpravňu vody v Klenovci. Exkurzia sa uskutočnila v rámci výučby zemepisu. Prevádzkou nás sprevádzala zamestnankyňa pani Kováčiková, ktorá nám vo vestibule budovy na prehľadnom panely vysvetlila "cestu surovej vody" a jej premenu na pitnú vodu. Potom sme navštívili jednotlivé haly, kadiaľ voda z priehrady troma rôznymi potrubiami (zeleným, hnedým a modrým) preteká, kým sa čistá nedostane až k nám do vodovodov. Málokto z nás doteraz vedel, že voda sa "perie" vo veľkých vaniach spolu s kremičitým pieskom. Exkurzia bola veľmi zaujímavá a poučná.
V deviatom ročníku je súčasťou učebných osnov dejepisu učivo o SNP. Naši deviataci mali možnosť vypočuť si autentické zážitky z tohto obdobia, a to vďaka pánovi Michalovi Bagačkovi staršiemu, ktorý bol taký láskavý a podelil sa o svoje spomienky a zážitky, ktoré sú z roka na rok vzácnejšie. Žiaci sa tak so záujmom dozvedeli zaujímavosti o SNP, viažuce sa aj k nášmu regiónu. Veľmi pekne mu za jeho ochotu ďakujeme.
To, že život gladiátorov nebol len o sláve, ale hlavne o boji o prežitie, sme si vysvetlili na hodine dejepisu, keď sme sa aj my, šiestaci, vžili do úlohy gladiátorov, bojujúcich v rímskom Koloseu. Nám o život, našťastie, nešlo, ale aspoň sme si uvedomili, že to nemali ľahké.
Nie je týždeň ako týždeň. O tom sa presvedčili všetci tí, ktorí nabrali odvahu a išli do školy v prírode. Na úvod nás privítala dedinka Hronec, v ktorej sme obdivovali prekrásne domy a domčeky. Prekvapenie však pokračovalo ďalej. V zelenej oáze plnej malých chatiek nás čakala veľká priestranná chata s dobrým vybavením a milým personálom. Čerešničkou na torte bola výborná strava.
Celý týždeň bol nielen poučný, ale i plný zábavy. Bohatý celodenný program preveril naše vedomosti a kondíciu. Priamo v prírode sme si mohli overiť poznatky z prírodovedy a vlastivedy. Okorenením bola nepochybne návšteva Čiernohorskej železničky, kde sme sa previezli v starodávnom vláčiku. Na záver sme navštívili lesný skanzen vo Vydrove. Nemalým prekvapením bola mladá diviačia samička so štyrmi pásikavými ratolesťami. Získané vedomosti sme následne v chate mohli využiť vo vedomostnom kvíze. V besede s pani zdravotníčkou sme nezabudli na zdravý životný štýl a ochranu nášho zdravia. Plno zábavy nám priniesli aj večerné programy ako: diskotéka, „Izba baví izbu“, súťaže družstiev ale i karneval.
Na záver nám ani premenlivé počasie nezabránilo zavŕšiť výlet poslednou atrakciou – návštevou Bystrianskej jaskyne, ktorá nám dokázala, že príroda je naozaj čarovná a neopakovateľná.
V rámci medzinárodného projektu Comenius sa šiesti žiaci a traja pedagógovia našej základnej školy zúčastnili druhej zahraničnej pracovnej cesty. V dňoch 3. - 7. mája 2010 sa stretli so svojimi zahraničnými partnermi z Českej republiky, Talianska, Turecka a Francúzska v českej obci Mníšek neďaleko mesta Liberec. Okrem toho, že bližšie nahliadli do vzdelávacieho systému u českých partnerov a dohodli ďalšie aktivity prebiehajúceho projektu, mali možnosť preveriť si svoje zručnosti komunikácie v anglickom jazyku a spoznať viaceré zaujímavé miesta . Zážitkom bolo spoznanie nových priateľov, spoločné tvorivé dielne, návšteva ZOO a botanickej záhrady v Liberci, celodenný výlet do Prahy, hry v IQ parku, či prijatie u primátora Liberca. Zároveň aj vďaka tejto pracovnej ceste sa u žiakov rozvíjali kompetencie stanovené našou školou: úcta, zodpovednosť, tvorivosť.
Naša škola ponúkla rodičom našich žiakov:
1. Nahliadnuť do procesu vyučovania a zistiť úroveň aktivity, vedomostí a pripravenosti svojich detí na vyučovaní.
Bolo to dňa 19. apríla 2010. Žiaľ, podľa štatistiky musíme skonštatovať, že záujem rodičov bol veľmi slabý
a Dňa otvorených dverí sa zúčastnilo len 13 rodičov z I. stupňa a dvaja rodičia z II. stupňa.
2. Dňa 29. apríla 2010 osobne mohli odkonzultovať s triednymi učiteľmi prospech, správanie, dochádzku svojich detí a zároveň
vyjadriť svoje pripomienky a požiadavky voči škole. Túto možnosť využilo 51 rodičov z prvého stupňa a 58 rodičov z druhého stupňa.
Do budúcnosti žiadame rodičov, aby naďalej prejavovali záujem o spoluprácu so školou, pretože v súčasnej dobe sa často
prejavuje v škole jav, že žiaci si nenosia požadované pomôcky, minimálne alebo vôbec sa nepripravujú na vyučovanie,
často sú nedostatočne vyspatí, namiesto požadovaných potrieb (pero, kniha, zošit, úbor,...) majú pri sebe mobily, peniaze, energetické nápoje,
sladkosti, počas hodín a prestávok sú veľmi hyperaktívni, naopak, zabúdajú na prípravu pomôcok na vyučovanie a zopakovanie si učiva pred hodinou,
často meškajú na vyučovanie...
Tieto a iné ďalšie neuvedené javy vplývajú na prospech a správanie žiaka a v konečnom dôsledku na jeho formovanie postojov, návykov
pre samotný život. Bolo by dobré, keby nám, učiteľom pomohli odstrániť negatívne javy žiakov a otvorene o nich hovorili nielen s nami,
ale i so samotnými deťmi.
Zároveň ďakujeme tým rodičom, ktorí úzko spolupracujú s triednymi učiteľmi v prospech svojho dieťaťa a tým predchádzajú vzniku
negatívnych javov, vychádzajú v ústrety požiadavkám nášho školského vzdelávacieho programu a napomáhajú plniť naše ciele, zároveň podporujú
svoje dieťa v rozširovaní svojho obzoru zapájaním sa do rôznych súťaží, olympiád, projektov, školských aktivít a programov.
Dňa 28. apríla 2010 sa žiaci našej školy (5.-9. ročník) v rámci školského vzdelávacieho programu zúčastnili exkurzie do Budapešti. Cieľom bolo navštíviť vodný svet Tropicarium, ako aj návšteva susedného štátu Maďarskej republiky a s ňou spojené výhody cestovania v rámci EÚ, návšteva hlavného mesta, Budapešť, s výhodami a problémami veľkomesta.
Tropicarium sa nachádza vo vnútri veľkého nákupného centra Campona. Vzniklo v roku 2000 a každoročne ho navštívi veľké množstvo návštevníkov z rôznych krajín. Predstavuje život domácich rýb, zvierat žijúcich v tropických pralesoch a živočíšstva žijúceho v hĺbkach morí a oceánov. Z domácich rýb to boli napríklad úhor, šťuka, jeseter malý, lieň a iné druhy. Mohli sme obdivovať aj najmenšie opice sveta, trpasličie opičky hodvábne kosmáče, ktoré pochádzajú z tropických dažďových lesov. Z pomedzi vtákov je tu toko červenozobý, strakoš, škorec kráľovský a iné. Rod hadov predstavuje pytón kráľovský, hadiarka, zelený pytón stromový, veľhad červený, pytón tigrovitý a iné. Mali sme možnosť vidieť aj aligátora mississippského, ktorý obľubuje močaristé miesta a pochádza zo Severnej Ameriky. Svojimi farbami nás zaujali najmä leguán stromový, chameleón, varan peruánsky, moloch a iné živočíchy žijúce v oblastiach Južnej a Strednej Ameriky.
Okrem iného bolo pre žiakov zaujímavé vidieť kúsok dažďového pralesa, v ktorom každú štvrťhodinu zahrmí a spustí sa dážď nad odpočívajúcimi aligátormi. Videli sme aj najväčšie morské akvárium v Strednej Európe s ôsmimi dvojmetrovými žralokmi a niekoľkými stovkami rôznych druhov rýb. Žraloky (tigrovaný, leopardí, citrónový a útesový) plávali ponad nás, keď sme prechádzali 11 metrovým tunelom, ktorý bol súčasťou akvária. Medzi najzaujímavejšie patrila aj nádrž, kde plávali raje, ktorých sa bolo možné aj dotýkať.
Exkurzia splnila cieľ, žiakom sa veľmi páčila, k čomu prispelo aj krásne jarné počasie. Z Budapešti sme odchádzali plní zážitkov, na ktoré budeme ešte dlho spomínať.
Stromy sú pre všetkých dôležité. Rastú všade okolo nás. Mnohí ich berú ako samozrejmosť. Bez nich by sme však nemohli existovať. Preto sme sa my, žiaci IV. A a IV. B rozhodli, že im aspoň trochu pomôžeme. A tak sme najprv v našom okolí vyzbierali všetky odpadky. Pokračovali sme vyučovaním v prírode: najprv sme sa snažili zachytiť rôzne tvary stromov, potom sme ich spoločne poznávali a na záver sme si v príjemnom tieni zahrali futbal. Bolo to nielen osožné, ale i zábavné a zaujímavé.
Dňa 27. apríla 2010 sa naše družstvo v zložení: Petra Geňová, Mariana Parobeková, Alexander Szöke a Ľuboš Dovala zúčastnilo medzinárodnej súťaže Mladý záchranár v Maďarskej republike, kde sme pekne reprezentovali nielen našu školu, ale i naše mesto. Naše družstvo obstálo v tvrdej konkurencii na treťom mieste a zaslúžilo si veľký obdiv, pretože menovaná súťaž v Maďarsku má nejaké odlišnosti od takejto súťaže u nás na Slovensku. Aj my sme si odniesli pekné spomienky, príhody, diplom, plaketu a množstvo pekných vecných cien.
V rámci vyučovacích hodín občianskej náuky sa usilujeme u žiakov
pestovať kladný vzťah ku svojmu štátu a domovu. Žiaci nadobúdajú
vedomosti o Slovenskej republike rozmanitým spôsobom. Podstatné je, aby
si viaceré dôležité informácie dokázali natrvalo vštepiť do
pamäti.
K tomuto cieľu prispel vedomostný kvíz žiakov šiesteho ročníka. V
dvoch triedach sa na jeho priebehu podieľal vyučujúci občianskej
náuky Mgr.Peter Cavar za pomoci vyučujúcich Mgr.Jána Berčíka a Mgr.Miroslavy
Bagačkovej. Žiaci rozdelení do troch - štyroch súťažných
družstiev súťažili v
štyroch kolách. Po prečítaní súťažnej otázky si volili spomedzi
viacerých možností jednu správnu alternatívu. Kvíz preukázal
úroveň žiackych vedomostí, no
predovšetkým prispel k ich prehĺbeniu. Niektoré súťažné
družstvá mali trošku viac šťastia, ktoré patrí ku každej
správnej súťaži. I tí, ktorí mali viac smoly
sa nemusia za nič hanbiť. Našli sa otázky, ktoré dali viac zabrať a
správna odpoveď bola jedine vecou správneho typu.
Kvíz o Slovenskej republike v šiestom ročníku dokázal, že naši
žiaci majú súťaženie veľmi radi.
Dňa 26.4.2010 sa na našej škole uskutočnilo školské kolo speváckej súťaže s názvom Slávik Slovenska. Žiaci súťažili v 2 kategóriách a každý súťažiaci nám zaspieval 2 ľudové piesne.
Umiestnenie najlepších spevákov je nasledovné:
I. kategória (1.-3.roč.) | 1.miesto | E.Ulická III.A |
2.miesto | V.Moncoľová III.A | |
3.miesto | K.Bartová I.A | |
II. kategória (4.-6.roč.) | 1.miesto | N.Lukáčová VI.B |
2.miesto | M.Čellár VI.B | |
3.miesto | M.Babic V.B |
"Máme iba jednu krajinu, druhú nám nikto nedá..." V tomto duchu sa niesol Deň zeme v našej škole. Ekologické hry a aktivity v rámci vyučovacích predmetov, čistenie okolia školy a mesta, vysádzanie okrasných kvetov v priestoroch školského dvora, prezentácia projektov týkajúcich sa zložiek prírody a globálnych ekologických problémov,ktoré si pripravili žiaci jednotlivých ročníkov. To všetko bolo náplňou dňa, ktorý určite splnil svoj účel, pretože ako napísali žiaci v hodnotení Dňa zeme, tento deň im priniesol nové informácie a dobrý pocit.
Dnes sme na výtvarnej výchove zažili naozaj zábavu. S nápadmi akoby sa doslova vrece roztrhlo. Zahrali sme sa na kresliarsky kolotoč. Každých 5 minút sme si zamenili miesto a zasiahli sme svojim nápadom do práce spolužiaka, netušiac pritom jeho námet. Výsledky našej práce nás pobavili, ale pritom sme hlavne pochopili, aká je pre človeka dôležitá komunikácia.
Milí rodičia,
pozývame Vás do našej školy 19.4.2010 na Deň otvorených dverí, kedy budete mať možnosť nahliadnuť do vyučovacieho procesu a pozrieť sa na prácu Vášho dieťaťa.
Zároveň Vás pozývame na konzultácie s vyučujúcimi Vašich detí a to dňa 29.4.2010 od 14.00 do 15.45 hod.
V tomto čase je vhodná príležitosť prekonzultovať nielen prospech, ale i správanie a dochádzku Vášho dieťaťa, pretože v prípade veľkej zaneprázdnenosti rodičov vzniká situácia, že často nemajú prehľad o tom, ako sa správa ich dieťa mimo domova, v spoločnosti a ako si plní povinnú školskú dochádzku. Momentálne prevláda trend u žiakov, že sa nedostatočne pripravujú na vyučovanie a častokrát si nenosia požadované učebné pomôcky, na vyučovaní sú málo aktívni.
Milí rodičia, nezabúdajte z času na čas pozrieť prostredníctvom internetovej žiackej knižky aj známky svojich detí.
riaditeľka školy
10. apríl je významný deň v roku, kedy sa mladí ľudia učia o stromoch a veľa ľudí na celom svete hovorí viacej ako inokedy o dôležitosti stromov pre náš život.
Dnes mnoho vyspelých krajín sveta slávi tento deň. Pripojili sa k nim aj žiaci III.B triedy, ktorí spolu s pani učiteľkou zrealizovali projekt na túto tému. Projekt sa niesol v znamení myšlienky: Strom je krásny svojou užitočnosťou a užitočný svojou krásou a predstavili ho aj svojim spolužiakom v 1.A, 1. B a v 4.A triede. Oboznámili ich s významom Dňa stromov, dali im možnosť vyjadriť svoj vlastný názor a pantomímou vyjadriť pocit z prežitia vypočutého príbehu. Žiaci si mali možnosť zopakovať vedomosti z prvouky, prírodovedy, zo slovenského jazyka a vlastivedy. Správnou odpoveďou na ťahané otázky z čarovného vrecúška pomohli opustenému stromu opäť ožiť prilepením listu na strom. Týmto projektom si žiaci rozšírili svoje elementárne predstavy o stromoch a o ochrane prírody.
Zdravie je dôležité pre každého, preto sme sa rozhodli, že stredu 7. 4. - Deň zdravia, prežijeme trochu netradične. Hneď ráno sme sa pridali k našim kamarátom z I. stupňa a spoločne sme sa v telocvični rozohriali pri aerobicu, ktorý nám dal tak trochu "zabrať". Svižný pohyb sme vystriedali pitím dostatku tekutín. Snažili sme sa pri tom nepiť nič sladké. Rozprávali sme sa o vitamínoch, mineráloch, ale i o tom, prečo je pre človeka dôležitý pohyb, správny pitný režim a pravidelná strava. Nezabudli sme pri tom ani na ovocie a zeleninu. V príjemnej atmosfére našej triedy sme si vyrobili ovocno-zeleninové hody plné farieb, vôní a chutí. Bola to pastva nielen pre oči, ale aj pre naše "mlsné" jazýčky.
Vedenie školy oznamuje svojim žiakom a rodičom, že 1.4.2010 začínajú Veľkonočné prázdniny a končia 6.4.2010. Vyučovanie začína 7.4.2010 v riadnom čase.
V marci - mesiaci knihy -sme sa opäť zúčastnili Dňa čítania, ktorý sa u nás koná každý rok. Zase sme videli divadelné predstavenie, ktoré predviedli dievčatá z divadelného krúžku, ako aj vystúpenia žiakov z jednotlivých tried, zamerané na tému čítanie a knihy. Žiaci z každej triedy spoločne vymysleli báseň na danú tému a pekne ju odprezentovali. Potom sme si spolu čítali a rozprávali sa. Bolo to ďalšie príjemné stretnutie s knihou, veríme, že mnohých inšpirovalo a budú sa s ňou stretávať častejšie aj doma.
V Rimavskej Sobote na okresnom kole v prednese poézie a prózy s názvom Hviezdoslavov Kubín naša žiačka Deniska Kutliaková z VIII. A triedy získala tretie miesto v rámci III. kategórie - v prednese prózy. K úspechu blahoželáme, iste sa oň pričinila aj p. učiteľka Lukáčová, ktorá ju na súťaž pripravovala.
V kazdej kvapke vody, môžeš spoznať celý svet
Leonardo da Vinci
Človek sa s vodou stretáva od svojho narodenia až do posledného dňa svojho života. Voda nás teda sprevádza počas celého života, hoci si to ani neuvedomujeme. Považujeme ju za samozrejmosť a spravidla jej nevenujeme veľkú pozornosť.
V mesiaci marec venovali vode veľkú pozornosť žiaci 2.B. Celý mesiac zbierali informácie o vode, ktoré potom spracovali vo forme posteru a prezentácie, s ktorou im pomohla pani učiteľka. Na hodine výtvarnej výchovy si vyrobili aj malé more, ktoré im teraz skrášľuje triedu. Potom dňa 22.3.2010, ktorý je označený ako Svetový deň vody, odovzdali svoje vedomosti o vode svojim mladším spolužiakom z 1.A a 1.B.
29. marca sa v našej školskej telocvični stretlo pár nadšencov stolného tenisu - deviataci a jeden ôsmak, aby si týmto športom spríjemnili popoludnie a zároveň si zmerali sily s učiteľmi, ktorí si stolný tenis tiež radi zahrajú. Na prvom mieste v tomto miniturnaji sa umiestnil pán učiteľ P. Pláštik, na druhom p. učiteľka J. Juhaniaková a na treťom mieste deviatak Šaňko Szöke.
V dňoch od 22.3. - 26.3. 2010 sa naša škola zúčastnila základného a zdokonaľovacieho plaveckého výcviku. V zdokonaľovacom plaveckom výcviku sa žiaci 6-7 ročníka zdokonaľovali v plaveckých štýlov prsia a kraul. V základnom plaveckom výcviku sa žiaci učili základom plaveckých štýlov prsia a kraul. Na začiatku bolo veľa žiakov neplavcov, ale nakoniec to zvládli na výbornú aj vďaka ich pani učiteľkám, za čo im veľmi pekne ďakujem. Úspešnosť ZPV hodnotím až na 90% . Žiakom sa najviac páčili záverečné preteky, kde mohli ukázať čo sa za ten týždeň naučili.
V marci sme na našej škole uskutočnili anketu o drogách, ktorej sa zúčastnili žiaci 9.,8. a 7. ročníka. Anonymne odpovedali na otázky týkajúce sa drog - najmä alkoholu a cigariet. Jednou z otázok bolo aj to, aké životné hodnoty považujú žiaci za najdôležitejšie, na čo väčšina respondentov odpovedala: rodina, zdravie, priatelia. Aby si upevňovali svoje zdravie, venujú sa športu a preferujú zdravú stravu.Na otázku, či pijú alkohol, väčšina odpovedala, že nepije, ale našli sa aj takí, čo pijú príležitostne, keď sa stretne partia. Pritom na otázku, čo je dobré na pití alkoholu, takmer všetci odpovedali, že nič.
Fajčenie sa ukázalo ako rozšírenejší jav - väčšina respondentov odpovedala, že fajčili raz-dvakrát, alebo príležitostne, ale mnohí vôbec. Tí, čo fajčia, zároveň uviedli, že niekto v ich rodine je tiež fajčiar.
Takmer všetci žiaci poznajú veľmi dobre škodlivé účinky alkoholu, cigariet aj iných drog - tým sa preto vyhýbajú a chránia si svoje zdravie. Napriek tomu prosíme rodičov, aby dôslednejšie kontrolovali svoje deti, pretože záujem a pozornosť je najlepšia prevencia.
Jedno marcové popoludnie sme sa my, deviataci z divadelného krúžku, stretli s malými družinármi, aby sme sa porozprávali, čo im škodí a čo im naopak prospieva. Skôr ako povedali, sme si to zahrali a potom oni zase hrali nám. Ani sme netušili, že sa medzi nimi skrýva toľko hereckých talentov. Okrem toho, že si deti pripomenuli, ako by bolo lepšie tráviť čas a vyhnúť sa tomu, čo im škodí, máme istotu, že z niekoľkých z nich budú naši skvelí nasledovníci.
Blížia sa sviatky jari a preto na krúžok Tvorivé dielne pozvala pani učiteľka Libiaková starkú našej spolužiačky Terezky, pani Zdechovanovú. Aj vo svojom veku je veľmi tvorivá, zručná a plná nápadov. Pod jej vedením sme si vyrobili kačičky. A ako dobrá starká nám napiekla sladkých ježkov. Za krásne popoludnie jej ďakujeme.
V tomto školskom roku navštevujeme krúžok Šikovné ruky pod vedením p.učiteľky Hýbelovej. Krúžok je zameraný na ľudové tradície, konkrétne na košikárstvo. My však nepletieme košíky z prútia, ale z obyčajného papiera. Vyžaduje to nielen zručnosť, ale aj trpezlivosť a vytrvalosť. Tí najvytrvalejší už dokážu zhotoviť ozajstný košík, ktorý stačí trošku prizdobiť a s kúskom fantázie a výtvarného cítenia je možné vykúzliť aj veľkonočné ozdoby. Či máme naozaj šikovné ruky, posúďte sami.
S blížiacimi sa veľkonočnými sviatkami by sme Vás chceli nielen inšpirovať, ale hlavne popriať všetkým veľa zdravia v novej jari a príjemné veľkonočné sviatky.
Žiaci V.A, V.B a VI.A triedy
19.marca strávili druháci príjemné chvíle s tetou Marienkou a Písmenkom v hnúšťanskom dome rozprávok. Zoznámili sa s Dominikou z novej knižky Zverinec na siedmom poschodí a spoločne si prečítali niektoré jej príbehy zvieratkách, ktoré chovala v byte na siedmom poschodí. A asi tušíte, že to boli nielen zaujímavé, ale hlavne vtipné príhody.
18. marca si naši šiestaci povedali, že je už načase, aby zima skončila a prišla príjemná jar. Preto poprosili starších spolužiakov - bratov Lubajovcov - aby zhotovili Morenu. Potom pozvali našich priateľov z Klubu dôchodcov a malých družinárov, aby sa k nim pridali a pomohli odniesť Morenu k Rimave. Cestou sa, samozrejme, ako sa podľa textu tradičnej piesne, ktorá sa pri vynášaní Moreny spieva, pristavili pri pánovi primátorovi Bagačkovi, ktorý im síce podľa pesničky mal dať "celvô prasa", ale potešili hádam ešte viac propagačné materiály o Hnúšti. Neskôr samotná Morena naozaj statočne odolávala, pretože nechcela horieť, ale nakoniec sa ocitla v prúde rieky. A odvtedy už sneh nenapadol...
Tretiaci v marci tiež viac čítajú, rozprávajú sa o knihách, spisovateľoch a zapájajú sa aj do literárnych súťaží. Žiaci III. A a III. B triedy si spoločne preskúšali získané vedomosti v literárnom kvíze. Všetky súťažiace družstvá vedeli správne odpovedať na väčšinu otázok, preto sladkou odmenou na konci boli odmenení nielen víťazi.
Marec je už tradične považovaný za mesiac knihy. V tomto čase sa knihám a čítaniu venuje viac pozornosti ako inokedy. Aby nebolo čítanie iba povinnosťou, ale aj zábavou, pripravili sme si pre žiakov prezentáciu obľúbenej knižky. Dňa 15.3. si žiaci IV.A a IV.B triedy mali priniesť svoje vlastné knižky a pútavo ich predstaviť ostatným žiakom. Mnohým z nich sa to naozaj podarilo.
Dňa 11.3.2010 zavítal medzi žiakov 8.A.triedy primátor mesta Mgr.Michal Bagačka. V rámci vyučovacej hodiny občianskej výchovy im porozprával o súčasných problémoch mesta Hnúšte. Trištvrtehodinka s milým hosťom prebiehala v príjemnej atmosfére. Žiakov zaujímala predovšetkým otázka revitalizácie centrálnej mestskej zóny, skrášľovania životného prostredia v meste, ale i ďalšia perspektíva zlepšovania kultúrneho i spoločenského vyžitia sa obyvateľov mesta. Pútavou formou pán primátor načrtol svojim pozorným poslucháčom i štruktúru orgánov mestskej samosprávy a ich významný podiel pri riešení problémov obyvateľov Hnúšte. V závere besedy položili žiaci vzácnemu hosťovi niekoľko otázok, ktorými dali najavo, že im nie je ľahostajná budúcnosť svojho mesta.
Na dejepise sa pri téme O rasách a národoch zmenila V. B trieda na prériu a skúsili sme si život Indiánov a kovbojov. Našťastie nebol nikto zranený.
V tohtoročnej súťaži v prednese poézie a prózy s názvom Hviezdoslavov Kubín sa umiestnili nasledovní žiaci:
Prednes poézie
II. kategória:
1. miesto: Vaneska Stahová V.A
2. miesto: Paťka Vetráková V.B
3. miesto: Tomáško Albert V.B
III. kategória:
1. miesto: Lenka Ondrušková IX.roč.
Prednes prózy:
II. kategória:
1. miesto: Erika Rapčanová VI.A
2. miesto: Lucka Krajčiová VI.A
3. miesto: Lucka Cibuľová VII.B
III. kategória:
1. miesto: Deniska Kutliaková VIII.A
Žiaci 1. stupňa dnes opäť nesklamali. Svojimi výbornými výkonmi v školskom kole prednese poézie a prózy "Hviezdoslavov Kubín" nás opäť presvedčili, že dokážu zaujať. Mnohí využili aj svojskú mimiku a gestá a tak príjemne okorenili svoj prednes. Snahu súťažiach sme ocenili nielen pochvalou a potleskom, ale i peknými vecnými cenami. Z oboch kategórií nás na okresnom kole budú reprezentovať dvaja najlepší. Všetci im držíme palce!
Prednes poézie:
1. miesto: Natália Horváthová II. A
2. miesto: Lenka Brádňanská III. B
3. miesto: Miroslava Bábelová III. B
Prednes prózy:
1. miesto: Martin Temiak IV. A
2. miesto: Tamara Vetráková II.A
3. miesto: Natália Rapčanová II. A
Na túto otázku vám určite mnohí dajú kladnú odpoveď. Boli nimi i žiaci 4.B triedy dovtedy... kým sa o nich nedozvedeli viac. Naša téma začala na hodine prírodovedy. Vďaka M.Weisovi sme mohli vidieť na vlastné oči zvlečenú pokožku hada. Na VV sme z výkresov poskladali telo hada, vymaľovali a žiaci si vo dvojiciach vybrali jeden druh hada, na ktorý vytvorili projekt. Nakoniec sme všetky projekty pospájali a prezentovali ho i v ďalších triedach.
Valentín sme aj tohto roku prežili veľmi veselo. Dokonca trval dva dni. Dievčatá zo 6. A triedy si nacvičili krátku scénku a tanec na tému láska až po svadbu. Spolužiaci zo 7. B si zase pripravili krásne myšlienky o láske a jej podobách. Všetkým sa vystúpenie páčilo, veríme, že pocit lásky pomohlo upevniť v každom z nás.
Takmer 80 masiek sa v piatok 12. 2. lúčilo na fašiangovom karnevale s obdobím veselíc a zábav. Na parkete sa stretli strigy, čarodejnice, šašovia, lienky a mnoho ďalších originálnych masiek. Medzi súťažami nechýbal ani srdiečkový tanec, ktorým si deti pripomenuli blížiaci sa Deň svätého Valentína. Dve hodiny plné zábavy sme ukončili sladkou chrumkavou odmenou.
Dňa 11.2.2010 sa uskutočnilo školské kolo odznaku všestrannosti. Sily si zmerali chlapci a dievčatá z 1. až 4. ročníka v športových disciplínach, ako sú šplh, skok z miesta, osmičkový beh a hod. Každý chcel dosiahnuť čo najlepšie výsledky.
Na záver boli z každého ročníka odmenení diplomom najlepší traja chlapci a tri dievčatá. Je to jedna z našich najvydarenejších akcií a deti majú o ňu veľký záujem.
My sme nelenili, aktívne sme na sebe pracovali a výsledok sa dostavil. Kedy a kde? Na okresnom kole geografickej olympiády v Rimavskej Sobote, dňa 10.2.2010. A či sa nemýlime, posúďte sami.
V kategórii H sa na 1. mieste umiestnila Dominika Brťková, na 2.mieste Erika Rapčanová,
v kategórií F sa na 3.mieste umiestnil Tibor Ďuriš,
v kategórií E sa na 1. mieste umiestnil Denis Ďuriš.
Svoje vedomosti a zručnosti prejavili aj: Matej Bejtic, Tomáš Guzma, Pavel Ostrica, Alexander Szoke, ktorým to síce teraz nevyšlo, ale snaha sa cení a určite nevyšla nazmar.
Aj takto vyzerá naša hodina technickej výchovy, kde sa spoločnými silami snažíme vyhotoviť drevené akvárium, ktoré vyrábame v rámci projektu Comenius. Žiaci sa snažia aplikovať naučenú teóriu v praxi pri vyhotovení konkrétneho výrobku. Čo myslíte sú šikovní?
Áno, čítate správne. Presne takýto je názov tanečného muzikálu s pesničkami V. Patejdla, ktorý navštívili v divadle v Banskej Bystrici druháci, tretiaci a štvrtáci zo ZŠ Klokočova 742. Hoci ráno, pri odchode do divadla, nám takmer hodinu meškal autobus a my sme tiež boli pretekármi s časom, všetko vynahradili nezabudnuteľné zážitky - návšteva divadla, zaujímavá úprava známej rozprávky s nádychom humoru, profesionálne výkony tanečníkov, pekné pesničky, ale aj prehliadka námestia Banskej Bystrice a okolia pamätníka SNP, či malé nákupy v obchodnom centre EUROPA.
Veľmi rýchlo, ale v príjemnej pohode uplynulo 45 minút vyučovacej hodiny občianskej výchovy v 9.ročníku dňa 3.2.2010. Medzi deviatakov zavítala poradkyňa Slovenskej sporiteľne v Hnúšti Bc. Erika Lásková. Pútavo sa rozhovorila o klasických a moderných službách Slovenskej sporiteľne v prospech klientov. Žiaci sa zaujímali predovšetkým o elektronické bankovníctvo, platobné karty a v závere boli zvedaví najviac na to, ako si majú ľudia chrániť svoje účty proti zlodejom. Informácie, ktoré získali, sa im isto zídu v praktickom živote.
Staroveký Egypt je typický mnohými zvláštnosťami a jednou z nich je určite aj mumifikácia. Šiestaci sa rozhodli, že si postup balzamovania vyskúšajú na hodine dejepisu, samozrejme, len akože. Ale aj tak to stálo za to :-)
V tomto mrazivom počasí nezabudli na naše hladné vtáčiky žiaci z 2.A. Po prečítaní rozprávok o vtáčikoch sa o nich veľa dozvedeli z edukačného programu Detský kútik 5. Potom si preverili vedomosti na interaktívnej tabuli a zahrali si vtáčie puzzle a pexeso. Na záver dňa vyrobili rôzne kŕmidlá a pochúťky pre vtáčikov a rozvešali ich po okolí školy.
V piatok 29.1.2010, v čase odovzdávania polročného vysvedčenia žiaci II.B predstavili spolužiakom z II.A svojich zvieracích kamarátov, škrečkov džungálskych, Vločku a Hviezdičku. Odovzdali im svoje vedomosti o škrečkoch, ktoré získali štúdiom na Internete a v knihách a aj osobnými skúsenosťami. Týmto by sme sa chceli veľmi pekne poďakovať rodine Pohorelskej za darovanie škrečkov džungálskych a za príslušenstvo k nim.
Dnes, 29.1.2010, žiaci dostali poročné vysvedčenia, ktoré podľa platnej legislatívy ostávajú doma natrvalo a nemusia ich vrátiť späť do školy. Ide v nich o orientačné zhodnotenie šesťmesačného snaženia detí, ktoré iba informuje samotných žiakov, ale i ich rodičov o tom, ako sú na tom a v čom majú žiaci medzery. Vysvedčenie neodráža len prácu dieťaťa, ale aj rodičovský podiel na jeho príprave a v rozvoji osobnosti. Preto i pre rodičov je tu čas, aby sa zamysleli nad tým, či dostatočne venovali čas svojím ratolestiam.
Preto, ak ste doma uvideli dobré vysvedčenie pochváľte, milí rodičia, svoje dieťa a vy žiaci, buďte právom na seba hrdí. Ak ste zbadali vysvedčenie, ktoré sa vám nie až tak veľmi páči, netrestajte svoje deti, ale ich správne motivujte a vy, milí žiaci, popremýšľajte nad tým, ako viac nad sebou popracujete. Ak keď raz budete mať posiate vlásky striebornou pokrývkou, vtedy sa len pousmejete a zaspomínate na dobré časy.
Čas školských lavíc je nezabudnuteľný a záleží len od Vás samotných, či to budú krásne alebo menej krásne spomienky. Len my samotní tvoríme svoju spomienkovú knihu.
riaditeľka školy
Žiakom druhého stupňa našej školy nie je ľahostajná otázka zdravého stravovania. To sa prejavilo v úrovni vedomostí trojčlenných družstiev žiakov 6. až 9. ročníka v kvíze o zdravej výžive. Žiaci si nielen overili svoje vedomosti, ale dozvedeli sa i mnoho cenných informácií, ktoré môžu ovplyvniť ich správne stravovacie návyky. Náplňou kvízového merania síl bolo i zostavovanie jedálneho lístka a písanie listu droge. Družstvá, ktoré sa umiestnili na prvých troch miestach (1. VIII.A, 2. VII.A, 3. IX.roč.) sa potešili zdravej odmene.
Dňa 22.1.2010 sme sa zúčastnili okresnej súťaže gymnastického štvorboja v Rimavskej Sobote. Naša škola sa umiestnila na veľmi pekných miestach. Najmladšie a mladšie žiačky sa umiestnili na 2. mieste. Staršie žiačky /Parobeková, Migaľová, Rubintová, Sliacka, Szaboová/ a starší žiaci / Katreniak, Dovala, Paššák, Pavlove, Bubelíny/ sa umiestnili na 1. mieste a postupujú na krajské kolo do Banskej Bystrice ktoré sa koná dňa 17.2. 2010. Držte nám palce.
V piatok 22. januára 2010 sme sa neučili, ale nebol to voľný deň. Práve naopak. Na pozvanie našej výchovnej poradkyne navštívili našu školu zástupcovia stredných škôl z nášho okresu. Videli sme prezentácie škôl: Stredná odborná škola Tisovec, Stredná odborná škola Hnúšťa, Stredná odborná škola technická Školská 15 Rim. Sobota, Stredná odborná škola Okružná 16 Rim. Sobota, Gymnázium M. Hrebendu Hnúšťa a Spojená škola Športová 1. Každá škola predstavila odbory, ktoré otvárajú v budúcom školskom roku, čo je na nich zaujímavé a pre nás lákavé. Predstavili aj svoju bohatú mimoškolskú činnosť - čo zaujímavé nám môžu ponúknuť okrem štúdia. Originálna bola posledná prezentácia školy, keď sme si mohli vyskúšať prípravu miešaných ovocných nápojov. Po vystúpeniach sme si mohli utvoriť obraz o školách, ktoré budú možno v budúcom školskom roku naším "druhým domovom". Dopoludnie bolo naozaj veľmi zaujímavé, ale aj ťažké, pretože prijať také množstvo pútavých informácií pre nás mnohých ešte nerozhodnutých a neskúsených nie je ľahké. Myslíme si, ženám tento deň pri výbere pomôže a rozhodneme sa správne.
Žiaci 9. ročníka
A že sa plnia, sme sa presvedčili 20.01.2010, keď sa v priestoroch našej školy plnil Aničkin sen. Jednej z mnohých a práve jej. Človeku, ktorého niekto ľúbi, na kom mu záleží a ktorý má v sebe toľko dobra, že si splnenie sna zaslúži. Aj my všetci sme mali možnosť presvedčiť sa, že snívať sa oplatí. Bolo to práve vtedy, keď šarmantný Vilo Rozboril pozval Anku na pódiu, aby jej umožnil stretnutie s finalistom ČeskoSlovenskej Super Star Benom Cristovaom. Ben na nás zapôsobil ako príjemný mladý muž, bez maniérov televíznej hviezdy. Proste bol SUPER. Radosť a šťastie sa zračili nielen v Aničkiných očiach, ale aj v našich.
Dňa 22.1.2010 sa uskutoční klasifikačná porada za prvý polrok šk.r.2009/2010, kde sa bude hodnotiť prospech, správanie, dochádzka žiakov, spolupráca s rodičmi. Predchádzať tomu budú aj konzultácie s rodičmi, dňa 20.1.2010 od 14.00 hod.
Prosím žiakov, aby na sebe ešte popracovali a rodičov, aby sa zaujímali o skutočnú prácu a život dieťaťa v škole. Všetci spoločne dokážame, že raz prídeme k vlastnej spokojnosti.
riaditeľka školy
22.1.2010 sa naši žiaci stretnú so zástupcami 7 stredných škôl, ktoré im odprezentujú ich študijné programy a mimoškolské aktivity. Žiaci budú mať možnosť priamo opýtať sa na to, čo ich najviac zaujíma o konkrétnej škole. Školy sa budú prezentovať v poradí:
Stredná odborná škola Tisovec, Spojená škola Hnúšťa, Stredná odborná škola/Okružná Rimavská Sobota, Stredná odborná škola/Školská 15 Rimavská Sobota, Gymnázium Mateja Hrebendu Hnúšťa, Stredná odborná škola/Športová 1 Rimavská Sobota, Stredná odborná škola Poltár
Dúfame, že stretnutie žiakov so zástupcami stredných škôl im pomôže pri správnej voľbe budúceho povolania. Tešíme sa aj na rodičov, ktorí budú mať záujem o poskytované informácie.
Mgr.Miroslava Bagačková
Farebná dúha sa rozprestrela v našej škole v piatok 15.1.2010. To sa budúci prváčikovia ako malé kvapôčky rozpŕchli v priestoroch telocvične , aby ukázali svoju šikovnosť, obratnosť, zručnosť, odvahu a aby dokázali, že spoločne vytvoríme krajší , pestrejší svet a prežijeme niekoľko spoločných farebných rokov.Pozývame ešte tých, ktorí chcú byť súčasťou našej farebnej dúhy.
12.1.2010 sa v našej škole opäť uskutočnilo školské kolo literárnej súťaže v prednese povesti s názvom Šaliansky Maťko.
Umiestnenie:
I. kategória:
1. miesto: I. Kasáčová, III.B
2. miesto: Z. Paľová, III.B
3. miesto: L. Brádňanská, III.B
II. kategória:
1. miesto: R. Deme, V.B
2. miesto: K. Katreniaková, IV. A
3. miesto: J. Radič, V.A
III. kategória:
1. miesto: L. Krajčiová, VI.A
2. miesto: E. Rapčanová, VI.A
3. miesto: M. Bejtic, VII.A
V školskom roku 2010/2011 sa otvára Konzervatórium v Hnúšti, odbor hudobný (spev, klavírový jazz, dychové nástroje, akordeón, husle, gitara, dirigovanie), tanečný a literárno-dramatický.
Informácie na t.č. 0904 918914, 0915 844683 alebo u p.Bagačkovej
Tak, a je tu december... Čas Vianoc, pokoja, rodinnej pohody, prázdnin a okrem iného aj termín odovzdania našej prezentácie, ktorú sme vytvorili v rámci nášho projektu. Naši žiaci pracovali naozaj svedomito, ale radi. Viete, čo je na tomto projekte úžasné? Spája nielen ľudí rôznych krajín a národov, ale aj žiakov našej školy.
Téma prezentácie je: "Rieky a jazerá na Slovensku." Keďže bola zasielaná zahraničným partnerom, musela byť vypracovaná v anglickom jazyku. My Vám ju ponúkame k nahliadnutiu v slovenčine, tak sa pozrite, aký je výsledok.
Želáme Vám krásne a pokojné sviatky, veľa pohody a všetko dobré....
Dňa 22.12.2009 sme prežili spoločne predvianočné chvíle v kine pri filme Doba ľadová 3 a neskôr sme si pripomenuli vianočný zhon tvorivými dielňami.
Opäť nastal čas, keď sa anjeli zlietajú do našich sŕdc. Nastal čas želaní, tajných túžob či predstáv. Viac ako inokedy máme sklon predstavovať si, čo by bolo keby...
Tak o tomto sme Vám chceli porozprávať v našom vianočnom programe dňa 21.12.2009. Dúfame, že tí, ktorí ste nás prišli podporiť, ste si odniesli krásne dojmy. Aj my sme boli šťastní a dojatí. Preto Vám ešte raz všetkým prajeme príjemné Vianoce a čo by bolo keby...
Keďže Vianoce sú tu, spojili sme my, piataci, vyučovacie témy literatúry( kde sa učíme o koledách a vianočných zvykoch) a dejepisu (preberáme ľudové tradície nášho regiónu) a na vyučovacej hodine sme vo forme projektov oboznámili spolužiakov so zvykmi, ktoré sa praktizujú v tomto vianočnom čase. Poprosili sme spoluobčanov Hnúšte, aby nám o týchto zvykoch porozprávali a touto cestou im aj ďakujeme za ich ochotu a trpezlivosť. Aj vďaka nim sme sa niečo naučili a pri prezentácii svojich projektov veru aj pobavili.
18.12.2009 sme uskutočnili akciu venovanú deťom Dedesa. Pýtate sa prečo? Lebo chceme byť dobrí, chceme uzdravovať svet od bôľu, nešťastia, chceme dať nádej.
Našou kapustnicou, vianočným punčom, sladkosťami, vinšami, sme aspoň na kúsoček zastavili čas niektorým hnúšťanom a pripomenuli, že je tu čas Vianoc. Veľké poďakovanie za akciu patrí našim kuchárkam, učiteľom a žiačkam.
V tento deň sme vyzbierali 426,- €, ktoré sme odovdzdali dňa 22.12.2009 ako darček deťom Dedesa.
riaditeľka ZŠ
17.12.2009 sme sa V.A a V.B trieda zúčastnili návštevy múzea v Rim. Sobote, kde sme sa na vlastné oči mohli presvedčiť, ako vyzerá všetko to, čo sme sa o múzeu naučili. Zároveň sme sa zúčastnili tvorivých dielní, na ktorých sme vyrábali vianočné ozdoby, ktoré nás budú tešiť počas Vianoc. Spestrili sme si takto vyučovanie dejepisu a výtvarnej výchovy.
Dňa 17.12. sa uskutočnil vianočný turnaj vo florbale. Žiakom sa táto nová športová hra veľmi páči o čom svedčí aj účasť žiakov. Turnaju sa zúčastnili ročníky: 5.,6.,7.,8. a 9. Vianočný florbalový turnaj vyhrali chlapci zo 7. ročníka, kde vo finále porazili 9. ročník. Na 3. mieste sa umiestnil 5. ročník.
Pracujeme na tom, aby z nás boli raz "veľkí ľudia". Takí, ktorí vedia riešiť, tvoriť a logicky myslieť. Práve pre tieto ciele sme sa zapojili do školského kola matematickej PYTAGORIÁDY. Dúfame, že sme rozlúskli čo najviac príkladov a budeme úspešnými riešiteľmi.
Žiaci 3.-8.roč.
Pekné odpoludnie sme prežili dňa 16.12.2009 s Hobbitom, ktorý nám ukázal, že tvorivé myslenie je pre človeka v dnešnej dobe veľmi potrebné a spestrí nám náš všedný život.
Ďakujeme za príbeh.
15.12.2009 sme v našej škole prežili krásne popoludnie, pretože sme si k nám pozvali detičky z Dedesa, aby sme im spríjemnili vianočný čas divadelným predstavením - peknou rozprávkou o tom, aké darčeky sú najcennejšie. Po vystúpení sme si aj zaspievali, zatancovali, zahrali sa aj nakreslili pekný spoločný obrázok. Ďakujeme detičkám aj tetám za tento zážitok a ešte raz prajeme pekné Vianoce!
Dňa 15.12. sme odohrali vianočný futbalový turnaj. Turnaju sa zúčastnili 5.,6.,7.,8. a 9. ročník. Na prvom mieste sa umiestnil 9. ročník, vo finále porazili 8. ročník. Na 3. mieste sa umiestnili malí šikovní piataci.
Medzi žiakov 6.A a 6.B triedy zavítal viceprimátor a poslanec mestského zastupiteľstva v Hnúšti Bc.Martin Pliešovský. Z jeho zaujímavej prednášky sa žiaci mali možnosť dozvedieť mnoho cenných poznatkov o minulosti svojho mesta a jeho súčasných problémoch. Prednáška sa uskutočnila v rámci vyučovacích hodín občianskej náuky. Výraznou mierou prispela k upevneniu pocitu hrdosti na svoje mesto. Žiaci položili prednášajúcemu viacej otázok a zobrali si za svoju jeho peknú myšlienku, aby v budúcnosti urobili všetko pre rozvoj svojho mesta.
V utorok, 15.12., sa naši druháci zúčastnili tvorivých dielní s vianočnou tematikou v Gemersko-malohontskom múzeu v Rimavskej Sobote. Pri výrobe krásnych svietnikov deťom pomáhala slečna Angelika. Kým svietniky vyschli, zašli do cukrárne na chutný koláčik. Milým darčekom potešia rodičov, alebo niekoho blízkeho.
O tom, že žiaci IV. A majú šikovné ruky vôbec niet pochýb. Preto sa rozhodli vyrobiť pre svojich rodičov dva netradičné darčeky pod vianočný stromček: vianočnú guľu a tajomný odkaz. K ich výrobe potrebovali len trochu trpezlivosti a fantázie. Škoda len, že texty tajomných odkazov pre nás ostatných ostanú navždy záhadou.
Atmosféra pokoja, pohody, ľudskosti, štedrosti, vôňa vianočného pečiva a úsmev dobrého človeka - to sú Vianoce.
Potichúčky sa vkrádajú aj do našich tried. Výzdoba, malé darčeky, stromčeky, vinše, ľudské objatia, pozdravy... Tak akosi je to teraz u nás v škole.
V piatok, 11.12., navštívili našu školu škôlkári z MŠ Klokočova, aby si vyskúšali, ako sa v ozajstnej škole pracuje. Mali možnosť zažiť matematiku a slovenský jazyk, samozrejme hravou formou. Páčila sa im práca s interaktívnou tabuľou, kde mohli písať a pracovať so vzdelávacími programami, určenými pre prvákov. A potešili nás, lebo boli veľmi múdri a tešíme sa na nich v septembri.
To, čo sa žiaci naučia, nemusia písať iba ako písomku. Žiaci z 2.A predviedli svoje vedomosti výrobou veľkého stromu, v ktorom je zahrnuté všetko o listnatých stromoch. Skupinovou prácou vyrobili korunu a spoločne recyklovaním papiera aj kmeň.
Mnohí snívame o prechádzke po mesiaci, pozrieť si slnko zblízka a zalietať si v raketopláne. Žiakom 1.stupňa sa to podarilo, teda aspoň prostredníctvom obrázkov a múdrych slov, ktoré prišla deťom ukázať a povedať pani Katarína Kerekešová z hvezdárne v Rimavskej Sobote.
Len nedávno sme sa zúčastnili výstavy hračiek spojenej s besedou, ktorá bola zaujímavá a poučná. A takto sme si výrobu hračiek vyskúšali aj na vyučovaní výtvarnej výchovy. Možno raz budú z nás výtvarní umelci, posúďte sami.
Dominika Brťková VI.A
Slovenčina môže byť naozaj hrou a učivo zábavou. Takto sme sa učili vonkajší opis osoby. O zážitky nebolo núdze.
Aj takýmto spôsobom žiaci z 2.A predviedli svoje vedomosti a poznatky o ročných obdobiach. Pri skupinovej práci sa uplatnili tí, ktorí radi píšu, kreslia aj strihajú. Výsledkom je krásny plagát, ktorý slúži ako pomôcka pri opakovaní.
"Milujeme Mikuláša, lebo sladké dary znáša...." A veru priniesol aj nám, prvákom a druhákom. Rozhodli sme sa, že ho počkáme v škole, v noci, zo 4. na 5.decembra.Čakanie sme si vyplnili krásnym vianočným programom: zdobili sme medovníky, vyrábali vianočné pohľadnice, písali listy Ježiškovi a popri tom sme maškrtili, tancovali a zabávali sa. Bola to dlhá, ale čarovná noc.
V rámci programu Prevencia proti sexuálnemu zneužívaniu detí absolvovala výchovná poradkyňa Mgr. Bagačková besedu so žiakmi 2.A na tému Pusinky nie sú na rozkaz. Vysvetlili si, ako slušne a primerane odmietnuť bozky, ktoré sú im nepríjemné a ako sa v kritickej situácii zachovať. Aj takýmto spôsobom sa škola snaží eliminovať hrozbu sexuálneho zneužívania detí, s ktorou sa v dnešnej dobe stretávame čoraz častejšie.
Aj takýmto spôsobom vyjadrili žiaci našej školy vzťah k životnému prostrediu. Zo starých nepotrebných vecí vyrobili zaujímavé predmety. Niektoré sa dajú použiť ako dekorácia, iné ako učebná pomôcka, napr. na dopravnej výchove.
Na štvrťročnej klasifikačnej porade pedagogickí pracovníci zhodnotili výchovo-vzdelávacie výsledky žiakov a zároveň aj spoluprácu s rodičmi. Žiaci na 1.stupni vymeškali v priemere na triedu 430 hodín a počet vymeškaných neospravedlnených hodín je nízky. Prospechovo sú triedy na dvojku, upomienky za prospech dostanú len 4 žiaci. Triedni učitelia udelia pochvalu 37 žiakom, upomienku za správanie dostanú 2 žiaci. Spoluprácu s rodičmi ohodnotili triedni učitelia na 70 %.
Žiaci na 2.stupni vymeškali v priemere na triedu 550 hodín a počet vymeškaných neospravedlnených hodín na triedu je 20. Dochádzku nám zhoršilo i respiračné ochorenie v novembri. Prospechovo sú triedy na trojku, upomienky za prospech dostanú 25 žiaci. Triedni učitelia navrhli udeliť pochvalu jednej žiačke, upomienku za správanie dostanú 18 žiaci. Spoluprácu s rodičmi ohodnotili triedni učitelia na 60 %.
Účast rodičov na rodičovskom združení: 101
Žiaci sa už zúčastnili niekoľkých súťaží, tvoria rôzne práce a projekty. Pedagogickí zamestnanci aktívne pracujú na formovaní kľúčových kompetencií žiakov, ale i svojich kompetencií.
Všetkým, ktorí prispeli k svojmu zlepšeniu, zdokonaleniu sa a uplatneniu dobrých hodnôt, ktoré sme si stanovili ďakujem a prajem, aby sa im v budúcnosti darilo ešte viac, pretože my všetci nosíme jedno meno a to: ZŠ Klokočova Hnúšťa
riaditeľka školy
Turnaja sa zúčastnilo 5 družstiev: ZŠ Nemecká, ZŠ Banská Štiavnica, ZŠ Hrochoť, Gym. Revúca, ZŠ Hnúšťa. Turnaj sa odohrával systémom každý s každým. V prvom zápase sme vyhrali nad Revúcou 3:0. V druhom zápase sme prehrali s Nemeckou 5:2 po dvoch vylúčeniach našich hráčov, čo ovplyvnilo aj konečný výsledok. Dovtedy to bol absolútne vyrovnaný zápas. V treťom zápase sme prehrali s lídrom skupiny ZŠ Hrochoť 6:2. Súper bol lepší. Posledný zápas sme hrali s domácimi o tretie miesto. V tomto zápase sme boli určite lepším družstvom o čom svedčí aj priebeh zápasu počas ktorého sme stále viedli. Konečný výsledok skončil remízou 8:8. Bohužiaľ na trestné strieľania sme prehrali boj o tretie miesto a skončili sme na štvrtom mieste. Chlapci podali zodpovedný a disciplinovaný výkon o čom svedčí aj pochvala hlavného rozhodcu "Hnúšťa hrala najkrajší hokej".
Turnaja sa zúčastnilo 6 družstiev: ZŠ Nemecká, ZŠ Banská Štiavnica, ZŠ Nová Baňa, ZŠ Hrochoť, Gym. Revúca, ZŠ Hnúšťa. Turnaj prebiehal v dvoch skupinách, skadiaľ postupoval prvý a druhý zo skupiny. My sme mali v skupine domácich Nemeckú, s ktorými sme prehrali 2:0. V druhom zápase s Revúcou sme prehrali najtesnejším rozdielom 1:0. Naša skupina bola veľmi ťažká o čom svedčí aj konečné umiestnenie. Na celoslovenskú súťaž postúpili Nemecká a Revúca, obidvaja z našej skupiny. Za výkon sa nemusíme hanbiť, hrali sme vyrovnané zápasy.
Aby matematika nebola strašiakom a zároveň poznatky predmetu vedeli žiaci aplikovať v praktickom živote, hodiny tohto predmetu v 9.ročníku sa spestrujú rôznymi formami. Učivo na percentá a bankové finančníctvo žiaci aplikujú vo fiktívnych bankách. Navrhujú rôzne produkty fiktívnych bánk a klienti si vyberajú výhodné ponuky.
U žiakov sú obľúbené hodiny "Zábavná matematika", kde majú možnosť si pripravovať hodiny podľa vlastného uváženia. Pripravujú si zaujímavé logické hry, volia rôzne formy práce, súťažia, spolupracujú v skupinách.
Aj toto je cesta, ako posilňovať kľúčové kompetencie a hodnoty, ktoré preferuje naša škola - zodpovednosť, úcta, tvorivosť a použitie v praxi.
Dňa 6.11.2009 sme sa zúčastnili okresného kola vo Florbale a získali sme dve víťazstvá. Prvé si priniesli mladší žiaci a druhé starší žiaci.Veľmi sme sa tešili z víťazstva a ďakujeme p.uč.Plášikovi za jeho čas strávený s nami. Postupujeme ďalej a preto nám držte palce.
Dňa 12. - 16. 10 sme sa v rámci projektu Comenius /Všetky rieky plynú do mora/ zúčastnili výmenného pobytu v talianskom Frosinone. Našu výpravu tvorili 2 pani učiteľky a 4 žiaci. Počas tohto pobytu bolo dohodnuté dvojročné partnerstvo medzi nami, Českou republikou, Francúzskom, Talianskom a pravdepodobne aj Tureckom. Boli dohodnuté 3 ďalšie výmeny medzi partnermi, ale aj aktivity, ktoré budú počas týchto dvoch rokov plnené. Okrem toho sa naši žiaci zúčastnili vyučovania v dvoch talianskych školách, mali možnosť podieľať sa na poobedňajších športových krúžkoch a samozrejme komunikovať s deťmi aj ostatných partnerov v anglickom jazyku. V súvislosti s projektom sa boli pozrieť v Ríme a Vatikáne, videli jaskyňu Grote di Pastena, Taliansky národný park a mnoho iného. Nakoľko sa hovorí, že je lepšie raz vidieť ako stokrát počuť, môžete si pozrieť nasledujúce video.
Dňa 3.11.2009 navštívili naši piataci rodný dom ľudového drevorezbára Ing.Dušana Šarkana, ktorý im predstavil svoje umelecké diela a vysvetlil ako vznikajú drevené reliéfy a plastiky. Nielenže nám porozprával o technikách drevorezbárstva, ale naši žiaci si mohli tieto techniky aj vyskúšať, čo bolo pre nich veľkým prínosom. Z Vrboviec sme si odniesli veľa nových skúseností, vedomostí a zážitkov. Cestou sme pozorovali prírodu a pri Rimave sme si súťažnou formou medzi V.A a V.B zopakovali získané vedomosti z prírodopisu. Učenie v prírode, kde žiaci nielen počujú pojmy, ale môžu si ich aj prakticky osvojiť, bolo ďalším obohatením ich vedomostí.
V jednu októbrovú stredu sme si my, žiaci VI. A, povedali, že sa zahráme na pravekých umelcov a vyrobíme výrobky, ktoré vyrábali aj ľudia v dávnom praveku. A tak sme modelovali, robili odliatky, plietli, vyrábali šperky,... Bol to tvorivý deň a aspoň vieme, že aj ľudia v dávnych dobách boli šikovní a kreatívni.
Jedno z tém hudobnej výchovy v 9.ročníku je "Tanec a hudba". Žiaci si pripravili názorné ukážky tancov:
20.storočie - "stoličkový" rock and roll
19.storočie - valčík
18.storočie - menuet
15.-17.storočie - pavana
Dňa 26. 10. 2009 sa v rámci plnenia ŠkVP (predmet dejepis) uskutočnila beseda s výrobcom pôvodných ľudových kyjatických hračiek - p. Rudolfom Stehlíkom. Len v nedávnom čase mu bol udelený titul majster ľudovej umeleckej výroby. Besedy sa zúčastnili žiaci 6. ročníka, ktorí sa tak veľa dozvedeli o samotnej histórii hračiek od praveku až po súčasnosť, ďalej techniky, akými boli hračky vyrábané, a aké špecifiká sa spájajú s hračkami v súvislosti s naším regiónom. Sme za túto besedu veľmi vďační a veríme, že sa s pánom Stehlíkom pri podobných príjemných besedách ešte stretneme.
26.10.2009 sa v našej škole opäť uskutočnil program pre našich starších spoluobčanov, spojený s krátkym posedením pri koláčikoch a káve. Vždy nám urobí radosť, keď môžeme vidieť úsmev na tvári našich starých rodičov a starších priateľov z Klubu dôchodcov. Aj tohto roku sme sa príjemne pobavili a už sa tešíme na budúce stretnutie.
V mesiaci október sa uskutočnilo aj školské kolo v prednese povesti - Timravina studnička. V II. kategórii sa umiestnili:
1.miesto: Erika Rapčanová, VI.A
2.miesto: Stanka Vetráková, VI.A
3.miesto: Lucka Krajčiová, VI.A
V III. kategórii:
1.miesto: Deniska Kutliaková, VII.A
21.októbra sa víťazky školského kola súťaže v prednese slovenskej rozprávky, TAMARKA VETRÁKOVÁ z 2.A, DOMINIKA BRŤKOVÁ zo 6.A a DENISKA KUTLIAKOVÁ z 8.A, zúčastnili regionálneho kola v Drienčanoch. Tamarka Vetráková si tretím miestom získala postup na celoslovenské kolo, kde bola tiež úspešná a získala aj tu tretie miesto. Srdečne jej blahoželáme a všetkým dievčatám ďakujeme za krásnu reprezentáciu školy.
Tento deň si pripomenula aj naša škola niekoľkými aktivitami. A to:
Dňa 8. 10. 2009 sa na našej škole opäť uskutočnilo školské kolo súťaže v prednese rozprávky: Zlatá podkova, zlaté pero, zlatý vlas. V druhej kategórii sa ho zúčastnilo 13 žiakov, v tretej 6.
Umiestnenie je nasledovné:
II. kategória:
1. miesto: Dominika Brťková VI.A
2. miesto: Erika Rapčanová VI.A
3. miesto: Ninka Lukáčová VI.B
III. kategória:
1. miesto: Deniska Kutliaková VII.A
2. miesto: Lucka Cibuľová VII.B
3. miesto: Kristínka Rubintová IX.r.
SRDEČNE BLAHOŽELÁME!
Dňa 7. 10. 2009 sme my, žiaci VI.A triedy, navštívili obec Vyšný Skálnik, kde sme sa spolu s pani učiteľkou Juhaniakovou zahrali na pravekých ľudí. Najprv sme prešli dlhú túru až ku jaskyniam. Keď sme už boli na mieste, kreslili sme kriedami praveké zvieratá (býky, mamuty) na steny jaskyne. Potom nás šaman Kristián zvolal k obradu, po ktorom sme išli - akože -loviť zver. Ulovenú zver (špekačky) sme si opiekli a zjedli. No potom sme už museli ísť na vlak. Bolo tam super!
VI. A
Na konci septembra sme žiaci VI.B triedy zažili na vlastnej koži, ako žili pravekí ľudia. Bolo to vo Vyšnom Skálniku. Prišli sme tam a obliekli sme sa ako pravekí ľudia. Potom sme kreslili na steny jaskyne praveké zvieratá. Vyrobili sme si oštepy a uskutočnili obrad pred lovom. Do maľby na stene sme hádzali oštepy a potom sme šli von loviť zver. Ulovené zviera sme si opiekli a zjedli. Bola to paráda a boli sme veľmi šťastní.
Michal Šarišský VI.B
Na hudobnej výchove žiaci v téme "Pravek" vytvárali hudobné nástroje - predovšetkým rytmické - z rôznych materiálov. Tu sú niektoré výsledky ich práce.
To je mestečko v Taliansku, do ktorého sa chystáme od 12.októbra 2009 do 16.októbra 2009 s našimi p.učiteľkami, aby sme zahájili plnenie nášho vzdelávacieho projektu Comenius pod názvom Všetky rieky plynú do jedného mora. Veľmi sa tešíme, ale cítime aj veľkú zodpovednosť. Budeme si všetko všímať a keď sa vrátime, tak Vám sprostredkujeme naše skúsenosti a poznatky. Kto to bude? Petra Sihelská, Denis Ištok, Alexander Szöke, Monika Brndiarová.
Myslite na nás.
V tomto šk.r.2009/2010 sme zažili prvý úspech na súťaži Mladý záchranár, ktorú usporiadal obvodný úrad V Rimavskej Sobote - odbor CO a KR, kde sme obsadili 1. miesto v našom okrese, 2. miesto v obvode Rimavská Sobota a Rožňava a 1. miesto v Medzinárodnej účasti SR a Maďarska. Spolu súťažilo 27 družstiev a my sme sa stali víťazi. Veľmi sme sa tešili a radosť sme urobili i nášmu pánovi učiteľovi a našej škole. Kto sa to vlastne tešil ako prvý? Petra Geňová, Mariana Parobeková, Alexander Szöke, Ľuboš Dovala, Mgr.Peter Pláštik.
Držte nám palce, dostali sme pozvanie na kraj a do Maďarska.
Ďakujeme mestským policajtom, ktorí v mesiaci september sprevádzali žiakov 1.stupńa ZŠ Klokočova na dopravnom ihrisku. Trpezlivo učili žiakov pravidlá cestnej premávky, ktoré, ako chodci, majú poznať. Ešte raz ďakujeme a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.
Učiteľky ZŠ Klokočova
V piatok, 18.9., k nám prišla na návštevu Mirka Bagačková so svojim psom Arisom. Bol veľmi šikovný, ukázal nám všelijaké povely - sadni, ľahni, popros a vedel štekať podľa prstov. Mohli sme ho pohladkať a dali sme mu aj piškóty. Bolo to veľmi pekné a veľmi sa nám jeho vystúpenie páčilo.
Tamarka a Natálka z 2.A
Naša škola sa zapojila do projektu "Modernizácia vzdelávacieho procesu na základných školách", ktorý je financovaný z prostriedkov Európskej únie, ktorého cieľom je modernizovať vyučovací proces v Modernej škole 21.storočia. V tomto projekte sme sa stali úspešnými a dvaja naši učitelia budú plniť ciele tohto projektu. Okrem toho, dostanú k práci 8 počítačov, 2 notebooky, 1 dataprojektor v celkovej hodnote 8 147,07 €
Naša škola bude využívať vo svojom výchovno-vzdelávacom procese v tomto školskom roku 2009/2010 internetový portál "bezkriedy", ktorý bude slúžiť na naše obohatenie a spestrenie. Veľmi sa tešíme.
9. 9. 2009 sme si na našej škole opäť pripomenuli Deň holokaustu. Deviatačky Kika Rubintová, Monča Brndiarová, Dominika Libiaková, Majka Parobeková a Lenka Ondrušková si pripravili prezentáciu o deportáciách Židov do koncentračných táborov, ktorú odprezentovali ostatným spolužiakom na troch vyučovacích hodinách. Žiaci si mohli prostredníctvom dobových záberov uvedomiť, že akékoľvek názory podporujúce podobné postupy sú nebezpečné a môžu spôsobiť veľa nešťastia.
Naša škola v školskom roku 2009/2010 začína pracovať v projekte Comenius pod názvom Všetky rieky plynú do jedného mora. Naše partnerské krajiny sú: Francúzsko, Taliansko, Česká republika.
...a tak z udelenia právomoci, ktorú mám, slávnostne otváram školský rok 2009/2010. Želám nám všetkým veľa zdravia, šťastia, úspechov, porozumenie, elánu. Pokúsme sa spolu hľadať radosť a šťastie, odhaľovať tajomstvá života a žiť plnohodnotný život.
Dnes slávnostne prijímam do našej rodiny nových žiakov a prváčikov. Obráťme preto na nich pozornosť a záviďme im - ich detstvo, iskru v očiach a hlavne tú obrovskú túžbu po poznaní...
... pretože sme nastúpili na cestu modernejšieho vzdelávania, ktoré si vyžaduje tvrdšiu prácu zo strany nielen žiakov, ale i učiteľov a zamestnancov školy, musíme všetci spolu dobre spolupracovať, podnecovať sa a podporovať iniciatívu každého...
Milí žiaci,
pozývame Vás na slávnostné otvorenie školského roka 2009/2010, ktoré sa uskutoční dňa 2.septembra 2009 o 8:00 hod. v hlavnej budove ZŠ.
Tešíme sa na stretnutie s Vami.
Všetkým žiakom a zamestnancom našej školy prajeme príjemné prežitie prázdnin, veľa oddychu a harmónie a najmä slnečnú náladu aj v daždivých dňoch.
30.júna sa uskutočnilo slávnostné ukončenie šk.roka 2008/2009. Radosť z blížiacich sa prázdnin sa striedala s pocitom nostalgie, ktorú cítili najmä deviataci, pretože sa uzatvárala jedna etapa ich života. Veľa šikovných a nadaných detí bolo odmenených nielen pochvalou pani riaditeľky, ale aj vecnými cenami. Mnohí odchádzali zo školy poslednýkrát v tomto školskom roku s rozžiarenými očami, lebo ich hrial pocit z dobrého vysvedčenia, iných vysvedčenia trochu pálili. No pre všetkých to bol jeden z najočakávanejších dní, celoročná práca sa naplnila a už ostáva len rozbehnúť sa do náruče letných prázdnin.
Viete o tom, že kým my - prváci a druháci – doma spíme, našu školu stráži DUCH VYDRIDUCH? Na konci školského roka sme sa mu chceli poďakovať, ale pretože duchov môžeme stretnúť len v noci, zostali sme v piatok 26. júna spať v škole aj my. Pani učiteľky pre nás pripravili zaujímavé súťaže, opekané klobásky na večeru, zákusky aj chutný čaj. Počas hier na dvore sme nás „nečakane“ prepadli zamaskovaní chlapci, ktorí od nás žiadali výkupné. My sme sa však presvedčili, že ujovia z mestskej polície nám aj v takomto prípade pomôžu. Večer, keď sa zotmelo sme sa dočkali aj Ducha Vydriducha. Po pozretí peknej rozprávky sme rýchlo zaspali, a ráno po raňajkách už pre nás prichádzali rodičia. Ahoj, škola, prídeme zase po prázdninách.
Pekné slová, harmónia, radosť v očiach detí, ale i rodičov a starých rodičov, poďakovanie za lásku a starostlivosť. V tomto duchu prešlo jedno z obyčajných popoludní v našej škole. Bolo venované rodine. Prajeme všetkým, aby vlastnili to najcennejšie, RODINU
Druháci už vedia, že moderný človek potrebuje ovládať prácu na počítači. V záujmovom krúžku najprv spoznali SKICÁR, kde z jednoduchších obrázkov vznikali postupne zložitejšie. Neskôr pridali aj prácu s textom vo WORD-e. Naučili sa vytvoriť tabuľku a vkladať ju aj s obrázkami do textu. Ovládajú aj základy práce s INTERNETOM. Na Vianoce už posielali svojim rodinám vianočné pozdravy a na záver si vedeli samostatne pripraviť napríklad malý letáčik, ktorý Vás pozýva na 3-dňový zájazd. No, nešli by ste?
Žiaci II.A triedy pracovali počas celého školského roka usilovne ako včeličky. Preto sa v poslednom mesiaci porovnali s ozajstnými včelami. V jednom týždni si čítali o včelách v čítanke, kreslili ich na výtvarnej výchove, dozvedali sa o ich živote na prvouke, a všetci hľadali ďalšie informácie v encyklopédiách, časopisoch a na internete. A tu je výsledok týždňového projektu.
V tematickom celku Rastliny sme získavali nielen vedomosti - druhy rastlín, podmienky pestovania, časti tela stromov, kríkov a bylín, plody a semená rastlín, rastliny z okolia školy, ale hlavne sme si pestovanie rastlín vyskúšali v praxi. A šlo nám to veľmi dobre.
Šťastní a zdraví, posilnení mnohými zážitkami a vedomosťami. Náš pobyt v škole v prírode bol plný výletov, turistických vychádzok, súťaží, kvízov a samozrejme hier a diskoték. V prostredí, obklopenom prekrásnou prírodou Štiavnických vrchov, koníkmi, poníkmi, danielmi, muflónmi a dobrými ľuďmi, sme prežili päť dní. Pozorovaním a priamym štúdiom zvierat a okolitej prírody bolo pre nás učenie zážitkom a radosťou.
Naše denníčky zo školy v prírode sa zaplnili piatimi stranami a my Vám ponúkame, ako sme sľúbili, najvtipnejšie vety:
Milí rodičia a starí rodičia, pozývame Vás na pekné popoludnie strávené v našej škole dňa 25.6.2009 o 15:30.
Prijmeme Vás s milým programom a občerstvením. Zároveň oceníme niektorých rodičov a starých rodičov za pomoc a podporu, ktorú nám preukazujete.
Poslednú hodinu biológie sme venovali prezentácii projektov o faune a flóre nášho regiónu.
Žiaci V.ročníka
Hudobná výchova 9.roč. poskytuje mnoho priestoru populárnej hudbe, ktorá je mládeži najbližšia. Posledné mesiace šk.roka žiaci tohto ročníka majú možnosť si pripraviť vlastné hodiny, kde prezentujú pred spolužiakmi to, čo radi počúvajú. Že sú hodiny pre nich zaujímavé svedčí aj fakt, že sa pripravujú a využívajú rôzne formy prezentácií.
Treba veriť, že hudba bude aj naďalej neoddeliteľnou súčasťou ich života.
Škola v prírode bola super, lebo sme chodili na kúpalisko a rôzne výlety. Boli sme vo Svätom Antone a v Banskej Štiavnici. Vo Svätom Antone nám ukázali kaštieľ s jeho náučným chodníkom. V Štiavnici sme si prezreli historickú časť mesta a boli sme na nákupoch. Ešte pred výletom sme absolvovali túru ku krížu. V predposledný deň pobytu v ŠvP nám pán učiteľ a pani učiteľky zorganizovali skvelé súťaže. Víťazi boli odmenení. A mohla sa začať rozlúčková diskotéka.
Aj učenie môže byť niekedy zábavné, o tom sme sa presvedčili na mnohých hodinách v III. A. Veľmi ľahko sme sa preniesli do doby pred niekoľko miliónov rokov a vyrobili sme si vlastný pieskovec. Poslúžila nám na to len voda, sadra, piesok a trochu trpezlivosti.
O našich šikovných rukách presvedčíme každého, kto sa pozrie na našu mačaciu farmu.
Určite zaujme aj "kadernícky salón", ktorého výroba trvala trošičku dlhšie, o to viac sme sa tešili, keď našim "holohlavcom" začali vyrastať prvé vlasy.
Na riešenie lodičkových krížoviek z vybraných slov sme si už dávno zvykli, vždy sa tešíme, keď môžeme na ukotvenú loď prilepiť ďalšieho pasažiera, skrytého v tajničke.
Oteckov by určite zaujímalo, čo sa stane s jeho klincami za 6 mesiacov, keď ich nechá niekde vo vlhku. Aj my sme boli na to zvedaví a dnes už vieme, že kovové predmety obľubujú suché prostredie.
Stretávame sa aj s "rozprávkovým" vrecom, do ktorého hádžeme alebo si vyberáme rôzne úlohy z matematiky, alebo zo slovenského jazyka.
Jednou z najobľúbenejších hodín boli aj naše hodiny prírodovedy, keď nás pani učiteľka zaviedla do prírodopisnej učebne a objavovali sme spolu záhady ľudskej kostry...
Dňa 11. 6. 2009 žiaci prvých ročníkov navštívili Ekorelax v Rimavskej Sobote. Získali a zároveň využili poznatky, ktoré nadobudli počas školského roka o faune a flóre. Všetci prváci dokázali svojím správaním a vedomosťami, že sú už veľkí prváci a môžu sa tešiť do druhého ročníka.
Po krátkom stretnutí pána primátora Mgr. Michala Bagačku s pánom ministrom SR Ing. Stanislavom Becíkom, PhD, sme aj my, žiaci ZŠ Klokočova Hnúšťa, mali možnosť privítať túto vzácnu návštevu. V rámci Dní zdravia sa nám p.minister prihovoril a zdôraznil význam zdravej výživy pre človeka. Zároveň nám priniesol dary blízke jeho odvetviu - jahody, jablká, hrach, mlieko, jogurty, čo nás potešilo. Nezabudol oceniť našich výtvarníkov, ktorí vyjadrili svoj postoj k zdravému životnému štýlu. Dostali sme diplomy a vecné dary.
My sme sa p. ministrovi odvďačili peknou básničkou z vlastnej tvorby.
Ahoj, sme ziaci III. A a V.A triedy ZS Klokocova 742 a chceme vsetkym detom ukazat, ze na pocitacovom kruzku sa da naucit vela. Tento text sme pisali sami bez toho, aby sme sa pozerali na naše prsty. Ide nam to velmi dobre, aspon to hovori pani ucitelka. Za jeden rok sme zvladli takmer vsetky pismena, len nam chybaju dlzne a mäkcene, ale o tom Vam napiseme na buduci rok.
Hoci prijímacie skúšky sú už za nami a blíži sa čas oddychu po náročnom škoskom roku, naši deviataci si uvedomujú, že vzdelanie je pre nich dôležité a tento fakt nepodceňujú. Svedčí o tom aj prezentácia spisovateľov na hodine literárnej výchovy, kde tí najaktívnejší dokázali, že si vedia učivo prehĺbiť aj informáciami z Internetu. Pripravili spolužiakom pekný a hodnotný zážitok. Chceme v tom pokračovať, čaká nás moderná budúcnosť.
Dňa 26. mája 2009 sa naši žiaci Tibor Ďuriš a Pavel Ostrica (VII.A) zúčastnili okresnej súťaže LEGOMAJSTER 2009 v Hrachove a vo svojej kategórii obsadili prvé miesto. Súťaž bola zameraná na rozvíjanie kreativity žiakov, ich technického myslenia a zručností, rozvíjanie ich schopnosti prezentovať svoje zámery a výsledky práce. Žiaci zaujali porotu zostavením originálnej EKOfirmy na recykláciu a výrobu nových ekopneumatík. Môžeme dúfať, že z nich vyrastú mladí šikovní konštruktéri.
My, prváci, sme sa na hodinách čítania, písania, prírodovedy, výtvarnej a etickej výchovy venovali poznávaniu seba a svojich predkov. Každý sme si vyrobili svoj rodostrom a prezentovali seba samého a svoje sny pred spolužiakmi.
Aký by bol svet bez farieb? Smutný, jednotvárny, pochmúrny. O tom, že každá farba má svoju symboliku a význam, sme sa presvedčili sami na sebe. Každý deň vo Farebnom týždni sme sa obliekli do inej farby. Bolo to veľmi pekné a príjemné na pohľad. Žiaci ešte pripravili farebné plagáty, ktoré si môžete pozrieť v priestoroch školy alebo na fotkách.
Dňa 22.5.2009 sme sa zúčastnili v rámci školského vzdelávacieho programu s rozšíreným vyučovaním predmetov základy remeselnej výroby a dejepisu, exkurzie v Banskej Štiavnici, kde sme navštívili festival kumštu a remesiel. Deti získali predstavu o starých remeslách: drotárstvo, kováčstvo, hrnčiarstvo, šermiarstvo, atď. Niektoré remeslá si žiaci v rámci vzdelávacieho programu môžu vo vyšších ročníkoch osvojiť. Veľmi sa im páčili rytieri a ich šermiarska zdatnosť. Exkurziu hodnotíme veľmi pozitívne a dúfame, že sa jej zúčastníme aj na budúci rok.
Takmer dva mesiace sa žiaci III.A intenzívne venovali téme ochrane životného prostredia. Spolu s Malým princom od Antoina de Saint-Exupéryho riešili množstvo zaujímavých úloh. Čítali si jeho príbehy a spolu s ním hľadali možnosti ako pomôcť našej prírode. Výsledky ich bádania vo forme dvoch na seba nadväzujúcich výtvarných prác spolu so sprievodným listom zaslali do medzinárodnej súťaže "Okolo sveta". Zaujímavosťou týchto prác bolo aj to, že išlo o prácu celého kolektívu. Nezostalo však len pri slovách, na Deň Zeme svoje myšlienky premenili na skutky.
Naša exkurzia do Ban. Bystrice 15. mája sa nám veľmi páčila. Najskôr sme boli v hudobno - literárnom múzeu, kde nám pani kurátorka rozprávala o dejinách hudby. Začala stredovekom a skončila romantizmom.
Následne sme šli do Múzea SNP, v ktorom boli veľmi zaujímavé výstavy zbraní, oblečenia z 2. sv. vojny a dokonca aj chirurgické nástroje používané počas vojny.
Dozvedeli sme sa veľa zaujímavostí o 2. sv. vojne, kedy sa začala, kedy sa skončila, kto ju začal, ako prebiehala, aké mala následky.. .V areáli múzea sme si pozreli tanky a rôzne bojové stroje, tie sa nám páčili asi najviac. Tento deň bol veľmi zaujímavý a poučný. Sme vďační pani učiteľkám Rufusovej a Juhaniakovej, že nám túto exkurziu umožnili.
Kika Rubintová, Doda Libiaková 8. roč.
Táto exkurzia sa nám veľmi páčila. Sami sme si v Múzeu SNP prezentovali a zisťovali rôzne informácie, ktoré sme mohli získať aj na počítačoch, ktoré boli v múzeu k dispozícii. Dozvedeli sme sa veľa nových zaujímavých informácií, o ktorých sme predtým nevedeli. Videli sme, aké oblečenie sa používalo, zbrane, lekárske pomôcky, nádoby na varenie, topánky aj čižmy, v ktorých sa brodili v snehu, prístroje, ktorými sa vyrábali šifrované správy, rádio, oblečenie Židov v koncentračnom tábore počas 2. sv. vojny.
V literárno - hudobnom múzeu sme si vypočuli prednášku aj ukážky z rockovej hudby.
Ďakujeme.
Michaela Nosková 9.B
Odpovedali sme na súťažné otázky uverejnené v prírodovedných časopisoch a pri žrebovaní sme mali šťastie. Vyhrali sme 2 hodnotné publikácie - Útes a Veľká kniha živočíchov, ktoré spestria vyučovanie biológie.
Žiaci IX.A
Môžete vidieť krásu Arboréta v Mlyňanoch. Nádherný kaštieľ obkolesený Ambrózyho parkom, v ktorom môžete vidieť Východoázijskú, Severoamerickú plochu, Kórejskú plochu. Pergoly, pagody, jazierka, rybníky a krásny rastlinný amfiteáter sme mohli vidieť v krásny slnečný deň. Ak máte záujem prežiť voľný deň v peknom prostredí s milými ľuďmi, tu máte tip od nás.
Cestou sa zastavte a pozrite si aj krásnu pešiu zónu vo Zvolene. Aj tu si každý niečo nájde.
Žiaci IX.A
Žiaci 3.B triedy pod vedením Mgr.M.Slovákovej vypracovali v mesiaci apríl 2009 projekt z prírodovedy na tému Mačka domáca. Celý týždeň sa striedali rôzne vyučovacie metódy týkajúce sa mačky, ako divadielko, práca na koberci, telovýchovné chvíľky, počúvanie hudby, či priamy kontakt s mačkou domácou. Žiaci získavali vedomosti z rôznych zdrojov - encyklopédií, časopisov, Internetu. V triede vládla príjemná atmosféra. Žiaci sa zapájali do činností "telom i dušou", vkladali do projektu veľa námahy. Odmenou im bola návšteva Ekorelaxu v Rimavskej Sobote.
Dňa 30.4. sa žiaci I.stupňa zúčastnili besedy, ktorá bola venovaná lesom. Veľmi zaujímavým spôsobom im Ing.Murín z lesnej správy priblížil život lesov a v lesoch a samozrejme ich poučil aj o ochrane lesov.
Žiaci prvého ročníka sa v mesiacoch február až apríl zaoberali zvieratkami rôzneho druhu. Využili už nadobudnuté poznatky o živočíchoch a samozrejme získali aj nové. Poznatky potom využili pri vypracovaní a prezentovaní svojich projektov pred svojimi rodičmi a aj spolužiakmi.
Každý strom by si mohol pripomínať svoje narodeniny, ale ktovie kedy ich má. Preto všetky stromy u nás oslavujú dvakrát v roku - na jar 29. apríla a na jeseň 20. októbra.
My, druháci, sme sa rozhodli zaželať všetko najlepšie aspoň stromom, okolo ktorých často chodíme - v parku a v blízkosti školy. Objali sme ich, podali sme ruky vetvičkám. Po návrate do triedy každý žiak namaľoval pekný les a napísal aspoň jedno prianie na STROM ŽELANÍ.
Tohtoročný Deň čítania v našej škole bol veľmi zaujímavý. Naši spolužiaci z divadelného krúžku oživili tento deň viacerými divadelnými vystúpeniami, v ktorých nám predstavili mnoho rozprávok, ale aj pani učiteľky si pre nás pripravili program.
Čítali nám zaujímavé poviedky, ktoré nás aj v niečom poučili. Čítali sme aj my a aj sme sa veľa rozprávali. Je dobre, že aspoň raz do roka sa môžeme venovať v škole iba čítaniu kníh. Budeme radi, ak tento Deň čítania bude v našej škole aj budúci rok a keď naši spolužiaci nebudú čítať len časopisy, ale aj knihy, lebo my ich určite budeme čítať naďalej.
Ďakujeme za tohtoročný Deň čítania.
Diana Doleszová a Dada Babicová zo 7. A
Svoj pozitívny vzťah k ľudovej hudbe a hudobné nadanie predstavili žiaci 2.-6. ročníka na školskom kole súťaže Slávik Slovenska.
Výsledky šk.kola:
I.kategória
1. Veronika Moncoľová 2.A
2. Martin Rapčan 2.A
3. Dajana Nerádová 3.B
II.kategória
1. Lucia Krajčiová 5.A
2. Gabika Balciarová 4.r.
3. Zuzana Filkorová 6.B
Aj naši žiaci obstoja v konkurencii. Svedčí o tom úspešnosť nášho žiaka Michala Turoka na celoštátnom kole biologickej olympiády kat.C, ktoré sa konalo 22.-24.4.2009 v Rakoviciach. Prezentoval projekt Eko očko v teréne a tak sa mnohí iní mohli dozvedieť niečo viac o našom meste a jeho okolí. Že sa mu podarilo v konkurencii obstáť svedčí 6. miesto vo výsledkovej listine.
Dňa 23.04. sme sa zúčastnili krajského kola v gymnastickom štvorboji v Banskej Bystrici, kde sme sa umiestnili na 7. mieste. Dievčatá sa snažili, ale konkurencia bola veľmi veľká. Súťažili sme proti športovým školám zameraným na gymnastiku aj napriek tomu sa dievčatá snažili za čo im veľmi pekne ďakujem. (B.Sliacka, N.Bukviarová, M. Parobeková, D. Migaľová, K. Rubintová).
Škola, to nie je len učenie sa a skúšanie. Sú to aj príjemné chvíle strávené v kolektíve spolužiakov, rôzne humorné i vážnejšie príhody, ale i šibalstvá a perličky spoza školských lavíc. V tomto duchu sa niesla beseda žiakov V.A a V.B o škole a vyučovaní v minulosti. Beseda sa uskutočnila v rámci vyučovacej hodiny občianskej výchovy. O svoje spomienky na školu sa so žiakmi podelili bývalé panie učiteľky Mgr. Lenka Sedláková a Mgr. Marta Jurčová. Žiakov ich spomínanie veľmi zaujalo. Škoda, že čas tohto milého stretnutia ubehol veľmi rýchlo. Jeho poslaním bolo porovnať v akých podmienkach sa žiaci učili predtým a v akých sa učia teraz.
Hľadáme odpovede na rôzne otázky o Zemi, pôde, zvieratách, rastlinách, vode, vzduchu, vesmíre a človeku. Odpovede nám pomôže poskytnúť nielen škola, ale i praktické skúsenosti a sám život. Zistili sme, že my ľudia môžeme najviac prispieť k pochopeniu Zeme a jej ochrane. Len aby sme mali ochotu a snahu. My sme upratovali, presádzali, robili zber, čistili potoky, ... Je to málo alebo veľa? Myslíme si, že je to však dobrý začiatok.
Deň Zeme v IX.B
Po horlivej príprave na prezentáciu projektu deviataci pred svojimi mladšími spolužiakmi zo VII. a VIII. roč. odprezentovali projekt na tému Vplyv človeka na životné prostredie a potom sa vybrali do ulíc mesta - na zber papiera a vyčistiť amfiteáter. Nazbierali niekoľko vriec odpadu.
Deň Zeme v II. ročníku
Aj druháci urobili pri príležitosti Dňa Zeme kus užitočnej práce, ktorou prispeli k zachovaniu krásy prírody. Navštívili dva pramene vody pod Sincom, ktoré vyčistili vylovením nečistôt. Najprv si pomáhali konármi, ale neskôr neváhali ponoriť do vody aj ruky - veď prírodu najlepšie cítime, keď sa jej dotýkame. Okrem dobre vykonanej práce si druháci posedeli v tráve, rozoznávali spev vtákov, spoznávali stromy a kvety, niektorí zazreli aj srnku. Vzťah k prírode sa najlepšie rozvíja v prírode.
Deň Zeme v V. ročníku
Tento krásny slnečný deň sme prežili naozaj zmysluplne. Po príchode do školy si žiaci pripravili prezentácie, týkajúce sa našej Zeme - o lese, pôde, rastlinstve, živočíchoch, ochrane životného prostredia, ..., ktoré potom predstavili svojim spolužiakom z iných tried. Po prezentáciách sme šli do mesta a zbierali sme smeti, čistili breh Rimavy či vyrábali transparenty, upozorňujúce na dnešný deň - Deň Zeme- a vyzývajúce na jej ochranu a väčšiu úctu k našej planéte.
Deň prežitý v prírode a v súlade s ňou nebol určite stratený. Kiež by sme takto prežívali všetky dni!
Deň Zeme v I. ročníku
22.apríla sme svoju pozornosť venovali Zemi, ktorá nám dáva všetko. Aj my sme si vedomí dôležitosti ochrany životného prostredia a tak sme čistili okolie školy, pracovali s odpadovým materiálom a študovali knihy o prírode. Bol to zaujímavý deň.
Naše deviatačky na okresnom kole biologickej olympiády doslova "vymietli" prvé priečky a idú nás reprezentovať na krajské kolo.
Botanika
1. miesto Michaela Šramková
2. miesto Kristína Hedvigiová
Zoológia
1. miesto Michaela Forgáčová
2. miesto Martina Balciarová
Držte im palce.
Šťastie je vraj vrtkavé. Takéto sú však naše názory na stále šťastie, z ktorých vznikla dokonca pyramída šťastia :-) - každá trieda totiž vytvorila papierovú tehličku, na ktorú napísala svoju predstavu o šťastí.
Na školskom kole biologickej olympiády predstavili svoje projektové práce žiaci 9.A a 7.A triedy: Michal Turok, Filip Guzma, Igor Hedvigi a Tibor Ďuriš. Naplno sa pri tom prejavila ich kreativita, dobré komunikačné schopnosti a pracovný elán, ktorými inšpirovali ďalších malých biológov.
Dňa 2.4.2009 sa konalo okresné kolo súťaže v prednese poézie a prózy - Hviezdoslavov Kubín.
Naši recitátori sa umiestnili nasledovne:
Simon Ištók (III.A) - 3.miesto
Dominika Brťková (V.A) - 3.miesto
Natália Bukviarová (VIII.) - 3.miesto
Lenka Ondrušková (VIII.) - 2.miesto
Svetom zvierat sme precestovali na prírodovede, výtvarnej, hudobnej výchove, čítaní, písaní, ba i na matematike. Že sa to nedá? Pozrite si fotky.
Prvý apríl bol v našej škole naozaj veselý. Mohli sme si vytvoriť taký účes, aký by sme si neodvážili spraviť vo všedný deň. Tu je zopár názorov na školský 1. apríl:
Bolo to super, mohli by sme tak chodiť celý rok.
Dobré, len aj učitelia sa mali inak učesať.
Bola sranda.
Ľudia sa ma zľakli. :-)
Aj keď sme len prváčatá,
rozprávkový svet nás láka.
Trpaslíci, obri
sú kamaráti dobrí.
Bosorky a ježibaby,
čudujte sa, máme radi.
Princezné a vodné víly
zas náš niečím prekvapili.
A na šťastné konce,
zazvonia vždy zvonce.
Dňa 31.03.2009 sme sa zúčastnili obvodného kola v gymnastickom štvorboji v Rimavskej Sobote. Súťažili sme v dvoch dievčenských kategóriach. Kategória "B" ( D.Brďková, I. Brďková, N. Perenčayová, V. Sliacka, D. Lacková). Dievčatá sa umiestnili na peknom 2. mieste. Kategória "C" (N. Bukviarová, K.Rubintová, M. Parobeková, D. Migaľová, B. Sliacka). Dievčatá sa umiestnili na 1. mieste, pred ZŠ Tisovec, ZŠ RS , suverénne vyhrali svoju skupinu a postúpili na krajské kolo, ktoré sa koná 24.04. 2009 v Banskej Bystrici. Držte nám palce.
Dňa 19.3.2009 sa opäť konalo školské kolo súťaže v prednese poézie a prózy - Hviezdoslavov Kubín.
Najlepší recitátori sa umiestnili nasledovne:
POÉZIA
II. kategória:
1. miesto: Stanislava Vetráková V.A
2. miesto: Zuzana Filkorová VI. B
3. miesto: Erika Rapčanová V.A
III. kategória:
1. miesto: Natália Bukviarová VIII. r.
2. miesto: Lenka Ondrušková VIII. r.
3. miesto: Kristína Rubintová VIII. r.
PRÓZA
II. kategória:
1. miesto: Denisa Kutliaková VII. A
2. miesto: Dominika Brťková V.A
3. miesto: Sofia Slováková VII. A
BLAHOŽELÁME!
Dňa 18. 3. 2009 sa deviataci mali možnosť dozvedieť všetko, čo ich zaujíma o partnerských vzťahoch, o záležitostiach týkajúcich sa len dievčat a len chlapcov. Besedu viedla Mgr. G.Gálová z Pedagogicko-psychologického centra v Rim. Sobote, s ktorou naša škola aktívne spolupracuje a ktorej prednášky a odborné rady sú pre nás obohatením.
Vesmír... . Kto vie, čo sa v tej nekonečnej diaľke ukrýva? Svoje predstavy vyjadrili aj naši žiaci na regionálnom kole výtvarnej súťaže Vesmír očami detí. Práca Lenky Tomengovej získala 3.miesto a spolu s prácou Tamarky Vetrákovej postúpili na celoslovenské kolo. Držíme im palce!
Známy pedagóg J.A. Komenský povedal:
Cieľom ankety bolo zistiť stravovacie návyky žiakov našej školy.
Potešili nás zistenia, že:
V mesiaci február sa uskutočnila beseda s p. náčelníkom Mestskej polície v Hnúšti - p. P. Migaľom - na tému kulty a sekty. Zúčastnili sa jej žiaci 9. ročníka, aby poznali nástrahy kultov a ich vplyvu na mladých ľudí.
Žiaci 6. a 7. ročníka sa zase porozprávali s Mgr. J. Cirákovou z Pedagogicko-psychologického centra v Rim. Sobote na tému šikanovanie a týranie v rodinách. Žiaci boli poučení najmä o tom, čo všetko sa už hodnotí ako šikanovanie, ako sa mu dá odolávať a ako sa šikanovanie postihuje.
Žiaci 5.A triedy našej základnej školy isto nezabudnú na pekne prežitý 27.február 2009. Spolu s pánom učiteľom Petrom Cavarom sa vydali ráno vlakom do Rimavskej Soboty. Čakal tam na nich pestrý a zaujímavý program. Najskôr navštívili štátny okresný archív, kde sa dozvedeli mnoho zaujímavého o ochrane a uchovávaní vzácnych starých listín. Ďalej prežili neopakovateľné chvíle v malom zooparku Ekorelaxu v Rimavskej Sobote. Na vlastné oči mohli vidieť niektoré naše i cudzokrajné zvieratká. Nakoniec si žiaci prezreli poučnú výstavu učebných pomôcok v priestoroch gemerského múzea. Po výklade lektorky sa s niektorými pomôckami mohli zahrať. Šťastní na duši sa vrátili na obed vlakom domov.
Dňa 23.03. - 27. 03. 2009 sme sa zúčastnili základného lyžiarskeho výcviku. Výcvik bol zameraný na osvojenie si základných lyžiarskych zručností, získať dobrý pohybový návyk a na zlepšovanie vzťahov skupine a kolektíve. Žiakov lyžovanie bavilo o čom svedčí aj 100% úspešnosť zvládnutia základných lyžiarskych zručností všetkými žiakmi.
Pekné rozprávkové postavičky, príjemné prostredie, voňajúce koláčiky a čaj, veselá hudba. To všetko sme videli a zažili 20.2.2009. Naše p.učiteľky pre nás pripravili súťaže a hry, mamičky pekné oblečenie. Perfektná nálada a dobrý pocit. Ďakujeme
Náš p.učiteľ Pláštik nás zapojil do súťaže MiniMax Volley ml.dievčatá. Sme rady, že ho máme a venuje sa nám. Svojou radou a prístupom k životu nám spríjemňuje náš školský život. Aj my sme šikovné: Dada, Dida, Denisa, Stanka, Bibka, Nika, Peťka, Erika, Simonka, veď sme postúpili do štvrťfinále. Držte nám palce.
Medzi žiakov VI.A a VI.B triedy zavítal náčelník mestskej polície v Hnúšti pán Milan Migaľa. Počas vyučovacích hodín občianskej výchovy uskutočnil so žiakmi besedu o pravidlách chodcov a cyklistov v cestnej premávke. Zaujímavým spôsobom dokumentoval porušovanie dopravných predpisov a na príkladoch vysvetlil príčiny dopravných nehôd.
Dňa 13. 2. 2009 sa v našej škole slávil Valentín - sviatok zaľúbených - netradičným spôsobom. Tí žiaci, ktorí mali v piatok na sebe ružové alebo červené oblečenie, mali na vyučovacích hodinách imunitu - nemohli ich učitelia oznámkovať. Naša škola sa teda premenila v tento deň na ružovo-červené more. Zároveň sme mali nejakým spôsobom prejaviť, že máme kamarátov či učiteľov radi. Niektorí písali pekné valentínske odkazy a malí piataci hromadne všetkých objímali. :-)
Kiežby bolo každý deň vidieť toľko lásky!
Dňa 9.2.2009 žiaci V.B triedy navštívili Štátny archív v Rim. Sobote s cieľom oboznámiť sa s obsahom a fungovaním archívu. Samostatnou prácou - vyhľadávaním informácií o meste Hnúšťa z tamojších písomných materiálov si vyskúšali historické bádanie a zároveň získali nové informácie o svojom meste, čím zároveň napĺňajú Školský vzdelávací program našej školy v oblasti regionálnej výchovy.
Ôsmaci našej školy sa veľmi potešili, že mohli medzi sebou na vyučovacej hodine občianskej výchovy privítať pána viceprimátora a poslanca mestského zastupiteľstva v Hnúšti Bc. Martina Pliešovského. Jeho rozprávanie bolo zaujímavé od prvej chvíle a počas celej vyučovacej hodiny ho žiaci počúvali a boli zvedaví na niektoré otázky súvisiace s plánom rozvoja Hnúšte v najbližších rokoch. Škoda, že čas vymedzený na rozhovor ubehol veľmi rýchlo. Stretnutie sa tešilo veľkému záujmu a žiakov dokázalo ľudsky obohatiť.
Dňa 5.2.2009 sa uskutočnilo obvodné kolo v basketbale na gymnáziu Mateja Hrebendu v Hnúšti. Turnaja sa zúčastnili 4 družstvá: ZŠ Klokočova, ZŠ Nábrežie Rimavy, Gymnázium a ZŠ Tisovec. Naša škola sa umiestnila na peknom 3 mieste. Očakávali sme lepšie umiestnenie, ale naši hráči boli tesne po prekonaní chrípky, čo sa ukázalo na ich fyzickej kondícii. Hráči: Henrich Hochman, Lukáš Polák, Ján Sendrei, Tomáš Katreniak, Alexander Szöke, Roman Škultéty, náhradník: Maroš Oláh.
Sú aj takí, ktorých baví svet a robia všetko preto, aby ho lepšie spoznali a rozumeli mu. To sú oni:
Dominika Brťková 5.A, Erika Rapčanová 5.A, Matej Bejtic 6.A, Tomáš Guzma 6.A, Tibor Ďuriš 7.A, Pavel Ostrica 7.A, Denis Ďuriš 8.r, Alexander Szöke 8.r, Michal Turok 9.A, Filip Guzma 9.A. A sú naozaj výborní.
Umiestnenie na okresnom kole:
Dominika Brťková - 1.miesto
Erika Rapčanová - 2.miesto
Tomáš Guzma - 2.miesto
Tibor Ďuriš - úspešný riešiteľ
Pavel Ostrica - úspešný riešiteľ
Michal Turok - 2.miesto
Filip Guzma - 1.miesto.
Držte im palce na kraji. Gratulujeme aj p.učiteľkám.
Dňa 29.januára našu školu poctila vzácna návšteva. Medzi žiakov V.A a V.B triedy zavítali členky Klubu dôchodcov v Hnúšti - pani Dominiková a pani Zdechovanová, aby na besede priblížili žiakom fašiangové zvyky. Priebeh besedy usmerňoval p.učiteľ Cavar. Čas milého stretnutia ubiehal v milej a srdečnej atmosfére. Žiaci kládli milej návšteve zaujímavé otázky. Ku koncu besedy si všetci prítomní zaspievali najznámejšie fašiangové piesne za doprovodu harmoniky. Beseda sa uskutočnila v rámci výchovy k manželstvu a rodičovstvu, ktorá si kladie za cieľ, aby vštepovala úctu k rodinným a spoločenským tradíciám.
So žiakmi 1.ročníka sa uskutočnila beseda, kde žiaci mali možnosť hovoriť o svojom vzore v rodine. Výsledok bol asi taký, že nevedia povedať vzor z rodiny, sú nimi skôr rozprávkové postavičky.
V druhom ročníku žiaci zhodnotili rôzne ľudské zlozvyky, ale lepšie sa im hovorilo o zlozvykoch iných ako svojich.
Žiaci deviateho ročníka sa mali možnosť v rámci vyučovacej hodiny občianskej výchovy stretnúť s vedúcim pobočky Slovenskej sporiteľne v Hnúšti, pánom Miroslavom Bystrianskym. Beseda s ním sa uskutočnila v IX.A a v IX.B triede. Jeho rozprávanie o bankovkách, o eure, bankomatových kartách a moderných službách pre obyvateľstvo žiakov veľmi zaujalo. Dali to najavo viacerými otázkami, na ktoré dostali i pohotovú odpoveď. Informácie ktoré sa dozvedeli využijú vo svojom praktickom živote.
Naše dievčatá 5.-6.ročníka sa snažia statočne bojovať v tejto súťaži. Zatiaľ im to ide dobre. Držte im palce.
Pekné športové popoludnie strávili mladí športovci v telocvični, kde si merali svoje športové schopnosti. Veľmi sa tešili, bojovali statočne. Zúčastnilo sa 50 detí a najlepší boli ocenení diplomom a sladkosťami. Gratulujeme.
Tešili sme sa a budeme sa tešiť na Vás. Ste šikovní, tak ako my. Vaši starší kamaráti.
2.-3.roč. 6 súťažiacich
1.miesto Simon Ištók 3.A
2.miesto Ivana Kasáčová 2.B
3.miesto Veronika Moncoľová 2.A
4.-5.roč. 9 súťažiacich
1.miesto Vanessa Stahová 4.r
2.miesto Dominika Brťková 5.A
3.miesto Lucia Krajčiová 5.A
6.-8.roč. 4 súťažiaci
1.miesto Denisa Kutliaková 7.A
2.miesto Matej Bejtic 6.A
3.miesto Bianka Radičová 6.A
Deniska Kutliaková zo 7.A sa na okresnom kole tejto súťaže umiestnila na 3. mieste.
Všetkým BLAHOŽELÁME!
Láska medzi ľuďmi, pekné slová a úcta, to sú veci, ktoré majú byť medzi nami. Naši žiaci si toto pripomenuli pri slávnostnom vianočnom stole. Tichá hudba, zvedavosť v očkách, krása detí a darčeky...
Vianočná kapustnica, punč, sladkosťi, čaj a káva, hračky a výrobky, to všetko patrilo do našej akcie "Nie si sám". Všetci učitelia ale i niektorí žiaci a predseda Rady školy prispeli či už materiálne, alebo organizačne k splneniu cieľa tejto akcie. Chceli sme odkázať všetkým, že aj keď sa v živote ocitnú v ťažkých chvíľach, myslia si, že sú na dne a sú opustení, sami, tak to nie je pravda. Lebo vždy pri nich niekto stojí a posúva ich vpred.
Výťažok 11 200,- Sk odovzdali členovia prípravného výboru akcie DEDESU dňa 19.12.2008 ako vianočný darček.
Ďakujem všetkým kolegom, zamestnancom, žiakom a Ing. P.Rukavicovi za dobro, ktoré dokázali v predvianočnom zhone pozbierať do veľkého uzlíka a odovzdať deťom, ktoré to potrebujú.
Radosť, láska, pokoj sa niesli počas nášho vianočného programu, v ktorom naše deti odovzdali všetkým prítomným svoje čaro. Boli nádherné srdcom, čisté a úprimné. Ukázali všetkým, že dokážu spríjemniť chvíle tomu, kto ich vníma a má rád. Preto im želáme, nech v ich očiach žiari iskrička šťastia a stretávajú ich samé dobré veci.
Ako prežívali Vianoce naši starí rodičia, to nám prišla porozprávať stará mama našej spolužiačky Terezky, pani Zdechovanová. K zvykom pripojila vianočné piesne, modlitbičky a sladké koláčiky. Pani učiteľka Libiaková pripravila vianočný punč, medovníky a posedeli sme si pri vianočných koledách. Ďakujeme im za príjemné popoludnie a prajeme všetkým šťastné a veselé Vianoce. Už len ten sneh nám chýba.
9. a 11. 12. bolo pre predškolákov z MŠ Nábrežie Rimavy a MŠ Klokočova nezvyčajné popoludnie. Prišli sa hrať na školákov. Hovoríte, že hrať na školákov sa nedá? A predsa. Za pomoci prvákov si vyskúšali ako je v škole. Mali matematiku a slovenský jazyk. Počítali obrázky a geometrické tvary, písali čiarky, ba aj písmenká, kreslili a aj sa zahrali. Všetko robili pomocou riekaniek, básničiek a pohybových rozcvičiek. Mali dokonca prestávku ako ozajstní žiaci. A zistili sme, že sú veľmi šikovní. Takže ahoj na zápise.
Dňa 3. 12. 2008 sa v našej škole uskutočnilo vyhodnotenie projektu s názvom "Hrajme sa a žime zdravo." Pani učiteľky Libiaková na Kovalančíková nešetrili svojou kreativitou, a tak nečudo, že ich projekt našiel podporu u Ministerstva školstva SR a aj u zriaďovateľa našej školy - Mestského úradu v Hnúšti. Projekt bol zameraný na vzdelávanie a výchovu k zdraviu, zdravému životnému štýlu, k prevencii látkových i nelátkových závislostí.
Realizoval sa v niekoľkých fázach:
Prvou fázou bolo zriadenie relaxačnej miestnosti, ktorá nám v škole už dávno chýbala.
Druhou fázou projektu boli besedy s odborníkmi v oblasti zdravia - s pani doktorkou Krnáčovou a s pani psychologičkou z Pedagogicko - psychologickej poradne v Rimavskej Sobote.
Treťou fázou bolo vytvorenie nástenky s tematikou zdravej výživy.
Štvrtou fázou zasa vyhlásenie súťaže o najlepšie vyjadrenie toho, čo si žiaci predstavujú pod pojmom zdravie. Najlepšie práce sú vystavené a boli aj ocenené:
I. kategória
1. miesto: Ivanka Kasáčová 2. B
2. miesto: Tamarka Vetráková 1.A
3. miesto: Ivanka Brťková 4. roč.
4. miesto: Adrian Parobek 2. B
II. kategória
1. miesto: Tibor Ďuriš 7. A
2. miesto: Bianka Sliacka 6. A
3. miesto: Mariana Kipeťová 9. B
4. miesto: Matej Bejtic 6. A
Ďalšou časťou projektu bolo predvedenie malého divadelného predstavenia s názvom "O chorej princeznej". Nacvičovali sme ho za pomoci pani učiteľky Libiakovej a Juhaniakovej najmä pre malých škôlkarov a mladších spolužiakov z prvého stupňa. Takouto, pre nich blízkou formou, sme im chceli vysvetliť, čo je zdravé a čo škodí.
A to ešte stále nie je všetko. Rodičia a starí rodičia boli ochotní a prezradili nejaké svoje recepty zdravých jedál. Vznikla tak "Zbierka receptov zdravej výživy".
No a na záver sa naši hostia na stretnutí občerstvili zdravými jedlami podľa receptov zo spomínanej zbierky.
Ďakujeme všetkým, ktorí tento projekt pomohli zrealizovať a ktorí ho podporili svojou účasťou. Priniesol nám kopec zábavy.
Či veríte a či nie,
tretí mesiac za nami je.
Učíme sa, veľa vieme,
spýtajte sa, odpovieme.
Naše múdre hlavičky
a šikovné ručičky
kreslia, píšu, rátajú,
úsmev pri tom vždy majú.
Čo zaujímavé sme zažili v novembri? Robili sme projekty "Ovocie a zelenina", "Ja a moja rodina" a na fotkách môžete vidieť, že aj nepotrebné krabičky sa dajú využiť. Ako prváci sme zložili sľub, že sa budeme usilovne učiť a dobre sa správať. A to aj dodržiavame. Držte nám palce.
Chceme ukázať v čom sme dobrí, čo nás baví. Že vieme miešať farby a vyjadriť svoje vnútro. Vďaka p.uč. Juhaniakovej sa pozrite na nás z inej stránky.
Projekt, ktorý robia naši žiaci a učitelia v spolupráci s Dedesom. 26.11.08 bola jeho druhá časť, ktorá sa niesla v znamení ružovej. Symbol niečoho pekného, mladého. Projekt bol veľkým prínosom i pre našich žiakov. Dlhodobo spolupracovali s detičkami z Dedesa, naučili sa s nimi hrať, komunikovať, pochopiť a hlavne rešpektovať. Videli, že aj takéto detičky vedia byť šťastné a šikovné. No a čo naši žiaci. Myslím si, že už teraz sú vynikajúci ľudia. Hoci mladí, ale duchom zrelí. Sme na nich hrdí.
Aj ja chcem byť prvákom, aj ja chcem byť pasovaný do ŠKD. Do partie, ktorá žije hravo a zdravo. To sú slová premiešané smiechom našich prváčikov. Museli sa popasovať s úlohami, ktoré pre nich pripravili kamaráti a p.vychovávateľky. Čo myslíte, nudili sa? Pozrite si fotografie a uvidíte.
Projekt, ktorého aktivity prebiehajú už druhý mesiac. Teraz môžete nahliadnuť do krásnej výstavky výtvarných prác žiakov, v ktorých prezentovali svoj pohľad na zdravie. Hlasovanie o najlepšie práce ešte prebieha a víťazi budú slávnostne ocenení 3.12.2008 na slávnostnom programe.
Čakajú vás ešte: zbierka zdravých receptov a slávnostný program. Nie sú šikovné tie naše deti a p.učiteľky?
Dňa 25.11. 2008 sa ZŠ Klokočova zúčastnila krajského kola vo florbale v Banskej Štiavnici. Chlapci sa na turnaj veľmi tešili a preto aj tvrdo trénovali. Veľmi dobré športové výkony podali Denis Ištók a Lukáš Stieranka. Dobrý výkon podali aj Lukáš Geňa a Kristián Košút, ale nepodarilo sa im strelecky presadiť. Nemôžem zabudnúť na Brankára Mariána Malčeka, ktorý nás podržal niekoľkými dobrými brankárskymi zákrokmi. Bohužiaľ chlapci mali na turnaji smolu a preto sme sa umiestnili na 3 mieste. Musíme viacej trénovať, aby sme na budúci rok postúpili na celoslovenské kolo, čo bolo naším cieľom aj tohto roku. Chcel by som sa poďakovať všetkým hráčom za vzorné reprezentovanie našej školy v netradičnom športe, florbale (pozemný hokej).
Mgr. Peter Pláštik
Hráči: M. Malček, D. Ištók, L. Geňa, L. Stieranka, K. Košút, M. Kamzík, E. Kršák, P. Ostrica.
Žiaci našej školy preukázali veľkú tvorivosť, zmysel pre techniku a praktickú stránku v živote. Svoje vedomosti a zručnosti premenili do rôznych výrobkov, ktoré vznikli z odpadových surovín. Ak chcete vidieť talent našich žiakov, pozrite si výsledok a posúďte sami. Viete určiť víťaza?
Dňa 6.11. sa uskutočnilo okresné kolo vo Florbale, ktorého organizátorom sa stala ZŠ Klokočova Hnúšta. Turnaj prebiehal v dvoch vekových kategóriach, 5-6 roč. a 7-9 ročník. Súperom našej školy sa stála ZŠ Jozefa Pavla Šafárika v Tornali. V kategórii 5-6.roč. sme vyhrali 3:0 ( góly: Ištók, Stieranka, Kamzík) a chlapci postúpili na krajské kolo. V kategórii 7-9 ročník sme prehrali 1:4 ( góly: Katreniak ).
V stredu, 5.11. nás navštívila MUDr. Krnáčová, ktorá sa už veľa rokov venuje liečbe diabetikov a ľudí s poruchami látkovej výmeny a výživy. Naša škola sa v rámci projektu "Zdravie v školách" venuje mnohým aktivitám, napr. prevencii aj chorôb a snažíme sa viesť deti k tomu, aby si vedeli správne vybrať potraviny pre zdravý vývoj organizmu a pestovali si správny životný štýl. To všetko sa im vráti v dospelosti a s pani doktorkou sa budú stretávať iba na ulici, nie v ambulancii. Beseda bola zaujímavá, žiaci sa veľa pýtali a živo diskutovali.
Z 29. na 30.10 2008 sa škola a I.B trieda premenila na strašidelnú školu a triedu. Deti privítali rozprávkové bytosti: strigu Jozefínu, pavúčiu ženu Štefániu a Ducha Vydriducha. Štefánia, Jozefína a Duch Vydriduch sprevádzali deti po celú noc a pomáhali im splniť strašidelné úlohy. Deti preukázali veľkú odvahu tým, že sa im podarilo rozlúštiť tajnú úlohu, nájsť poklad a prespať celú noc so strašidelnými bytosťami.
Október je za nami,
pozrime sa za brány
prváčikov v našej škole,
v škole, kde sa dobre máme,
učíme sa , ba aj hráme,
svet okolo spoznávame.
27.10.2008 sa uskutočnilo stretnutie žiakov zo ZŠ Klokočova so starými rodičmi a dôchodcami z Klubu dôchodcov v Hnúšti. Bolo to príjemné stretnutie s milými ľuďmi, ktorí vo svojom veku vedia oceniť, keď sa im niekto snaží spríjemniť jeseň ich života. Tieto naše každoročné stretnutia (i ďalšia splupráca) sú obohatením pre obe strany a vždy sa na ne tešíme.
Žiaci mali možnosť dozvedieť sa o krajine a živote detí v Rwande. Svoje postrehy, zážitky a skúsenosti nám poskytol misionár Jozef Humeňanský. Pán Humeňanský žije a pôsobí 9 rokov v tejto krajine. Krajina vždy zelená, plná chudoby, ale krásna. Priemerný počet detí v rodine je 8, priemerný vek človeka 37 rokov. Vzdeláva sa len 40% detí, aj to vo veľmi skromných podmienkach.
Dňa 24. 10. 2008 sme so žiakmi piateho ročníka uskutočnili biologicko-geografickú vychádzku do okolia školy. Po cestičke popri garážoch smerom na Klenovec sme vyšli nad Hnúšťu. Cieľom bolo pozorovať jesennú prírodu, poznávať stromy a rastliny. Na lúke pri potoku sme pomocou buzoly a kompasu určovali svetové strany, povedali sme si ako ich môžeme určiť aj bez neho pomocou prírodných javov. Žiaci plnili zadané úlohy, za ktoré dostali body. Vyhcádzka splnila svoj cieľ, ale dôležité bolo aj to, že sme strávili niekoľko hodín v prírode počas krásneho slnečného dňa.
Piataci z obidvoch tried sa natoľko inšpirovali návštevou Gemersko - malohontského múzea, že sa rozhodli vytvoriť vlastnú expozíciu z predmetov, ktoré patrili ich starým rodičom. Vznikla tak zaujímavá zbierka exponátov - starých vreckových hodiniek, žehličky, mlynčeka, sošiek a všelijakých iných predmetov, ktoré sú vystavené v škole a o ktorých si okoloidúci môžu prečítať aj zaujímavé informácie.
22. október je Medzinárodným dňom knižníc a pri tejto príležitosti šikovné ôsmačky: Natálka Bukviarová, Marianka Parobeková, Reginka Šarišská a Radka Kucbelová pripravili v spolupráci s pani učiteľkou Škôrňovou pre menších žiakov čítanie rozprávok v školskej knižnici. Deti mali tiež uhádnuť hádanky, niečo sami prečítať , porozprávať, čo si zapamätali a rôzne ďalšie aktivity. Výsledkom bolo príjemné posedenie v knižnici s knižkami a ich príbehmi.
Dňa 21. 10. 2008 sa v Rimavskej Sobote konalo okresné kolo súťaže v prednese pôvodnej slovenskej prózy - Timravina studnička, na ktorom sa zúčastnili aj žiačky našej školy: Karinka Katreniaková III. A, Ninka Lukáčová V.B a Deniska Kutliaková VII. A. Deniska Kutliaková obsadila v súťaži tretie miesto. Blahoželáme!
V školskom kole súťaže v prednese pôvodnej slovenskej prózy pod názvom Timravina studnička, ktoré sa uskutočnilo 15. 10. 2008, získali umiestnenie títo žiaci:
I. kategória:
1. miesto: Karin Katreniaková III.A
2. miesto: Patrícia Vetráková IV.r.
3. miesto: Ivana Kasáčová II.B
II. kategória:
1. miesto: Nina Lukáčová V. B
2. miesto: Nikola Perenčayová V.B
3. miesto: Stanislava Vetráková V. A
III. kategória:
1. miesto: Denisa Kutliaková VII. A
2. miesto: Lucia Poláková IX. B
7. 10. 2008 sme sa zúčastnili na geograficko-literárnej exkurzii v Drienčanoch so žiakmi piateho a šiesteho ročníka. Exkurzia sa konala v rámci vyučovania geografie a literatúry - poznávanie okolia nášho mesta. V Drienčanoch sme najrpv navštívili cintorín a faru, kde žil a tvoril Pavol Dobšinský. Porozprávali sme sa o jeho živote a tvorbe, ktorú už z časti poznali a vedeli odpovedať na otázky p. uč. Juhaniakovej. Po prehliadke sme sa presunuli k orientačnej tabuli, kde začínal náučný chodník Drienčanským krasom. Povedali sme si, čo je kras a čo je náučný chodník, čo si majú všímať. Bolo krásne slnečné jesenné počasie, preto nenáročná turistická vychádzka náučným chodníkom veľmi rýchlo plynula. Dozreté šípky a trnky dotvárali jesennú atmosféru. Deti zbierali lesné plody, listy stromov, z ktorých si v piatom ročníku na biológii vytvorili výstavku. Posledné stanovište boli slnečné hodiny, ktoré deti veľmi zaujali. Exkurzia splnila svoj cieľ, deti i učitelia sa vrátili do školy spokojní a plní zážitkov.
7. 10. 2008 sa žiaci našej školy zúčastnili školského kola súťaže v prednese rozprávky Zlaté pero, zlatá podkova, zlatý vlas a tak si aj týmto spôsobom priblížili svet rozprávok. Súťažiaci žiaci sa umiestnili nasledovne:
I. kategória:
1. miesto: Diana Ďurianová III.A
2. miesto: Ján Moncoľ IV. r.
3. miesto: Ivana Kasáčová II.B
II. kategória:
1. miesto: Dominika Brťková V.A
2. miesto: Sofia Slováková VII.A
3. miesto: Nina Lukáčová V.B
III. kategória:
1. miesto: Lenka Ondrušková VIII. r.
Na dvoch hodinách dejepisu sa žiaci V.B triedy rozprávali so zástupcom primátora pánom Bc. Martinom Pliešovským o histórii nášho mesta. Žiaci si mohli prezrieť množstvo historických fotografií či pohľadníc a vypočuť zaujímavé rozprávanie o vzhľade a zaujímavostiach Hnúšte v minulosti. Beseda žiakov natoľko zaujala, že sa s p. Pliešovským dohodli na spolupráci pri spracovaní informácií pri spracovávaní informácií o našom regióne.
Verili by ste, že deti na fotkách boli ešte v lete škôlkári? Dnes sú z nich veľmi šikovní prváci na ZŠ Klokočova. Naučili sa prvé písmená a slabiky, ba čítajú už aj prvé slová a vety. Krásne píšu a výborne im ide matematika. Radi cvičia, kreslia a spievajú. A to všetko robia s radosťou. Tak nech sa im darí aj naďalej.
9.10.2008 sa žiaci piateho ročníka zúčastnili exkurzie do Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote. Prehliadkou expozícií múzea získali poznatky o tom, aký má múzeum význam, ako funguje a čo sa v ňom nachádza. Zároveň sa inšpirovali pre vytvorenie vlastnej školskej expozície predmetov patriacich starým rodičom.
Dňa 6.10.2008 navštívili prvákov p.Migaľa a p.Volgyi z Mestskej polície v Hnúšti. Žiaci ich môžu vidieť každé ráno na prechode pre chodcov pred budovou školy, kde dávajú pozor na ich bezpečnosť. Okrem bezpečnosti na cestách predviedli žiakom pomôcky, ktoré používajú pri svojej zaujímavej práci - putá, pelendrek, vysielačky, slzný plyn. Poučili žiakov ako sa majú správať na cestách ale aj v škole. Najbližšie sa stretneme na detskom dopravnom ihrisku.
ZŠ v spolupráci s DEDESOm v Hnúšti pripravila a zrealizovala 1. časť projektu s uvedeným názvom. Cieľom projektu je dať možnosť realizácie aj hendikepovaným žiačikom a uplatniť tak princíp rovnosti vo vzdelávaní. Pre našich žiakov bola táto akcia veľkým prínosom z dôvodu uvedomenia si najdôležitejších hodnôt v živote človeka, ktorými sú zdravie a úcta k iným. Všetkým našim žiakom, ktorí pomohli pri tejto akcii patrí poďakovanie a zároveň aj vyjadrenie viery, že z nich vyrastajú dobrí a tolerantní ľudia.
Na hodinách matematiky v IX.A triede p.uč. Rufusová uplatnila zážitkové učenie, pri ktorom si žiaci vyskúšali učivo s percentami vo fiktívnych bankách. Počas projektového vyučovania žiaci sami vytvárali kreditné karty, zmluvy, navrhovali rôzne ponuky pre zákazníkov a zároveň skupina zákazníkov rozmýšľala nad najvýhodnejším vkladom vo fiktívnych bankách. Hodiny priniesli význam pre žiakov z hľadiska uplatnenia vedomostí v praktických situáciách, vystupovania na verejnosti a vyberania si najvýhodnejších ponúk.
Vedúca ZŠS Zdenka Brádňanská pripravila v školskej jedálni ukážku mliečnych výrobkov spojenú s ochutnávkou mliečnych koktejlov. Akcia bola spestrená rôznymi propagačnými materiálmi a peknou básňou napísanou samou vedúcou p.Brádňanskou. Nechýbala ani príjemná atmosféra a úsmev.
V menovaný deň sa na našej škole uskutočnili rôzne aktivity, cieľom ktorých bolo vhodnou formou priblížiť žiakom zavedenie Eura do nášho života. Žiaci 1. a 2. ročníka vyjadrovali prostredníctvom výtvarných prác svoje poznanie o Eure. Žiaci 3. a 4. ročníka športovali v telocvični s Euročikom, družstvá súťažili v rôznych disciplínach za čo boli odmeňovaní Eurami a na konci súťaže za vyhraté Eurá nakupovali v Eurostánku. Žiaci 2.stupňa na spoločnom stretnutí prezentovali svoje projektové práce o Eure, čím priblížili ostatným žiakom Euro zo svojho pohľadu. Na záver triedy súťažili v Euroteste a víťaznou triedou sa stala IX.A.
...školský rok 2008/2009 nám už zaklopal na dvere. Ako dobrí hostitelia, sme pripravení ich otvoriť a venovať sa mu ako najlepšie budeme vedieť... Z pozitívnej energie, čo sme všetci načerpali počas prázdnin budeme mať obrovskú silu tvoriť...Každý človek sa musí postupne a hlavne neustále vzdelávať, pracovať na sebe. Ak je človek spokojný sám so sebou, je tolerantný, úctivý aj k iným...Dieťa počuje len to, čo chce počuť, neprijíma pravdu, ktorú počuje sluchom a neriadi sa tým, čo číta a dostáva vzdelávaním, preto je nevyhnutná pomocná ruka učiteľa... (z príh. p.riad) V tomto školskom roku nastúpilo na našu školu 310 žiakov a bolo vytvorených 16 tried. V ŠKD začali pracovať 2 oddelenia s maximálnou naplnenosťou. Tento školský rok je výnimočný z dôvodu školskej reformy, ktorá sa 1.septembra dotkla žiakov 1. a 5. ročníka. Ich vzdelávanie začína prebiehať podľa vypracovaného Školského vzdelávacieho programu. Ostatné ročníky sa vzdelávajú podľa predchádzajúcich školských predpisov. Na škole začalo pracovať 22 záujmových útvarov.